2018-03-25

Marzec to miesiąc Frankfonii, czyli języka francuskiego i krajów nim się posługujących. Z tej okazji w dniu 20 marca w naszej szkole także świętowaliśmy to międzynarodowe wydarzenie. Uczniowie klas uczących się języka francuskiego przygotowali prezentacje na temat wylosowanych krajów.

Klasa 2a zaprezentowała Francję, przedstawiła informacje o tym kraju oraz przygotowała degustację sałatki nicejskiej, baguette I sera.

Klasa 2b opowiedziała o Gwadelupie i przygotowała naleśniki w sosie pomarańczowym oraz potrawę ryżową na bazie owoców morza w sosie colombo.

Z kolei uczniowie klasy 3d zaprezentowali region Kanady Québec oraz tamtejsze specjalności kulinarne: pancakes z syropem klonowym, pâte chinois, frytki z sosem serowym, tartę maślaną, pudding oraz na deser sucre a la crème.

Klasa 3f zaprezentowała Belgię, uczniowie pokazali ręcznie wykonany album o Belgii oraz opowiedzieli wiele ciekawostek o tym kraju. Ponadto przygotowali mnóstwo smakołyków: naleśniki i gofry z dżemem i bitą śmietaną oraz czekoladą, frytki z majonezem oraz ciasto belgijskie. Na dodatek zatańczyli "belgijkę".

Na końcu zaprezentowała się klasa 3e zabierając wszystkich w egzotyczną podróż na Martynikę. Uczniowie przebrani się w stroje nawiązujące do karaibskich klimatów opowiedzieli o wyspie i jej mieszkańcach. Zaprezentowali fragment filmu o karnawale i tradycjach z nim związanych oraz przygotowali degustację egzotycznych owoców w różnej postaci, czekoladową fontannę oraz ryż z kurczakiem w sosie curry.

Zarówno uczniowie jak i nauczyciele z zainteresowaniem obejrzeli wszystkie prezentacje, po czym wszyscy mogli skosztować przygotowanych smakołyków. Jury najwyżej oceniło wkład pracy klasy 3f ogłaszając ich zwycięzcami. Tegoroczna Frankofonia na długo pozostanie w pamięci, gdyż zaangażowanie uczniów przerosło oczekiwania organizatorów. Na dodatek wszystkim towarzyszył doskonały nastrój i atmosfera zabawy.