Biblioteka szkolna czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00

Bibliotekarze szkolni: Grażyna Budziarska, Irena Gucwa


 

Warto zapoznać się z informacjami na stronie

https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/piramida-zdrowego-zywienia-i-stylu-zycia-dzieci-i-mlodziezy-3/

3.01.2022

WIELKIE LANIE

Ktoś zapukał do domu konstruktora Klapaucjusza, który uchylił drzwi, wystawił głowę na zewnątrz i zobaczył brzuchatą maszynę na czterech krótkich nogach.

— Kim jesteś i czego chcesz? — spytał.

— Jestem Maszyną Do Spełniania Życzeń, a przysłał mnie do ciebie twój przyjaciel i wielki kolega, Trurl, jako podarek.

— Jako podarek? — rzekł Klapaucjusz, którego uczucia dla Trurla były dosyć mieszane, a szczególnie nie spodobało mu się to, że maszyna nazwała Trurla jego “wielkim kolegą”. — No, dobrze — zadecydował po krótkim namyśle — możesz wejść.

Kazał jej stanąć w kącie obok pieca i, nie zwracając na nią pozornie uwagi, wrócił do przerwanej pracy. Budował baniastą maszynę na trzech nogach. Była już prawie gotowa i tylko ją polerował. Po jakimś czasie Maszyna Do Spełniania Życzeń odezwała się:

— Przypominam o swej obecności.

— Nie zapomniałem o niej — rzekł Klapaucjusz i dalej robił swoje. Po chwili maszyna odezwała się:

— Można wiedzieć, co robisz?

— Jesteś Maszyną Do Spełniania Życzeń czy Do Stawiania Pytań? — rzekł Klapaucjusz i dodał: — Potrzebuję niebieskiej farby.

— Nie wiem, czy będzie w odcieniu, jakiego potrzebujesz — odparła maszyna, wysuwając przez klapkę w brzuchu puszkę farby. Klapaucjusz otworzył ją, bez słowa zanurzył w niej pędzel i wziął się do malowania. Do wieczora zażądał jeszcze po kolei szmergla, karborundu, wiertła i białej farby oraz śrubek, a za każdym razem maszyna dawała mu natychmiast to, czego sobie życzył. Pod wieczór zakrył budowany przyrząd kawałkiem płachty, posilił się, usiadł naprzeciw maszyny na małym trójnogu i rzekł:

— Zobaczymy teraz, czy coś potrafisz. Powiadasz, że umiesz robić wszystko?

— Wszystko nie, ale wiele — odparła skromnie maszyna. — Czy zadowoliły cię farby, śrubki i wiertła?

— A, owszem, owszem! — odparł Klapaucjusz. — Ale zażądam teraz od ciebie rzeczy daleko trudniejszej. Jeśli jej nie zrobisz, odeślę cię do twego pana z odpowiednim podziękowaniem i opinią.

— A cóż to takiego? — spytała maszyna i przestąpiła z nogi na nogę.

— To Trurl — wyjaśnił Klapaucjusz. — Masz mi zrobić Trurla, takuteńkiego jak prawdziwy. Żeby jeden był nie do odróżnienia od drugiego!..........

Fragment książki Stanislawa Lema "Bajki robotow"


 

W dniach 3, 4, 5 stycznia 2022 biblioteka czynna w godz. 8.00-12.00


 

22.12.2021

                Cudownych, zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia                                                                oraz Szczęśliwego Nowego Roku

                                                                 


 

21.12.2021

...bo w książkach można znaleźć wszystko. Radość, mądrość i odpowiedzi na wiele pytań. Książka może coś doradzić, podsunąć jakiś pomysł, pobudzić do myślenia i zrozumienia świata wokół, a także może nauczyć radzenia sobie w codzienności i podjmowania różnych decyzji... Sięgajmy po książki jak najczęściej...

 


 

20.12.2021


 

17.12.2021

W dniach 20-22 grudnia biblioteka czynna w godz. 8.00 - 12.00


 

16.12.2021

UWAGA!

NA OKRES ŚWIĄT I NAUCZANIA ZDALNEGO MOŻNA WYPOŻYCZYĆ 3 KSIĄŻKI.

SKORZYSTAJ Z OKAZJI:)


 

16.11.2021

WYNIKI GŁOSOWANIA NA MASKOTKĘ SZKOŁY

W głosowaniu wzięło udział 401 osób (uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły).

Ilość głosów na poszczególne maskotki:

nr 1 pszczółka - 47 

nr 2 sówka  - 28 

nr 3 myszka Miki - 49 

nr 4 zając - 21 

nr 5 sowa - 40 

nr 6 kot - 216   I MIEJSCE


 

14.12.2021

GŁOSUJEMY  NA MASKOTKĘ SZKOŁY W DNIACH 14, 15 i 16 grudnia

 

 


 

14.12.2021

OD PONIEDZIAŁKU ZDALNE NAUCZANIE

WYPOŻYCZ KSIĄŻKI NA ŚWIĘTA I NOWY ROK!


 

10.12.2021

„Zapal Światło Wolności” organizowanej z okazji 40. rocznicy wybuchu stanu wojennego. Inicjatywa jest znakiem pamięci o ofiarach i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny. 


 

10.12.2021

Od 3 grudnia wielbiciele twórczości Wyspiańskiego mogą podziwiać kolekcję dzieł wybitnego artysty w nowo otwartym muzeum jego imienia przy pl. Sikorskiego w Krakowie. Na ekspozycji w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego - oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie prezentowanych jest ok. 200 prac młodopolskiego twórcy – obrazy, szkice, fragmenty spektakli, a także autoportrety i portrety bliskich.


 

9.12.2021

W związku z przypadającą 10 grudnia 118. rocznicą przyznania Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Marii Skłodowskiej-Curie, zachęcamy do przeczytania interesującej książki o Noblistce znajdującej się w zbiorach biblioteki :)

 


 

8.12.2021

MEN zachęca rodziców, nauczycieli oraz dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych do zapoznania się z biuletynem NFZ „Ze Zdrowiem”.

Piąty numer biuletynu Narodowego Funduszu Zdrowia „Ze Zdrowiem” został poświęcony zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży. Rodzice, nauczyciele i dyrektorzy znajdą w nim informacje dotyczące m.in.:

 • wspierania rozwoju psychicznego dziecka od pierwszych chwil jego życia,
 • znaczenia życzliwości, rozmowy i bliskiej więzi dla zdrowia psychicznego dziecka,
 • nauki samoakceptacji,
 • przyczyn kryzysu psychicznego i reagowania na ten kryzys,
 • wsparcia zapewnianego w szkole i poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Numer poświęcony zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży można pobrać ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia

Pozostałe numery biuletynu NFZ „Ze Zdrowiem” 

ze strony MEN


 

6.12.2021

 Gdzie jest Mikołaj?

                      

 

... A daleko, daleko,

gdzie się kończy podwórko,

za tajemniczą bramą,

za oszronioną furtką

czekają białe sanie

z brodatym Mikołajem,

i już zimową gwiazdę

na niebie ktoś zapalił.

                                                                                 Dorota Gellner


 

2.12.2021

W tym roku szkolnym uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych odbyło się w bibliotece szkolnej w świątecznym nastroju:)


 

11 listopada - Ś w i ę t o   N i e p o d l e g ł o ś c i

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. W latach pierwszej wojny światowej (1914-1918) wystąpiły sprzyjające okoliczności dla sprawy polskiej. Zaborcy Polski stanęli wówczas naprzeciwko siebie, łamiąc swą dotychczasową solidarność w kwestii polskiej.

 

Gazetka na 11 listopada

 

#SzkołaDoHymnu Zapraszamy do udziału! Środa, 10 listopada 2021 r. godz. 11:11.


 

8.11.2021

Zachęcamy do wypożyczenia książki z biblioteki szkolnej


 

4.11.2021


 

2.11.2021

 Przypominamy, że patronami  2021 roku są: kard. Stefan Wyszyński, Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński oraz Tadeusz Różewicz.  Sejm ustanowil również, że rok 2021 jest rokiem Konstytucji 3 Maja. 


 

28.10.2021

 P A M I Ę T A M Y...


 

20.10.2021

Zachęcamy do wypożyczeń i przypominamy o konieczności zwrotu przeczytanych lektur. Czekają nanie inni uczniowie :) 


 

19.10.2021

Świętujemy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - zachęcamy do wypożyczania książek.


 

18.09.2021

Z okazji MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH ogłaszamy konkurs fotograficzny 

Z KSIĄŻKĄ W ROLI GŁÓWNEJ dla uczniów klas 5-8. Zachęcamy do udziału:)

docx
plik docx - 15.5 KB

 

15.09.2021


 

13.10.2021

Dzień Edukacji Narodowej

– polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku na mocy ustawy Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. 

Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać.
(M. Twain)


 

12.10.2021

Dzień Ratownictwa Medycznego

BARDZO DZIĘKUJEMY RATOWNIKOM MEDYCZNYM ZA CODZIENNĄ SŁUŻBĘ i SKŁADAMY NAJLEPSZE ŻYCZENIA


 

8.10.2021

Literacka Nagroda Nobla 2021 dla Abdulrazaka Gurnaha

Akademia Szwedzka poinformowała, że Abdulrazak Gurnah otrzymał nagrodę za „bezkompromisowe i pełne zrozumienia zgłębienie efektów kolonializmu oraz losu uchodźcy w otchłani między kulturami i kontynentami”.

Abdulrazak Gurnah urodził się w 1948 roku na Zanzibarze (Tanzania). Do Wielkiej Brytanii wyjechał na studia i już tam pozostał. Pracuje jako profesor literatury postkolonialnej na University of Kent.

Wydał 10 powieści. Żadna z nich nie została przetłumaczona na język polski. Największą popularność przyniosły Gurnahowi książki: Paradise (1994), By the Sea (2001), Desertion (2005). Był nominowany do Nagrody Bookera. 

za Biblioteka w Szkole


 

5.10.2021

W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) jako hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wybrało „Baśnie i legendy z całego świata” („Fairy Tales and Folk Tales around the World”).


 

27.09.2021

Akcja ma na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie kompetencji społecznych i emocjonalnych, a także zachęcenie dorosłych do wspólnego spędzania czasu z dziećmi i książkami. Jak co roku zachęcamy do udzialu  w akcji czytelniczej i głośnego czytania:)

Jak twierdzą eksperci z zakresu psychologii i pedagogiki, głośne czytanie jest prostym, tanim i skutecznym sposobem nabywania bezcennych kompetencji kulturowych dzieci. Rozwija ich język, pamięć i umiejętności komunikacyjne. Poszerza wiedzę na temat otaczającego świata oraz samego siebie, rozwija wyobraźnię. Poprzez wspólne czytanie uczymy dzieci koncentracji, cierpliwości i twórczego myślenia, a także budujemy silną, trwałą więź z maluchami. A dzięki trafnemu doborowi lektur kształtujemy ich system wartości, wrażliwość emocjonalną i moralną.


 

Data Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania wybrana została nieprzypadkowo: 29 września 1882 roku urodziła się Janina Porazińska, jedna z najwybitniejszych polskich autorek piszących dla dzieci. Do jej najsłynniejszych utworów należą: „W Wojtusiowej izbie”„Szewczyk Dratewka”„Kozucha kłaczucha”„Pamiętnik Czarnego Noska”„Kichuś majstra Lepigliny” oraz zbiory wierszy: „Smyku, smyku na patyku”„Kto mi dał skrzydła”. Przez wiele lat redagowała czasopisma dla dzieci: najpierw „Promyk” i „Promyczek”, a następnie jej autorski „Płomyk” (w późniejszych latach jeszcze kilka innych tytułów). W jej twórczości zawsze ważne były elementy inspirowane ludowymi wierzeniami, przeniesione z folkloru. Czasem na podstawie tradycyjnych gawęd, opowieści czy pieśni tworzyła własne utwory. Odznaczona została Orderem Uśmiechu.


 


 

 22.09.2021

 BIBLIOTEKA SZKOLNA WYPOŻYCZA ZBIORY CODZIENNIE


 

21.09.2021

 


 

17.09.2021

Przypominamy o stosowaniu zasad obowiązujących w czasie pandemii

 


 

Zasady korzystania z biblioteki szkolnej w czasie pandemii - do regulaminu biblioteki szkolnej 

1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać uczniowie i pracownicy szkoły bez objawów chorobowych, których

domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.

2. Obowiązuje przestrzeganie zasad higieny osobistej i rygoru sanitarnego: przed wejściem do biblioteki dezynfekcja

rąk, zakrycie ust i nosa, stosowanie zasad dystansu społecznego, odłożenie zwracanych książek w wyznaczonym

miejscu.

3. Do biblioteki mogą wejść dwie osoby: jedna wypożyczająca, druga oczekująca (w wyznaczonej strefie).

4. Pozostali czytelnicy oczekują na korytarzu w bezpiecznej odległości 1,5.

5.  Książki podaje bibliotekarz - nie ma możliwości ich przeglądania przed wypożyczeniem.

6.  Zwracane książki podlegają kwarantannie (3 - dniowej) w wyznaczonej strefie.

7.  Biblioteka podlega regularnemu wietrzeniu, dezynfekcji blatów oraz sprzątaniu.

8.  Biblioteka przekazuje informacje na stronie internetowej szkoły w zakładce biblioteka.

9.  Komunikacja z bibliotekarzami: telefoniczna oraz poprzez e-dziennik – Irena Gucwa

10. Zwrot podręczników w trakcie roku szkolnego dotyczy klas 1-3następuje po  uzgodnieniu z wychowawcą klasy.

11. Zwrot podręczników na koniec roku szkolnego wg zasad podanych przez Dyrektora szkoły.

12. Czytelnia jest nieczynna.


 

2.09.2021

Witajcie w szkole


 

Regulamin korzystania przez uczniów z bezpłatnych podręczników oraz materiałów edukacyjnych służących do realizacji podstawy programowej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi    nr 36 im. Czesława Miłosza w Rybniku

 1. Podręczniki oraz materiały edukacyjne służące do realizacji podstawy programowej gromadzone są w bibliotece szkolnej i bezpłatnie wypożyczane uczniom szkoły podstawowej na okres danego roku szkolnego.
 2. Materiały ćwiczeniowe przechodzą na własność ucznia po pisemnym poświadczeniu ich odbioru przez ucznia/rodzica lub wychowawcę.
 3. Wypożyczanie i zwrot podręczników przez ucznia/rodzica podlega ewidencji na ogólnych zasadach, dokonuje go nauczyciel bibliotekarz za pomocą programu MOL do obsługi biblioteki szkolnej.
 4. Wypożyczenie podręczników uczniom/rodzicom jest równoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.
 5. Uczeń/rodzic powinien zwrócić uwagę na stan wypożyczonych podręczników, a zauważone uszkodzenia niezwłocznie, (tj. najpóźniej do tygodnia po wypożyczeniu) zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi. W przeciwnym razie uszkodzenie podręcznika będzie uznane jako wina wypożyczającego.
 6. Uczeń opuszczający szkołę zobowiązany jest do zwrotu wypożyczonych podręczników.
 7. Uczeń zobowiązany jest do szanowania podręczników, troski o walor estetyczny oraz ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem lub zgubieniem.
 8. Każdy podręcznik powinien zostać obłożony.
 9. W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego w terminie (punkt 15) szkoła może żądać od rodziców ucznia odkupienia podręcznika (o tym samym numerze dopuszczenia) lub zwrotu kwoty za podręcznik.
 10. W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego w terminie (punkt 15) szkoła może żądać kosztu podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej w klasach I-III szkoły podstawowej, określonego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania i zamieszczonego na stronie internetowej urzędu obsługującego tego ministra.  Kwota zwrotu stanowi dochód budżetu państwa.
 11. W przypadku braku zapłaty za uszkodzone, zniszczone lub niezwrócone podręczniki lub materiały edukacyjne szkoła w porozumieniu z organem prowadzącym może wystąpić na drogę postępowania sądowego.
 12. Przez uszkodzenie podręcznika lub materiału edukacyjnego rozumie się działanie, które powoduje pomniejszenie wartości użytkowej podręcznika lub materiału np. popisanie, zaznaczanie, zaplamienie, rozerwanie, zgniecenie, uszkodzenie rogów i grzbietu, zabrudzenie, ale możliwe jest usunięcie skutków tych naruszeń. Na żądanie bibliotekarza uczeń, który doprowadził do uszkodzenia, zobowiązany jest podręcznik lub materiał edukacyjny naprawić.
 13. Przez zniszczenie podręcznika lub materiału edukacyjnego rozumie się działanie, które uniemożliwia dalsze jego wykorzystanie, a usunąć skutków naruszeń nie da się np. zalanie, wyrwanie i zagubienie kartek, trwałe zabrudzenie, poplamienie niedające się usunąć, znaczne zużycie.
 14. Jeżeli do podręcznika lub materiału edukacyjnego dołączone były płyta CD/DVD, mapy, plansze itd. należy je zwrócić wraz z podręcznikiem lub materiałem edukacyjnym, a ich zagubienie skutkuje koniecznością zwrotu kosztów całego podręcznika lub materiału edukacyjnego.
 15. Uczniowie zwracają podręczniki do biblioteki szkolnej najpóźniej na 2 tygodnie przed końcem roku szkolnego w terminie wyznaczonym przez bibliotekarza.
 16. Osobą odpowiedzialną za zwrot podręczników do biblioteki szkolnej jest uczeń/rodzic.
 17. Uczniowie przystępujący do egzaminu klasyfikacyjnego, sprawdzającego lub poprawkowego, mogą używać podręcznika do danego przedmiotu do końca sierpnia danego roku szkolnego, po uprzednim poinformowaniu bibliotekarza szkolnego, a po egzaminie zobowiązani są do oddania go do biblioteki.
 18. Decyzje w kwestiach z zakresu wypożyczania lub udostępniania podręczników lub materiałów edukacyjnych, które nie zostały ujęte w tym regulaminie, podejmuje Dyrektor Szkoły.
 19. Wszystkie kwestie sporne ostatecznie rozstrzyga Dyrektor Szkoły.

 

Regulamin biblioteki i czytelni

Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 36 im. Czesława Miłosza w Rybniku

1. Działalność biblioteki oparta jest na programie bibliotecznym MOL NET +.

2. Z księgozbioru bibliotecznego mogą korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.

3. Czytelnik zobowiązany jest do posiadania i okazywania elektronicznej karty czytelnika przy każdym

    wypożyczeniu.

5. Zwrot książki może nastąpić bez okazania karty czytelnika.

6. Czas wypożyczenia lektur wynosi dwa tygodnie pozostałych książek miesiąc.

7. Czytelnik może przedłużyć czas wypożyczenia.

8. Czytelnik zobowiązany jest do terminowego zwrotu wypożyczonych książek.

9. Czytelnik może wypożyczyć książki na okres ferii zimowych i wakacji letnich.

10. Warunkiem wypożyczenia  książek na okres wakacji letnich jest zwrot wypożyczonych w danym roku szkolnym

      podręczników i książek  z biblioteki.

11. Wypożyczenia książek na wakacje odbywają się w 2 ostatnich tygodniach roku szkolnego, a ich zwrot w 2

      pierwszych tygodniach nowego roku szkolnego.

12. Uczniom klas 8 (kończącym szkołę) nie wypożycza się książek na czas wakacji letnich.

13. Czytelnik zobowiązany jest do poszanowania wypożyczonych materiałów bibliotecznych,  a zauważone

      uszkodzenia powinien niezwłocznie zgłosić.

14. Czytelnik, który zgubi lub zniszczy wypożyczoną książkę zobowiązany jest do odkupienia takiej samej lub

      wskazanej przez nauczyciela-bibliotekarza.

15. W przypadku zniszczenia lub zgubienia karty uczeń powinien niezwłocznie zgłosić ten fakt.

16. W bibliotece i czytelni należy zachować ciszę i porządek.

17. Korzystanie z czytelni odbywa się po wpisaniu się do zeszytu odwiedzin.

18. Czytelnia jest nieczynna w czasie prowadzonych w niej zajęć.

19. Przed zakończeniem roku szkolnego czytelnik zobowiązany jest do zwrotu wypożyczonych podręczników

      i książek z biblioteki w terminie wyznaczonym przez Dyrektora szkoły.

20. Wszystkie sprawy sporne rozstrzyga Dyrektor szkoły.


 

R O K    S Z K O L N Y  2 0 2 1 / 2 2


 

23.06.2021

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

08.06.2021

Zbliża się koniec roku szkolnego, dlatego prosimy do terminowe zwroty książek do biblioteki szkolnej. 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

02.06.2021

Książka polecana na długi weekend

"Buba. Sezon ogórkowy" - Barbara Kosmowska

Życie brydżowej mistrzyni zaczęło przypominać grę w karty. Raz wygrana, raz przegrana... Czy Buba zdoła odzyskać wirtualnego dziadka? Jak zakończy się jej potyczka ze Stalinem? A miłość? Czy drozd śpiewak zapomni o dumie i stanie się ponownym łupem młodego ornitologa?

Buba nie czeka na dobrą kartę. Odważnie gra z losem o swoje szczęście i jest zdumiona, że w sezonie ogórkowym tyle może się zdarzyć...

Do wypożyczenia w bibliotece szkolnej.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

31.05.2021

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

28.05.2021

Maj - Leopold Staff

Po złotej pogodzie
Majowej i bzowej
Powoli zapada
Zmierzch także majowy.

Obudził się wietrzyk
Łagodny i miękki
I brzozom podnosi
Zielone sukienki.

Przycicha swawolnie,
Na trawę się kładzie
I czeka na księżyc
Zaplątany w sadzie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

24.05.2021

Drodzy ósmoklasiści!

Przed Wami bardzo ważny moment - egzamin ósmoklasisty. Trzymamy mocno za Was kciuki i życzymy jak najlepszych wyników na egzaminie. Powodzenia!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

20.05.2021

Zaproszenie na spotkanie autorskie z Anną Dziewit - Meller i Justyną Sobolewską

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19.05.2021

Książka Dnia

"Dom nie z tej ziemi" - Małgorzata Strękowska - Zaremba

Autorka opowiada o sprawach o których trudno jest i mówić, i milczeć. 

Gdy Daniel poznaje Marysię, dziwną dziewczynkę z oczami błyszczącymi jak lusterka, od razu czuje, że to początek jakiejś niezwykłej historii. Jego nowa koleżanka, ukryta w krzakach, obserwuje dom po drugiej stronie ulicy, co mogłoby się wydawać zwyczajną, a nawet nudną zabawą, tylko że Marysia traktuje swoje zajęcia śmiertelnie poważnie. I w dodsatku jest przerażona. A kiedy chłopiec zaczyna przyglądać się temu, co ją tak wystraszyło, odkrywa w pozornie podobnym do innych domu rzeczy niezrozumiałe czy wręcz złowrogie. Zaintrygowany, postanawia pomóc Marysi wyjaśnić zagadkę. Ale czy dom nie z tej ziemi pozwoli wyrwać sobie tajemnicę?

Książka Roku 2017. Wyróżnienie Literackie Polskiej Sekcji IBBY.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

30.04.2021

"Jestem tym, co czytam. Nie jest nam wszystko jedno, co czytamy, bo wiemy, że książki zmieniają nas, nasze życie i świat."

Przed nami weekend majowy, nadchodzą dni wolne od zajęć dydaktycznych dlatego bibliotekarze szkolni zachęcają wszystkich czytelników do spędzenia czasu z książką. 

Życzymy zaczytanej majówki!

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

29.04.2021

Bajkowisko - "Opowieści niezwykłe"

Bajka dla dzieci do słuchania "Opowieści niezwykłe" od Bajkowisko.pl

Czyta – Włodzimierz Pyrzyński

Bajkowisko.pl to słuchowiska dla dzieci. Popularne i tradycyjne bajki w nowej odsłonie wraz z ciekawymi i kolorowymi ilustracjami są świetnym rozwiązaniem, aby miło spędzić czas. Polecamy!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

28.04.2021

"Książka i możność czytania to jeden z największych cudów cywilizacji"

                                                                              Maria Dąbrowska

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

22.04.2021

Doktor Dolittle i jego zwierzęta - Hugh Lofting

 

Link do e-booka: https://docplayer.pl/72115588-Doktor-dolittle-i-jego-zwierzeta.html?fbclid=IwAR1XiAMSq694ZSd5lila6gm64MC5H2N86rq3IJ5WL8trvYfMNuZDdugeluA

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19.04.2021

Bibliotekarze szkolni zapraszają uczniów klas IV-VIII do wzięcia udziału w szkolnym konkursie czytelniczym na  recenzję ulubionej książki.

Zadaniem uczestników konkursu jest napisanie na komputerze (program Word, czcionka 12, Times New Roman) krótkiej (max 1 strona A4) recenzji przeczytanej książki według wzoru:

 •   Tytuł i autor książki.

 •   Krótki opis, o czym opowiada.

 •   Opis, dlaczego wybór danej książki.

 •   Polecenie wybranej książki.

 •   Metryczka pracy - imię, nazwisko, klasa.

Prace konkursowe należy wysyłać do 7 maja 2021 r na adres: sp36_biblioteka@wp.pl

Zwycięzcami zostaną autorzy najlepszych recenzji, których prace spełnią wymagania konkursowe.

Więcej szczegółów dotyczących konkursu można znaleźć w dzienniku elektronicznym Librus.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do udziału w konkursie!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

16.04.2021

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

Przysłowie chińskie

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

15.04.2021

Karolcia - Maria Krüger

Poniżej udostępniamy link do e-booka Karolcia - Marii Krüger, dla uczniów klasy drugiej szkoły podstawowej.

Link: https://docplayer.pl/109227649-Ilustrowala-halina-bielinska-lektura-dla-klasy-ii-szkoly-podstawowej-by-piotr-bielinski-isbn.html?fbclid=IwAR3IYGvVlQLUxyi6VPz7rDiltTDY50vsexSgrO3Vw3CLnB7ivkwJDKGUvdw 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

14.04.2021

F. H. Burnett - Tajemniczy ogród

Udostępniamy link do e-booka Tajemniczy ogród - F. H. Burnetta z serwisu lektury.gov.pl.

Link: https://lektury.gov.pl/lektura/tajemniczy-ogrod 

E-book można pobrać na dysk komputera lub odczytać w przeglądarce. Życzymy miłego czasu z lekturą.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13.04.2021

Dzień Scrabble

Klasyczna gra w Scrabble polega na wymyślaniu powiązanych ze sobą słów i układaniu ich na planszy, w sposób przypominający krzyżówkę. Słowa należy ułożyć z płytek, na których znajdują się słowa o różnej wartości punktowej, a wygrywa ten, kto za ułożone słowa zdobędzie jak najwięcej punktów. Prawdziwym wyzwaniem jest układanie słów na tych polach planszy, na których można dostać premię i uzyskać najwyższą punktację. Scrabble to gra, która wymaga koncentracji i szybkich skojarzeń. Tworzenie słów to świetna zabawa, która uczy dlatego dziś warto zagrać z rodzinką.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

12.04.2021

Budowa książki

Pełny opis budowy książki wraz ze szczegółowym omówieniem każdej pozycji znajdziecie na stronie internetowej: http://antykwariatpolski.pl/jak-i-z-czego-zbudowana-jest-ksiazka.html . 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

09.04.2021

"Kochajcie książki. One ułatwią Wam życie,
po przyjacielsku pomogą zorientować się
w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń.
One nauczą was szanować człowieka i samych siebie,
one uskrzydlą rozum i serce uczuciem miłości do świata, do człowieka".

                                                                              Maksym Gorki, pisarz

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

08.04.2021

Czapka Niewidka - Mieczysław Rościszewski

Bajka dla dzieci do słuchania od Bajkowisko.pl.

Lektor: Agata Gawrońska - Bauman

 

Bajkowisko.pl to słuchowiska dla dzieci. Popularne i tradycyjne bajki w nowej odsłonie wraz z ciekawymi i kolorowymi ilustracjami. Polecamy!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

07.04.2021

W Roku Stanisława Lema Biblioteka Narodowa udostępnia kilka utworów wybranych w porozumieniu z synem pisarza. Dostęp do utworów pisarza jest możliwy dzięki licencjom niewyłącznym uzyskanym od spadkobiercy pisarza ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Utwory znajdujące się w kolekcji można nieodpłatnie pobrać i czytać. Stanisław Lem to jeden z najbardziej znanych polskich autorów XX wieku, jeden z najczęściej tłumaczonych na języki obce.

Dostępne pozycje:

 • Terminus z Opowieści o pilocie Pirxie

 • Nowa Kosmogonia

 • Tragedia pralnicza

 • Maszyna Trurla z Cyberiady

 • Bajka o królu Murdasie

 • fragment z wykładu „Golem XIV” O ewolucji

 • zbiór esejów Dialogi

 • esej Philip K. Dick, czyli fantomatyka mimo woli

Powyższe e-booki dostępne na stronie: https://polona.pl/collections/institutions/24/rok-stanislawa-lema,NTU1OTMwODM1Mjk1OTg5MzQwMw/?sort=score%20desc 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

31.03.2021

Zdrowych, spokojnych i radosnych świąt Wielkanocnych

oraz chwili wytchnienia z ulubioną książką

życzą

Bibliotekarze szkolni

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

30.03.2021

"Wielkanoc" - autor Maria Konopnicka

Świę­co­ne ja­jecz­ko,
Ślicz­na ma­lo­wan­ka!
Śpie­wam so­bie, ska­czę so­bie
Od sa­me­go ran­ka.

We­so­ły dzień na­stał,
Za­dźwię­cza­ły dzwo­ny!
Ko­łem, ko­łem bo­ró­wecz­ki,
Jak wia­nek zie­lo­ny.

Ściel­że się, ob­ru­sie,
Jako śnie­żek bia­ły;
Mo­jej mamy rącz­ki dro­gie
Cie­bie roz­kła­da­ły.

Roz­kła­da­ły cie­bie
Na tym dłu­gim sto­le,
Żeby było dla sie­rot­ki
Miej­sce w na­szem kole.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

29.03.2021

Lektury dostępne - kolejne materiały udostępnione!

Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło kolejne pozycje Lektur dostępnych. Opublikowano dzieła Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Henryka Sienkiewicza. Można wśród nich znaleźć „Mazurek Dąbrowskiego” Józefa Wybickiego, fraszki Jana Kochanowskiego, nowelę Bolesława Prusa czy kolejne utwory Braci Grimm i Jana Christiana Andersena. Seria Lektury dostępne to multimedialne książki pomocnicze do edukacji językowej i polonistycznej wraz z odpowiadającymi im materiałami ćwiczeniowymi, które służą utrwalaniu wiedzy i umiejętności określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych.

Zapraszamy do korzystania: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/lektury-dostepne--kolejne-materialy-udostepnione 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

26.03.2021

Dlaczego warto czytać książki?

Przedstawiamy link do prezentacji przygotowanej przez czasopismo "Biblioteka w szkole", dzięki której znajdziemy ciekawe odpowiedzi na pytanie - dlaczego warto czytać książki? Argumenty są skierowane do młodego czytelnika. Celowo pominięto najbardziej typowe i sztampowo podawane powody. Sprawdź koniecznie oglądając prezentację: https://bit.ly/3sr7WfN 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

25.03.2021

Laureaci Wiosennego Konkursu Fotograficznego "Pierwsze oznaki wiosny"

Kategoria klas 4-8

I miejsce

II miejsce

III miejsce

Wyróżnienie

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

24.03.2021

Laureaci Wiosennego Konkurs Fotograficznego "Pierwsze oznaki wiosny"

Kategoria klas I-III

 

I miejsce

II miejsce

III miejsce

Wyróżnienie

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

22.03.2021

Wracamy czasowo do nauki zdalnej. 

Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych będą uczyli się zdalnie – to najważniejsza zmiana w funkcjonowaniu szkół i placówek wprowadzona z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej. Od 22 marca do 11 kwietnia, naukę w trybie zdalnym będą realizowali uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży w całym kraju.

Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wracamy-czasowo-do-nauki-zdalnej-w-szkolach 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

08.03.2021

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"

                                                                                             Wisława Szymborska

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

04.03.2021

Książka Dnia

"Cudowny chłopak" - R. J. Palacio

Inspirująca i pełna ciepła opowieść o przyjaźni, rodzinie i sile, którą ma w sobie każdy z nas.

Dołącz do milionów czytelników, któtrzy pokochali Augusta Pullmana, zwykłego chłopaka z niezwykłą twarzą. August musi codziennie mierzyć się ze światem. Walcząc o normalność dla siebie, mimochodem zmienia życie innych. Pozwól, aby odmienił też twoje!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

03.03.2021

Wiosenny Konkurs Fotograficzny

Z okazji zbliżającego się pierwszego Dnia Wiosny, biblioteka szkolna ogłasza konkurs fotograficzny. Zadaniem uczniów jest uchwycenie w obiektywie aparatu fotograficznego pierwszych oznak wiosny. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie klas I-VIII SP36 w Rybniku, można nadesłać maksymalnie 2 fotografie. Muszą to być prace własnego autorstwa, nigdzie wcześniej niepublikowane. Termin nadsyłania prac do 21 marca br. Wyniki zostaną ogłoszone 24 marca w dzienniku elektronicznym Librus. Prace należy wysłać drogą mailową na adres: sp36_biblioteka@wp.pl wraz ze zgodą na publikację na szkolnej stronie internetowej.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

02.03.2021

Zapraszamy do udziału w konkursie na kartkę urodzinową organizowanym przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Konstantego Prusa w Rybniku

 

Szczegóły konkursu i regulamin znajdują się w poniższym linku:

https://www.biblioteka.rybnik.pl/konkurs-na-kartke-urodzinowa 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

01.03.2021

Zapraszamy do wysłuchania audiobooka wydanego we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i Wydawnictwa Literatura.

Bestselerową książkę Joanny Papuzińskiej czyta Agata Kulesza.

 

Książka w tradycyjnej formie znajduje się w zbiorach biblioteki szkolnej.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

26.02.2021

Książka Dnia

"Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek" - Hanna Ożogowska

Tosia i Tomek to rodzeństwo, ale każde z nich jest zupełnie inne. Tosia to spokojna, grzeczna dziewczynka, Tomek - zwariowany chłopak, pełen szalonych pomysłów. Na wakacyjny wypoczynek wybierają się w różne miejsca. Los sprawia, że tuż przed wyjazdem w tajemnicy zamieniają się rolami. Tomek zmuszony jest chodzić w sukienkach, a Tosia stara się udawać twardego chłopaka. Jak poradzą sobie w nowych wcieleniach? Czxy uda im się zachować sekret?

Książka dostępna w bibliotece.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

23.02.2021

Zapraszamy uczniów klas I-III do udziału w konkursie plastycznym "Wiosenny wianek"

I. CELE KONKURSU:
1. Wprowadzanie dzieci w świat twórczości poprzez stymulowanie aktywności twórczej dzieci.
2. Rozwijanie wrażliwości estetycznej.


WARUNKI REGULAMINOWE
1. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich uczniów klas I-III.
2. Technika pracy, format: dowolna.
3. Oceniana będzie pomysłowość, kreatywność i estetyka oraz samodzielność wykonania pracy.
4. Do pracy powinna być dołączona metryczka:
Imię i nazwisko dziecka:
Klasa:
5. Prace należy dostarczyć do dnia: 20.03.2021r. do organizatorów.

II. KRYTERIA OCENY TWÓRCÓW PRAC:
1.Oceny prac dokona powołana przez organizatorów Komisja.
2. Decyzje komisji konkursowej są ostateczne.

III. TERMIN ROZWIĄZANIA KONKURSU
26.03.2021

IV. NAGRODY:
Autorzy nagrodzonych i wyróżnionych prac otrzymają pamiątkowe dyplomy, a zdobywcy I, II i III miejsca nagrody.

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie.
Wszelkie pytania proszę kierować do wychowawców kl. I-III. 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------           

                                                        

22.02.2021

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rybniku i zapoznania się z aktualną ofertą. 

http://www.wom.edu.pl/rybnik/ 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19.02.2021

Zapraszamy uczniów klas I-III do udziału w konkursie czytelniczym "Mój przyjaciel Plastuś" w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom

Konkurs organizowany jest z okazji 90-tych urodzin Plastusia!

Celem konkursu jest propagowanie idei głośnego czytania oraz umiejętności ilustrowania literatury w pracy plastycznej.

Regulamin konkursu:

http://bajkoweprzedszkole.com/wp-content/uploads/2021/01/REGULAMIN-MIEDZYNARODOWEGO-KONKURSU-PLASTYCZNEGO-MOJ-PRZYJACIEL-PLASTUS-2021.pdf

Prace konkursowe wyłoni szkolne jury.

Prace należy oddawać do sali 202.

Więcej szczegółów u bibliotekarzy szkolnych

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

18.02.2021

KSIĄŻKA DNIA

"Wielka Księga Wartości" - Teresa Blanch, Anna Gasol

"Wielka Księga Wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach" - Teresa Blanch, Anna Gasol

Szesnaście niezwykłych opowieści, dzięki którym nauczymy się stawiać czoła trudnym sytuacjom i szukać ich rozwiązania. Dowiemy się na czym polegają tolerancja, uprzejmość, solidarność, szczerość oraz empatia i jakie mają znaczenie w życiu każdego człowieka. Odkryjemy też jak ważne jest akceptowanie siebie.

To książka, którą można czytać bez końca. To książka, która uczy nas zrozumienia i empatii. To książka, która uczy jak żyć.

Przepięknie ilustrowana Wielka Księga Wartości pomoże również dorosłym, którzy chcieliby w przystępny sposób opowiedzieć dzieciom, czym się kierować w życiu.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

16.02.2021

Wojewódzki Konkurs "Czytanie jest przygodą"

Zapraszamy wszystkich uczniów klas III-VIII do udziału w Wojewódzkim Konkursie „Czytanie jest przygodą”.
1. Udział w konkursie jest bezpłatny.
2. Konkurs jest organizowany w kategoriach:

- uczniowie klas 3 - 5 szkół podstawowych,
- uczniowie klas 6 - 8 szkół podstawowych.
3. Cele konkursu o rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży;

- realizacja priorytetów MEN na rok 2020/21;

- wspieranie wartościowych form promocji czytelnictwa poprzez współtworzenie platformy wymiany najlepszych praktyk – padlet;

- wspieranie nauczycieli promujących czytelnictwo w sferze dydaktycznej i metodycznej poprzez: seminaria i konsultacje;

- wzmacnianie pozytywnego obrazu młodego czytelnika poprzez uhonorowanie najlepszych czytelników oraz docenienie promujących czytelnictwo placówek i nauczycieli;

- wskazywanie aktywnego i twórczego sposobu spędzania czasu wolnego.

Szczegółowych informacji udzielają nauczyciele poloniści.

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

15.02.2021

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Konstantego Prusa w Rybniku i zapoznania się z ofertą biblioteki.

Link: https://www.biblioteka.rybnik.pl/misja 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

12.02.2021

Z okazji zbliżających się Walentynek polecamy Naszym Czytelnikom wiersz Wisławy Szymborskiej pt. "Miłość szczęśliwa", który pochodzi z tomu "Miłość szczęśliwa i inne wiersze". Miłośników poezji Wisławy Szymborskiej, a także poezji miłosnej zapraszamy do biblioteki szkolnej.

Miłość szczęśliwa - Wisława Szymborska

Miłość szczęśliwa. Czy to jest normalne,
czy to poważne, czy to pożyteczne -
co świat ma z dwojga ludzi,
którzy nie widzą świata?

Wywyższeni ku sobie bez żadnej zasługi,
pierwsi lepsi z miliona, ale przekonani,
że tak stać się musiało - w nagrodę za co?
za nic;
światło pada znikąd -
dlaczego właśnie na tych, a nie na innych?
Czy to obraża sprawiedliwość? Tak.
Czy to narusza troskliwie piętrzone zasady,
strąca ze szczytu morał? Narusza i strąca.

Spójrzcie na tych szczęśliwych:
gdyby się chociaż maskowali trochę,
udawali zgnębienie krzepiąc tym przyjaciół!
Słuchajcie, jak się śmieją - obraźliwie.
Jakim językiem mówią - zrozumiałym na pozór.

A te ich ceremonie, ceregiele,
wymyślne obowiązki względem siebie -
wygląda to na zmowę za plecami ludzkości!
Trudno nawet przewidzieć, do czego by doszło,
gdyby ich przykład dał się naśladować.
Na co liczyć by mogły religie, poezje,
o czym by pamiętano, czego zaniechano.

Miłość szczęśliwa. Czy to jest konieczne?
Takt i rozsądek każą milczeć o niej
jako skandalu z wysokich sfer Życia.
Wspaniałe dziatki rodzą się bez jej pomocy.
Przenigdy nie zdołałaby zaludnić ziemi,
zdarza się przecież rzadko.

Niech ludzie nie znający miłości szczęśliwej
twierdzą, że nigdy nie ma miłości szczęśliwej.
Z tą wiarą lżej im będzie i żyć, i umierać.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10.02.2021

KSIĄŻKA DNIA

"Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy" - Anna Dziewit-Meller

"Cześć, jestem Heńka. Chcę Ci przedstawić moje koleżanki. Już dawno nikt ich nie odwiedzał, a mają mnóstwo fantastycznych historii w zanadrzu. Dziesięciolatka na tronie, rymopiska, pierwsza kobieta chirurg, alpinistka, kobieta szpieg... Bohaterki i buntowniczki. Na pewno się polubicie! Bo możesz być jak one."

W książce występują:

Anna Henryka Pustowójtówna - dziewczyna z Powstania Styczniowego

Izabela Czartoryska - niestrudzona kolekcjonerka osobliwości

Krystyna Krahelska - bez której nie byłoby warszawskiej syrenki

Krystyna Skarbek - agentka, która wyprzedziła Jamesa Bonda

... i wiele innych dziewczyn, które nie uznają słowa "niemożliwe"!

Doskonała książka zarówno dla dziewczyn jak i chłopaków. Polecamy!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

09.02.2021

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)

Przedstawiamy kilka rad, jak bezpiecznie korzystać z Internetu:

 • Uważaj z kim rozmawiasz w Internecie - pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności z kim rozmawiasz w Internecie.

 • Nie otwieraj plików i linków nieznanego pochodzenia - unikaj klikania w podejrzane załączniki i linki pochodzące od obcych osób.

 • Zabezpiecz swój sprzęt - zainstaluj oprogramowanie antywirusowe.

 • Chroń swoje dane - nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia, nazwiska, adresu ani numeru telefonu.

 • Chroń swoje hasło - nigdy nie podawaj innym osobom swojego hasła. Nie odpowiadaj na maile z prośbą o podanie hasła.

 • Pilnuj swoich plików - nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz do kogo tak naprawdę trafią.

 • Nie odpowiadaj na zaczepki w sieci - jeżeli wiadomość jest wulgarna, dziwna lub niepokojąca to nie odpowiadaj na nią.

 • Dbaj o swój czas - nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze.

 • Szanuj innych użytkowników internetu - nie obrażaj, nie wyzywaj innych użytkowników sieci.

 • Weryfikuj informacje - nie wwszystkie informacje dostępne w internecie są prawdziwe. Sprawdzaj je.

Więcej informacji na temat Dnia Bezpiecznego Internetu oraz bezpiecznego korzystania z sieci znajdziecie na stronie internetowej: 

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/dzien-bezpiecznego-internetu-2021

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

08.02.2021

Rok 2021 - rokiem Stanisława Lema

Stanisław Lem (1921-2006) to jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, innowator i klasyk jednocześnie. Światową sławę i popularność przyniosły mu utwory z dziedziny fantastyki naukowej. Jego książki przetłumaczono na 41 języków i wydano w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. 12 września 2021 r. przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema. Sejm RP docenił znaczące miejsce jego pisarstwa w literaturze XX wieku i ustanowił rok 2021 rokiem Stanisława Lema.  

Ciekawostki o Stanisławie Lemie. Czy wiecie, że:

 • „Lem 2021. Widziałem przyszłość” to oficjalne hasło obchodów roku Lema, które zostało ogłoszone przez Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.

 • W warszawskiej dzielnicy Wawer, na ścianie Wawerskiego Centrum Kultury (filia Aleksandrów) znajduje się mural inspirowany twórczością Stanisława Lema. Za jego projekt i realizację odpowiadała malarka młodego pokolenia Agnieszka Koba, która razem z mieszkańcami dzielnicy stworzyła wielkoformatowy obraz. Na muralu znalazł się profil Salwadora Dalego z wąsem, na którym przysiadają kosmiczne muchy Lema. Po wnętrzu statku przechadza się kot, a właz spinają układy scalone. Podczas tworzenia muralu użyto specjalnych farb światłoczułych, które po naświetleniu w dzień oddają światło nocą, dzięki czemu obraz można podziwiać całą dobę.

 • Imieniem Stanisława Lema nazwano planetoidę nr 3836 oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego.

 • Stanisław Lem otrzymał kandydaturę do literackiej Nagrody Nobla, którą ostatecznie przyznano Czesławowi Miłoszowi w 1980 r.

 • Pisarz z wykształcenia był lekarzem, ale nie pracował w zawodzie.

 • Patronami roku 2021 są też: kard. Stefan Wyszyński, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz. 2021 jest także rokiem Konstytucji 3 maja.

Źródło: https://www.uw.edu.pl/2021-rok-lema/

W naszej bibliotece szkolnej znajdziecie m.in. "Bajki robotów", "Opowieści o pilocie Pirxie", "Człowiek z Marsa. Opowiadania młodzieńcze", a także "Opowiadania wybrane". Zachęcamy do przeczytania!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

05.02.2021

"Biblioteka to przybytek na ścieżaj otwarty,

zapraszający każdego w progi.

Wejdź gościu i stań się przyjacielem"

Jan Wiktor

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

03.02.2021

KSIĄŻKA DNIA

Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe. 100 historii kobiet i mężczyzn, którzy wyrośli ponad przeciętność. Autor: Ben Brooks

Samochody są dla chłopaków, a lalki dla dziewczyn? Nie w tej książce....

Zbiór 100 inspirujących historii wyjątkowych kobiet i mężczyzn, którzy odważyli się obalić stereotypy, by zmienić świat na lepsze. Niezwykłe opowieści o ludziach, którzy mieli odwagę być sobą i zrealizować swoje marzenia.

Andrea Bocelli * Andy Warhol * Anna Achmatowa * Christopher Robin *Elżbieta Węgierska *Hans Christian Andersen *Irena Sendlerowa * Joanna D'arc * Peter Jackson * Whoopi Goldberg * Witold Pilecki i wielu wielu innych

....................................................................................................................................................................................................

02.02.2021

Galeria prac uczniów klas I -III, którzy wzięli udział w Szkolnym Konkursie Bibliotecznym "Mój ulubiony bohater książkowy"

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

01.02.2021

CZAS PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ OD 1 LUTEGO

 

PONIEDZIAŁEK

WTOREK

ŚRODA

CZWARTEK

PIĄTEK

BIBLIOTEKA

8.00 - 14.30

8.00 – 15.00

8.00 - 13.50

8.50 - 15.00

8.00 – 14.30

FILAR E.

9.00 - 14.30

8.00 – 15.00

8.00 – 13.30

9.00 – 15.00

8.30 – 14.30

GUCWA I.

8.00 – 10.30

 9.50 – 12.30

 

 11.40 – 13.50

 

 8.50 – 11.30

 

8.00 – 11.30

12.30 – 13.00

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

29.01.2021

Zapraszamy do zapoznania się z audioteką poezji polskiej

https://polska-poezja.pl/lista-wierszy

W serwisie znajduje się ponad 270 wierszy (w formie recytacji z tekstem) najbardziej znanych poetów wszystkich okresów historycznych, od średniowiecza do współczesności. Są to m. in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, ale także Wisława Szymborska, Tadeusz Różewicz i Czesław Miłosz. 

Wiersze są sukcesywnie uzupełniane o interpretacje/analizy autorstwa doktorantów filologii polskiej, biogramy poetów oraz opisy epok. Stona internetowa, którą warto odwiedzić i dodać "do ulubionych".

........................................................................................................................................................................................................

28.01.2021

Damowa książka elektroniczna o koronawirusie dla dzieci, do ściągnięcia za darmo. Książka jest dla dzieci i dla tych, którzy potrzebują wytłumaczyć najmłodszym w sposób jasny, zrozumiały i przede wszystkim spokojny czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec. Pobierzcie PDF i czytajcie, gdzie tylko lubicie i gdzie dzieci czują się bezpieczne. Wyślijcie plik do kogo tylko chcecie. Niech się wieść niesie i szerokim strumieniem płynie do tych, którzy takiej książki potrzebują.

https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wiadomosci/czytaj/darmowa-ksiazka-elektroniczna-o-koronawirusie-dla-dzieci/?fbclid=IwAR3-tUxYl5pcxXONhb88Kccv320ZiI-neQ8clIuz5Vh42c3W-jNNy_Xme7g

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

26.01.2021

KSIĄŻKA DNIA

Antologia poezji dla dzieci to zbiór najpopularniejszych utworów dla najmłodszych. W książce zaprezentowano najpiękniejsze wiersze klasycznych twórców poezji dziecięcej, m.in. Ignacego Krasickiego, Aleksandra Fredry, Stanisława Jachowicza, Adama Mickiewicza, Marii Konopnickiej, Stanisława Bełzy, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Ewy Szelburg-Zarembiny, Józefa Czechowicza. Dużą część publikacji stanowią utwory poetów współczesnych, np. Jana Twardowskiego, Joanna Kulmowej, Józefa Ratajczaka, Joanna Papuzińskiej, Danuty Wawiłow, Zofii Beszczyńskiej, Anny Onichimowskiej, Doroty Gellner, Agnieszki Frączek, czy Natalii Usenko. Wiersze dla dzieci to nie tylko przyjemne dla ucha rymowanki, to przede wszystkim historie, pobudzające dziecięcą wyobraźnię. To opowieści, które w prostej formie ukazują prawdę o życiu, o tym, jak powinno się postępować, a także uwrażliwiają najmłodszych na dobro i pomoc innym. Całość przepięknie zilustrowana m.in. przez M. Piwowarskiego, K. Sadowską, A. Michalską-Szwagierczak, M. Szala...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

25.01.2021

Prezentujemy nagrodzone prace uczniów klas IV-VIII, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie na plakat z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

22.01.2021

W październiku bibliotekarze szkolni ogłosili konkurs na plakat z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Dzisiaj przedstawiamy galerię prac uczniów klas I-III.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

21.01.2021

Książka Dnia

Bank w Valleby ma przechować przez noc 250 kilogramów czystego złota. Komisarz uspokaja zdenerwowanego dyrektora banku, że na pewno nic się nie stanie. Ale następnego ranka złoto znika! W skarbcu pozostają tylko puste skrzynie i list z pogróżkami od rabusiów, którzy wzięli pracowników banku jako zakładników...

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej historii. Jeśli chcesz sprawdzić jak Lasse i Maja poradzili sobie z tą niezwykle trudną sprawą - odwiedź koniecznie bibliotekę szkolną!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19.01.2021

Biblioteka cyfrowa dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych

Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej https://polona.pl/  przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak  i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Szczegółowa informacja dostępna jest także na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/cyfrowa-biblioteka-dla-uczniow-i-studentow

Sprawdź koniecznie!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

18.01.2021

CZAS PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

 

PONIEDZIAŁEK

WTOREK

ŚRODA

CZWARTEK

PIĄTEK

BIBLIOTEKA

8.00 - 14.30

8.00 – 15.00

8.00 - 13.30

8.50 - 15.00

8.30 – 14.30

FILAR E.

9.00 - 14.30

8.00 – 15.00

8.00 – 13.30

9.00 – 15.00

8.30 – 14.30

GUCWA I.

8.00 – 10.30

9.50 – 13.30

 

10.45 – 11.30

12.45 – 13.30

8.50 – 11.30

 

8.50 – 10.35

11.40 – 13.35

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

22.12.2020

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim naszym Czytelnikom,

aby świąteczny czas przepełniony był radością, ciepłem, rodzinną atmosferą i dobrą literaturą.

Niech przyniesie odpoczynek i wytchnienie od codziennych trosk i obowiązków,

a nadchodzący Nowy Rok rozbudzi nadzieję na lepsze jutro.

życzą

Bibliotekarze Szkolni

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

17.12.2020

Ciekawostki o książce:

 • Najdroższą książką na świecie  jest Kodeks Leicester Leonarda da Vinci. Jej cena przekracza 30 mln dolarów.

 • Najdroższa polska książka to drugie wydanie O obrotach sfer niebieskich – kosztowało 103 tysiące złotych.

 • Najmniejsza książka świata powstała w Polsce, jest to Alfabet łaciński z 1976 roku o wymiarach 1 x 0,8 mm.

 • Największa książka świata powstała w Denver w Stanach Zjednoczonych. Jej wymiary to 2,74 x 3,07 m i waży 252,6 kilograma.

 • Największy zbiór książek posiada Biblioteka Kongresu w Stanach Zjednoczonych – ponad 113 mln egzemplarzy.

 • Najbardziej płodny pisarz na świecie to Polak. Józef Ignacy Kraszewski napisał ponad 600 powieści.

 • Książka sprzedana w największej liczbie egzemplarzy to Biblia. Ponad 2 miliardy i 500 milionów sztuk.

 • Najdłuższa książka świata to pewien chiński słownik wydany w 5020 tomach.

Źródło: https://magazynvip.pl/ciekawe-fakty-o-ksiazkach/

Jeśli znacie jakieś ciekawe fakty o książkach, dajcie znać podczas najbliższej wizyty w bibliotece albo napiszcie na nas!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

16.12.2020

Prośby książki do Czytelnika

https://www.mystorybook.com/books/997971

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

14.12.2020

UWAGA! UWAGA! UWAGA!

We wtorek - 15 grudnia w godzinach 9.00-13.00 oraz

w piątek - 18 grudnia w godzinach 10.00-15.00

w bibliotece szkolnej odbędą się dyżury podczas których będzie można wypożyczyć książki!

Przypominamy również o obowiązującym rygorze sanitarnym - obowiązkowej maseczce,

dezynfekcji rąk oraz dystansie dwóch metrów od innych wypożyczających. 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11.12.2020

18 grudnia br. zostaną ogłoszone wyniki konkursu IBBY na książkę roku 2020. Ze względu na obostrzenia sanitarne, zamiast tradycyjnej gali finałowej, zostanie przygotowany szereg wydarzeń online. Jury literackie nominowało do nagrody literackiej Książka Roku 2020 następujących twórców:

 •          Justyna BednarekBasik Grysik i wrony, il. Ela Wasiuczyńska, Wydawnictwo Literackie

 •          Justyna BednarekZielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!, il. Daniel de Latour, Poradnia K

 •          Joanna JagiełłoTo już nie ma znaczenia, Zielona Sowa

 •          Marta KisielMałe Licho i lato z diabłem, Grupa Wydawnicza Foksal, Wilga

 •          Ewa NowakOrkan. Depresja, HarperCollins Polska

 •          Tina OziewiczCo robią uczucia?, il. Aleksandra Zając, Dwie Siostry

 •          Katarzyna RyrychLato na Rodos, Nasza Księgarnia

 •          Marcin SzczygielskiOczy Michaliny, Oficyna As, Instytut Wydawniczy Latarnik

 •          Katarzyna WasilkowskaŚwiat Mundka, Literatura

 •          Rafał WitekPrzedszkole imienia Barbary Wiewiórki, il. Aleksandra Fabia, Bajka

Z niecierpliwością będziemy czekać na wyniki!

Więcej informacji na stronie: http://www.ibby.pl/?page_id=28

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10.12.2020

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

09.12.2020

Dzisiaj przedstawimy argumenty niezdecydowanym czytelnikom, dlaczego tak naprawdę warto czytać

książki...

 

 • Czytanie wzbogaca słownictwo, rozwija umiejętność swobodnego wypowiadania się i myślenia.

 • Czytanie ułatwia przyswajanie wiedzy i zapamiętywanie.

 • Poprzez czytanie czytelnik zdobywa wiedzę o sobie i otaczającym je świecie oraz rozwija kompetencje poznawcze.

 • Książki pozwalają rozwijać hobby, zainteresowania i zaspokoić ciekawość w każdej dziedzinie.

 • Wspólne czytanie ułatwia poznanie nowej rzeczywistości jaką jest edukacja szkolna.

 • Czytanie rozbudza i kształtuje wrażliwość emocjonalną, daje wewnętrzną siłę do radzenia sobie z trudnościami i regulowania własnych emocji.

 • Książki pomagają dzieciom poznać i nazwać emocje swoje i innych osób, a także rozróżniać świat zewnętrzny od świata odczuć i wrażeń.

 • Bohaterowie książkowi dają dzieciom nowe wzory osobowe oraz wskazówki, jak postępować w różnych sytuacjach.

 • Czytanie dostarcza wiedzy o otaczającym świecie, ludziach i przedmiotach.

 • Literatura dostarcza wzorców osobowych, uczy jak mówić o swoich potrzebach i oczekiwaniach wobec innych.

 • Książki pomagają oswoić trudne tematy, uczą komunikować potrzeby i pokonywać lęki.

 • Czytanie rozwija osobowość dziecka i poczucie własnej wartości.

 • Czytanie rozwija kreatywność oraz uczy wyciągania wniosków, porównywania faktów i znajdowania rozwiązań.

 • Codzienne czytanie wspomaga rozwój mowy poprzez przyswajanie intonacji i melodii języka.

 • Kilkuminutowe czytanie spokojnym głosem uspokaja dziecko, pozwala budować poczucie przewidywalności i przynależności do wspólnoty rodzinnej.

 • Oglądanie ilustracji usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową i stymuluje wzrok dziecka.

 • Dzięki historiom książkowym i ich bohaterom dziecko uczy się rozumienia własnej osoby i oceniania swojego zachowania z moralnego punktu widzenia.

 • Czytanie uczy wyrażania emocji oraz radzenia sobie z nimi.

 • Czytanie jest dla czasem relaksu i reguluje emocje z całego dnia.

 • Wspólne czytanie wzmacnia relację rodzica z dzieckiem, rodzicowi pomaga zrozumieć emocjonalny i społeczny rozwój swojego dziecka i nadać mu właściwy kierunek.

 • Książka jest świetnym pretekstem do rozmowy z dzieckiem i wyprawy do miejsc związanych z jej tematem.

Przekonani do czytania?! W takim razie życzymy miłego popołudnia z książką!!!

 

∗Źródło: Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka (oprac. zbiorowe), Kraków 2018.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

08.12.2020

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

07.12.2020

Zapraszamy na bajkę...

https://www.bajkowisko.pl/posluchaj-za-darmo/bialosniezka/

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

04.12.2020

 

 

Z okazji

zbliżającego się Mikołaja

życzymy naszym Czytelnikom

samych wymarzonych prezentów!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

04.12.2020

Dzisiaj kilka słów o Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej w skrócie UKD.

Wersja skrócona

UKD jest systemem klasyfikacji zbiorów bibliotecznych (patrz zdjęcie↑), która uzyskała zastosowanie w bibliotekach na całym świecie. UKD jest klasyfikacją uniwersalną, obejmującą wszystkie dziedziny wiedzy i działalności praktycznej dzięki czemu może służyć nie tylko bibliotekom ogólnym, ale również specjalistycznym. W Polsce stosuje ją wiele bibliotek uczelni wyższych oraz biblioteki publiczne, szkolne i pedagogiczne. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3.12.2020

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Ustanawiając Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ONZ chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa. W roku 2006 na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych została przyjęta Konwencja Praw osób żyjących z Niepełnosprawnością. Według dokonanych zapisów osoby niepełnosprawne mają prawo do: wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się i do niezależnego życia, do ochrony zdrowia, życia prywatnego i rodzinnego, edukacji oraz prawodo udziału w życiu politycznym i kulturalnym. W konwencji znalazły się również inne ważne zapisy, a dotyczące równego dostępu do przestrzeni i budynków użyteczności publicznej, transportu, informacji i komunikacji.

Źródło: damy-radę.org

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

02.12.2020

Co może być zabawnego w książce, w której nie ma obrazków?!

Prosta i genialnie skonstruowana książka, która pozwala przekonać dzieci i młodzież, że słowo pisane może być niewyczerpanym źródłem zabawy i psot. Nie wierzysz? Sprawdź!

Udanej zabawy :-)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

UWAGA!

Od soboty, 28 listopada, biblioteki publiczne i naukowe mogą udostępniać zbiory pod warunkiem zapewnienia dystansu społecznego i przestrzeni 15 m² powierzchni na osobę.

Teatry, filharmonie, opery, muzea, kina, domy kultury, ogniska muzyczne i galerie sztuki nadal pozostaną zamknięte dla publiczności.

                                                 Biblioteka Rybnik


 

30.11.2020

Czarne tło. Po lewej stronie połówka geometrycznego liścia klonowego. Po prawej stronie napis ostatnie dni akcji darmowy listopad w rezydencjach królewskich.


 

30.11.2020

Sejm wybrał patronów roku 2021


 

27.11.2020

Zachęcamy uczniów klas młodszych do przeczytania bajki o czyściochu Czarku i jego sąsiedzie czyżyku


 

27.11.2020

 

BAJKI DO SŁUCHANIA DLA DZIECI

 


 

27.11.2020

CZAS NA RUCH 

I DOBRĄ KSIĄŻKĘ


 

26.11.2020

Grafika: Wspierajmy pracę osób z niepełnosprawnościami.

Apel Polskiego Związku Organizatorów Zakładow Aktywności Zawodowej i Warsztatów Terapii Zajęciowej o wsparcie pracy osób z niepełnosprawnościami w czasie pandemii. 

Wykaz ZAZ-ów w regionie jest dostępny na stronie internetowej Urzędów Wojewódzkich, baza warsztatów terapii zajęciowej –  www.niepelnosprawni.gov.pl, lista przedsiębiorstw społecznych z podziałem na województwa  http://www.bazaps.ekonomiaspoleczna.gov.pl/.


 

26.11.2020


 

25.11.2020

Grafika podzielona na dwie części. Po lewej stronie dziewczyna z długimi włosami w białej koszuli. Dziewczyna siedzi na parapecie i na kolanach trzyma laptota. Po prawej stronie napis na granatowym tle ogólnopolska platforma edukacyjna Navoica – sprawdź ofertę bezpłatnych kursów on-line.

Platforma jest skierowana do wszystkich, którzy chcą rozwijać i poszerzać swoją wiedzę. Materiały dostępne w serwisie mogą być szczególnie przydatne dla uczniów i nauczycieli podczas kształcenia na odległość. 

Jak można korzystać z serwisu?

Wszystkie kursy na platformie NAVOICA są całkowicie bezpłatne. MNiSW nie pobiera żadnych opłat za rejestrację, zapisanie się na kurs, uczestnictwo w nim czy uzyskanie zaświadczenia.

Aby wziąć udział, trzeba się zarejestrować, a następnie zalogować się na platformie. Po wyszukaniu interesującego kursu, wystarczy kliknąć przycisk „Weź udział w kursie”, który jest widczony na stronie z opisem i informacjami o kursie. Na kurs można zapisać się tylko wtedy, kiedy są na niego otwarte zapisy.

Co można znaleźć na platformie NAVOICA? 

Oferta edukacyjna platformy jest stale poszerzana i rozbudowywana. Obecnie można wziąć udział m.in. w kursie poświęconym rozwiązywaniu matematycznych zadań konkursowych i olimpijskich czy dotyczącym podstaw języka Python 3. 

Dla uczniów i nauczycieli interesujące mogą być także kursy z interpunkcji oraz podstaw przedsiębiorczości dla najmłodszych. 


 

24.11.2020

Ruszył projekt Bajki - posłuchajki dla dzieci i młodzieży

https://bajki-posluchajki.pl/

Nasza biblioteka została powołana do życia w ramach programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury oraz przy wsparciu finansowym Miasta Katowice. Do realizacji części słuchowisk zaprosiliśmy pięć zaprzyjaźnionych z Teatrem Gry i Ludzie zespołów. W ten sposób powstało dziewięć dźwiękowych inscenizacji zaadresowanych do dzieci i młodzieży.

Mamy nadzieję, że sprawimy Wam wiele satysfakcji, a nasz dźwiękowy księgozbiór będzie sukcesywnie uzupełniany o wartościowe i pasjonujące pozycje

/ze strony /


 

Kopernik online

#Kopernikwdomu

Kopernik online to propozycje doświadczeń do przeprowadzenia, a także inspiracje, materiały dydaktyczne oraz cykle tematyczne stworzone specjalnie dla Was, by mimo pandemii - nadal przybliżać Wam piękno nauki!

Kopernik online - eksperymentuj w domu


 

20.11.2020

Granatowe tło z tekstem "Zmiany na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021 r."

W 2021 roku egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Mamy opracowaną propozycję wymagań egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, którą chcemy teraz poddać publicznej dyskusji. Zmianie powinny ulec również arkusze egzaminacyjne, chcemy pokazać na czym te zmiany będą polegały. Do końca grudnia będą gotowe przepisy, a także aneksy do informatorów, dzięki którym można spokojnie przygotować się do egzaminów.

https://www.gov.pl/web/edukacja/zmiany-na-egzaminie-osmoklasisty-i-egzaminie-maturalnym-w-2021-r


 

19.11.2020

160. rocznica urodzin I. J. Paderewskiego – wystawa plenerowa i koncert online

160. rocznica urodzin I. J. Paderewskiego – wystawa plenerowa i koncert online

http://idmn.pl/index.php/2020/11/18/premiera-online-koncertu-paderewski-podroz-w-czasie-w-srode-18-listopada-o-godz-20-00/


 

19.11.2020

Na górze logotyp polskiego radia, poniżej napis audycje edukacyjne w polskim radiu dzieciom - zapraszamy do słuchania. Po lewej stronie ptaszek ze słuchawkami na uszach. Całość na tle lasu.

Zachęcamy  do słuchania audycji Polskiego Radia Dzieciom! 


https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom


 

18.11.2020

Pomarańczowo-czerwona grafika z tekstem: "Kształcenie na odległość – edukacja wczesnoszkolna (klasy I-III szkoły podstawowej). Praktyczny poradnik dla rodziców i nauczycieli."

Zdalna edukacja – wskazówki dla rodziców

Rodzice uczniów klas I-III znajdą w poradniku MEN praktyczne wskazówki, jak planować i organizować czas z dzieckiem w domu, aby plan dnia uwzględniał edukację, aktywność ruchową, rozrywkę oraz relacje rodzinne. W publikacji znalazły się także porady dotyczące aktywizacji dziecka oraz podpowiedzi, jak w warunkach domowych zorganizować ciekawe eksperymenty, doświadczenia czy rodzinne projekty.

W poradniku podkreśliliśmy również, że w edukacji zdalnej ważne jest bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu oraz ustalenie odpowiedniej formy kontaktu z nauczycielem.  

We fragmencie dotyczącym wczesnego wspomagania rozwoju w warunkach domowych zwróciliśmy uwagę m.in. na to, jak uczą się małe dzieci, a także jak podczas codziennych działań wspierać rozwój dziecka. Podaliśmy przykłady takich czynności.

Kształcenie na odległość – porady dla nauczyciela

Poradnik MEN zawiera zestaw stron z materiałami, które mogą być wykorzystywane w zdalnej edukacji. W poradniku zamiesiliśmy odnośniki do konkretnych stron internetowych.

https://www.gov.pl/attachment/59b4c3f8-8a27-4b47-8f87-e5f80d14065c.

 

https://www.gov.pl/attachment/8a5a17da-a7c6-49c2-8b42-e9f4089dba37


 

17.11.2020

Klub Młodego Programisty – dołącz do warsztatów programowania online!

Kolorowa grafika z ilustracją chłopca z laptopem i robotem. Na dole po lewo tekst "#zostańwdomu i programuj"

Jak dołączyć do zajęć?

Aby rozpocząć przygodę z programowaniem wystarczy komputer lub telefon z dostępem do internetu. Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek w dwóch grupach wiekowych:

 • Uczniowie klas 1-3, godz. 17.00
 • Uczniowie klas 4-6, godz. 18.15

Wstęp do webinarów jest możliwy za pośrednictwem kanału Klubu Młodego Programisty na Facebooku: https://www.facebook.com/KlubMlodegoProgramistyPl/live/

Nagrania ze wszystkich lekcji publikowane są w internecie, tak aby każdy w dowolnej chwili mógł je odtworzyć.


 

16.11.2020

Jak uczyć się w efektywny sposób, szybciej czytać i więcej zapamiętywać? Jak organizować czas i osiągać planowane cele? Jak szybko i łatwo uczyć się języków obcych? Odpowiedzi na te pytania uczniowie znajdą w nowym cyklu edukacyjnym TVP VOD „Techniki nauki”. Programy prowadzą eksperci, trenerzy i wykładowcy, którzy w przystępny sposób podpowiadają, jak rozwijać i doskonalić jedną z najważniejszych kompetencji XXI wieku – umiejętność uczenia się. Projekt to efekt współpracy koncepcyjnej MEN i TVP. Wszystkie odcinki można bezpłatnie obejrzeć na platformie vod.tvp.pl. Wszystkie odcinki można obejrzeć bezpłatnie na stronie  https://vod.tvp.pl/website/techniki-nauki,50468816/video

Uczniowie i nauczyciele mogą cały czas korzystać z materiałów dostępnych w serwisie „Szkoła z TVP” https://www.tvp.pl/47304588/szkolaztvp.


 

13.11.2020

Czuję, więc jestem

Dlaczego bywamy smutni? Skąd biorą się radość i żal? Jak radzić sobie z gniewem i zazdrością? Czy ten, kto urodził się optymistą, zostanie optymistą do końca życia?

Instrukcja obsługi emocji − tak w skrócie można nazwać nową opowieść o losach Alicji. Tym razem mała bohaterka prowadzi czytelnika przez rozmaite stany uczuciowe, których codziennie doświadczamy. Doktor Ewa Woydyłło-Osiatyńska we wciągający – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych sposób – opowiada o tym, jak nauczyć dziecko samodzielnie rozpoznawać emocje, zrozumieć siebie, swoich przyjaciół i otaczający nas świat. Bo dziecku, które zna swoje uczucia, łatwiej stać się szczęśliwym dorosłym.

Porada dla rodzica

Czytanie z dzieckiem buduje relacje. Przeżyj razem z nim fascynującą podróż po uczuciach. Poznaj lepiej emocje swojego dziecka, a przy okazji własne.

Przeczytaj także inne bestsellerowe książki o przygodach Alicji:

Alicja przeżywa dziecięce smutki, radości, frustracje i ekscytacje. I jak każde dziecko bywa niekiedy zagubiona w świecie swoich przeżyć. Dociekliwa i rezolutna dziewczynka zaczyna lepiej rozumieć siebie dzięki rozmowom z babcią Ewą, która potrafi prostymi słowami opisywać skomplikowane tajniki ludzkiej psychiki. Ta mądra, lecz bardzo przystępna i kolorowa książka pozwoli również innym dzieciom dołączyć do Alicji i lepiej poznać swój wewnętrzny świat.
Profesor Dominika Dudek 

Co kieruje naszymi zachowaniami i emocjami przedstawione w najprostszej formie, oczami dziecka. Obrazkowy klucz do poznania siebie. Must have w każdej biblioteczce.
Wiola Wołoszyn, autorka bloga matkawariatka.pl

Żeby mieć szczęśliwe życie należy dobrze poznać siebie. Warto zacząć naprawdę wcześnie, najlepiej w dzieciństwie. Jak rozpoznać swoje emocje? Kiedy ból staje się naszym przyjacielem? Jaki wpływ mają na nas geny, a jaki wychowanie? Gdyby rozpocząć edukację na temat delikatnej natury człowieka odpowiednio wcześnie, zawód psychoterapauty nie byłby już potrzebny. Ta książka jest doskonałym wstępem do takiego działania.
Monika Szubrych, neurologopeda, dziennikarka Interia.pl

ze strony wydawnictwa


 

12.11.2020

14 listopada, w rocznicę zarejestrowania Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, które rozpoczęło działalność w 1997 roku, obchodzimy Ogólnopolski Dzień Biblioterapii. Święto zostało zainicjowane w 2016 roku a hasłem przewodnim było: "Czytanie pomaga".


 

10.11.2020


 

9.11.2020

Cykl „Poszukiwacze Patentów”.

Projekt to filmowa podróż śladami polskich wynalazców, których innowacyjne pomysły zachwyciły i podbiły świat. Każdy odcinek jest utrzymany w konwencji kina akcji i obudowany komentarzami naukowców, ekspertów i osób ze świata kultury. Partnerami edukacyjnymi projektu są Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Wszystkie odcinki są dostępne na stronie:

https://scenakultury.pl/poszukiwacze-patentow/.


 

Dodatkowy budżet w wysokości 100 mln zł przeznaczony na program

„Mój Prąd” to jeden z największych w Europie programów finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Warunkiem skorzystania z programu, który wystartował w połowie 2019 r., jest umowa kompleksowa regulująca kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej z wytworzonej mikroinstalacji.


 

5.11.2020

Wirtualna Wędrówka Wirtuozów jest dostępna do pobrania:

 1. na komputer – na stronie MBP w wersji z wbudowanym z instalatorem lub w formie pliku zip. (link do pobrania => https://www.mbp.lublin.pl/component/djevents/details/2020-09-30/174-wirtualna-wedrowka-wirtuozow)

  Ta wersja posiada wszystkie trzy tryby.2) na tablet i smartfon z systemem Android (link do pobrania => https://play.google.com/store/apps/details?id=com.MBP.WirtualnaWedrowkaWirtuozow)

  Ta wersja posiada dwa tryby (standardowy, ale już bez możliwości korzystania z syntezatora mowy oraz tryb dla osób z dysfunkcją słuchu).


 

4.11.2020


 

Każdy z nas jest wyjątkowy

Taniec lub czytanie, poczucie humoru lub kreatywność, zwinność lub matematyka. Wszyscy mamy niesamowite moce. Sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi i niepowtarzalni. A jaka jest twoja supermoc?

"Wielka księga supermocy" to inspirujący zbiór pięknie ilustrowanych talentów, które pozwolą zastanowić się dziecku nad własną tożsamością, kompetencjami oraz umiejętnościami, które chciałoby rozwijać. Susanna Isern jest pisarką, psycholożką i mamą trójki dzieci. Wiosną 2011 r. ujrzała światło dzienne jej pierwsza ilustrowana książka. Od tamtej pory opublikowała ponad trzydzieści książek dla dzieci. Większość została przetłumaczona i opublikowana w piętnastu krajach.

Autorka jest dwukrotną laureatką prestiżowej Moonbeam Children's Books Awards. Obecnie łączy pasję do pisania z psychologią. Kieruje gabinetem lekarskim Aula Dédalo de Santander i jest profesorem na Europejskim Uniwersytecie Atlantyckim. Rocio Bonilla ukończyła Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Barcelonie, ma uprawnienia pedagogiczne oraz studiowała ilustrację u Ignasiego Blancha i Rogera Olmosa. W 2015 r. zdobyła nagrodę hiszpańskiego Ministerstwa Kultury i Edukacji za najlepszą książkę.

ze strony Wydawnictwa


 

3.11.2020

 

Książka Łukasza Lamży „Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze?” zwyciężyła w tegorocznej edycji konkursu dla najlepszej polskiej książki popularnonaukowej - Złota Róża.

Nagroda „Złota Róża” przyznawana jest dla najlepszej napisanej po polsku książki popularnonaukowej, która służy rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej i wyróżnia się wybitną formą literacką.


 

Kociołek opowieści. Poczytaj ze mną

Kociołek opowieści. Poczytaj ze mną Gdy najlepsi kucharze przygotowują dla Ciebie kociołek parującej zupy, masz pewność, że wszystko, co z niego wyłowisz, będzie przepyszne. I tak jest też z niezwykłą książką „Kociołek opowieści. Poczytaj ze mną”, którą przygotowało siedmioro fantastycznych polskich twórców literatury dziecięcej we współpracy z wybitnymi ilustratorami. 
 
„Kociołek opowieści. Poczytaj ze mną” to zbiór siedmiu opowiadań przeznaczonych dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Wciągające historie sprawdzą się zarówno do wspólnego czytania przed snem, jak i do pierwszych prób samodzielnej lektury. 
Każda opowieść należy do innego gatunku: reportażu, baśni, bajki, eposu, kryminału, opowiadania i fantasy, dzięki czemu mały czytelnik ma szansę poznać różne konwencje literackie. 
 
„Kociołek opowieści. Poczytaj ze mną” to: 
● siedem niezwykłych opowiadań autorstwa uznanych pisarzy  
● świetne wprowadzenie do różnych gatunków literackich dla młodych czytelników; 
● duża czcionka zachęcająca dzieci do samodzielnego czytania; 
● wciągające opowieści i sympatyczni bohaterowie; 
● piękne ilustracje wybitnych polskich ilustratorów. 
 
W tym zbiorze znajdują się: 
• czarodziejska baśń o rybaku, który szukał zaginionego księżyca;  
• zabawna bajka o mamucie, któremu znudziło się być malowidłem naskalnym, więc wyruszył w świat;  
• magiczne fantasy o dziewczynce, która trafiła do niezwykłego świata pełnego tajemniczych stworzeń; 
• zwariowana opowiastka o kocie dentyście i zaczarowanym zębie;  
• pouczający epos o walecznych ptakach, które dzielnie walczyły o swoje prawa;  
• wzruszający reportaż o kocie, który zaginął pewnej rodzinie podczas przeprawy z Iraku do Europy; 
• zagadkowy kryminał o kradzieży modeli planet i o dzielnych młodych detektywach. 
 
W powstanie Kociołka opowieści zaangażowali się najlepsi polscy pisarze, jak Zofia Stanecka, Jarosław Górski, Ewa Nowak, Joanna Olech, Emilia Kiereś, Zuzanna Orlińska, Agnieszka Frączek i ilustratorzy tej miary co Joanna Rusinek, Magda Kozieł-Nowak, Joanna Olech, Aleksandra Krzanowska, Adam Pękalski, Jola Richter-Magnuszewska. 
Wprowadzają dzieci w świat gatunków literackich: reportażu, baśni, bajki, eposu, kryminału, opowiadania i fantasy. Duże litery zachęcają do samodzielnego czytania.
ze strony wydawnictwa EGMONT.pl

 

30.10.2020

Cmentarz Łyczakowski online – strona internetowa poświęcona zabytkowej nekropolii już dostępna

 www.cmentarzlyczakowski.pl 

Cmentarz Łyczakowski to najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa założona w 1786 roku. Położona jest we wschodniej części miasta, na malowniczych wzgórzach, wśród specjalnie zaprojektowanego układu alei i zieleni. Jest wymieniana pośród najważniejszych historycznych cmentarzy w Europie, tworzy również jedno z najistotniejszych polskich miejsc pamięci. Słynie ze wspaniałych zabytków sepulkralnych.

Można powiedzieć, że Łyczaków jest jedną z największych galerii plenerowych rzeźby lwowskiej XIX i pierwszej połowy XX wieku. W zasadzie nie ma polskiego wybitnego rzeźbiarza, który by nie pozostawił trwałego śladu w postaci swojej rzeźby umieszczonej na którymś z nagrobków. Cmentarz jest również galerią rzeźby ukraińskiej, nie tylko współczesnej. Warto także pamiętać o historycznej roli spoczywających tam osób – mieszkańców wielonarodowego i wielokulturowego Lwowa. Artystyczna i historyczna waga Cmentarza Łyczakowskiego sprawia, że miejsce to należy zaliczyć nie tylko do wspólnej spuścizny kulturowej Polski i Ukrainy, ale i do dziedzictwa ogólnoeuropejskiego.

ze strony https://www.gov.pl/


 

29.10.20

MEN zachęca do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi Spisu Rolnego, które są dostępne na stronie Powszechnego Spisu Rolnego, w zakładce „Materiały edukacyjne” 

https://spisrolny.gov.pl/materialy-edukacyjne


 

28.10.20

"Drzewo to barwna podróż przez świat słowiańskich mitów – zapomniany, tajemniczy, ale jakże intrygujący. Nasi przodkowie, jak wszystkie narody, posiadali własną mitologię. Przez stulecia snuli fascynujące opowieści o powstaniu świata, narodzinach człowieka. O postępkach i sporach słowiańskich bogów. Przekazywane z pokolenia na pokolenie mity pomagały zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie i miejsce człowieka w otaczającym go świecie.

Łukasz Wierzbicki, autor powieści przygodowych dla dzieci i młodzieży, w tym takich bestsellerów, jak Afryka Kazika, Dziadek i niedźwiadek, czy Machiną przez Chiny, sięgnął w swej najnowszej książce po te właśnie najdawniejsze z opowieści, daleko starsze niż legendy o Smoku Wawelskim czy Piaście Kołodzieju. Odtworzył je i przybliżył młodemu Czytelnikowi.
Świat narodził się z jaja. Człowiek powstał z wiechcia słomy. Zakuty w łańcuch Weles miota się w podziemnej krainie. Bociany przynoszą ludzkie dusze wprost z niebiańskiego Wyraju.
Poetycki opis stworzenia świata to pierwszą część książki. W drugiej znajdziemy trzy opowieści z pogranicza mitów i baśni: o porwaniu Jutrzenki (strażniczki niebiańskich bram), o Marzannie (bogini śmierci, bohaterce wiosennej tradycji żegnania zimy) oraz o bohaterskiej wyprawie na spotkanie własnego przeznaczenia.
W specjalnym dodatku dociekliwy Czytelnik przeczyta, z jakich dokumentów historycznych, źródeł naukowych, podań i tradycji ludowych korzystał autor podczas pracy nad książką.
Całość ilustruje kilkadziesiąt klimatycznych fotografii połączonych z realistycznymi grafikami Wojciecha Nawrota.
„A czy stare jak świat słowiańskie mity mają coś do zaoferowania dzieciom XXI wieku?” – zastanawia się Łukasz Wierzbicki. – „To już zależy od nas samych. Bo mit to opowieść, w której każdy odnajduje swą własną mądrość, z której czerpie inspirację.”

https://www.znak.com.pl/


 

Detektyw Pinkerton powraca! Bohater znany z „Bandy Czarnej Frotté" ma odpowiedzialną funkcję - jest futerałem na telefon małej Be. Bardzo sobie ceni tę prestiżową posadę, ale czasami dokucza mu nuda… Pewnego razu dzieje się coś niespodziewanego - znika Zbigniew, gadatliwa papuga mieszkająca w antycznej klatce w salonie. Jedynym śladem jest małe zielone piórko na podłodze. Pinkerton z zapałem rozpoczyna śledztwo. Nic się przed nim nie ukryje! Dokąd prowadzi trop?

Kolejna odsłona niesamowitych przygód kultowych już Skarpetek Justyny Bednarek, wspaniale zilustrowana przez Daniela de Latoura. Cykl książek o odważnych i ciekawych świata tekstylnych bohaterkach stał się prawdziwym fenomenem: pierwsza część zdobyła nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka i Nagrodę Literacką m. st. Warszawy, a także trafiła na listę lektur szkolnych. Skarpetki podbiły już całą Europę - kochają je też czeskie, hiszpańskie, włoskie, greckie, rosyjskie i ukraińskie dzieci. A to jeszcze nie koniec!

https://sklep.poradniak.pl/


 

27.10.20

Więcej informacji na temat kampanii edukacyjnej „Bądź z innej bajki” można odnaleźć na stronie internetowej projektu www.gov.pl/badz-z-innej-bajki.


 

27.10.20

Wirtualne wystawy przybliżają ideę solidarności dla transplantacji


 

26.10.20


 

CZAS PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

 

 

Poniedziałek

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek

BIBLIOTEKA

9.00 – 14.00

Przerwa

10.40 – 11.00

 

8.30 – 14.30

8.30 – 14.30

8.30 – 13.30

8.45- 13.30

Przewrwa

10.40 - 11.40

Szmidt G.

11.00 – 14.00

 

8.30 – 14.30

8.30 – 14.30

8.30 – 13.30

------------

Gucwa I.

9.00 – 10.40

9.45- 13.45

10.45-11.35

12.45-13.45

 

8.50-11.35

8.45-10.40

11.40 – 13.30

 


 

Zasady korzystania z biblioteki szkolnej w czasie pandemii - do regulaminu biblioteki szkolnej

 

1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać uczniowie i pracownicy szkoły bez objawów

chorobowych, których domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.

2. Obowiązuje przestrzeganie zasad higieny osobistej i rygoru sanitarnego:

- przed wejściem do biblioteki dezynfekcja rąk,

- zakrycie nosa i ust,

- stosowanie zasad dystansu społecznego,

- odłożenie zwracanych książek w wyznaczonym miejscu.

3. Do biblioteki mogą wejść dwie osoby:

jedna wypożyczająca, druga oczekująca (w wyznaczonej strefie).

4. Pozostali czytelnicy oczekują na korytarzu w bezpiecznej odległości 1,5 - 2 m.

5. Książki podaje bibliotekarz - nie ma możliwości ich przeglądania przed wypożyczeniem.

6. Zwracane książki podlegają kwarantannie (3 - dniowej) w wyznaczonej strefie.

7. Biblioteka podlega regularnemu wietrzeniu, dezynfekcji blatów oraz sprzątaniu.

8. Biblioteka przekazuje informacje na stronie internetowej szkoły w zakładce biblioteka.

9. Komunikacja z bibliotekarzami: telefoniczna oraz poprzez e-dziennik –

Grażyna Szmidt, Irena Gucwa, Ewa Filar (od grudnia).

10. Zwrot podręczników w trakcie roku szkolnego (klasy 1-3) po uzgodnieniu z wychowawcą klasy.

11. Zwrot podręczników na koniec roku szkolnego wg zasad podanych przez Dyrektora szkoły.

12. Czytelnia jest nieczynna.


 


 

10 rad, jak zachęcić dzieci z klas I-III do czytania

 

ze strony https://blog.ceo.org.pl/10-rad-jak-zachecic-dzieci-z-klas-i-iii-do-czytania/

1. Dajmy dzieciom czas i przestrzeń

2. Znajdźmy światło na stronach

3. Poznajmy zainteresowania i znanych bohaterów

4. Pozwólmy śmiać się w głos

5. Pokazujmy różnorodność, gatunków i form literackich, także współczesnych

6. Wędrujmy szlakiem książki i papieru

7. Bawmy się i grajmy w oparciu o treści książek

8. Rozmawiajmy o uczuciach i doświadczeniach, nie o przebiegu akcji

9. Prezentujmy czytanie wieloaspektowo

10. Bądźmy przykładem z książką w ręku


 

Louise Glück – laureatką literackiej Nagrody Nobla 2020

 

Louise Glück – laureatką literackiej Nagrody Nobla

Louise Glück jest amerykańską poetką i eseistka. Urodziła się w 1943 r. w Nowym Jorku. Jest laureatką wielu prestiżowych amerykańskich nagród literackich, także National Book Award. Studiowała w Columbia University, ale go nie ukończyła. Jej prace są znane z emocjonalnej intensywności i częstego czerpania z mitów, historii lub natury w celu medytacji na temat osobistych doświadczeń i współczesnego życia.

W Polsce nie ukazało się tłumaczenie żadnego z kilkunastu tomów wierszy Louise Glück. Jej pojedyncze utwory były publikowane w prasie literackiej. W 2003 ukazały się (w tłumaczeniu Julii Hartwig) w antologii tekstów amerykańskich poetek – Dzikie brzoskwinie.

tekst Biblioteka w Szkole 8.10.2020


 

BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA DO UDZIAŁU W SZKOLNYCH KONKURSACH:

Mój ulubiony bohater książkowy

 1.        Organizatorem konkursu jest Biblioteka Szkolna.
 2.        Celem  konkursu jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci oraz pobudzanie wyobraźni plastycznej dzieci.
 3.        Konkurs jest skierowany do uczniów klas 1-3.
 4.        Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej formatu A4, dowolną techniką, będącej portretem ulubionego bohatera książkowego, najlepiej z książki nie będącej lekturą szkolną.
 5.        Każda praca powinna zawierać opis – tytuł książki, imię i nazwisko ucznia oraz klasa.
 6.        Praca musi być wykonana samodzielnie, stanowić od początku do końca oryginalną twórczość dziecka, tzn. nie wolno przerysowywać ilustracji z danej książki.
 7.        Termin składania prac w bibliotece szkolnej mija 26 października 2020 r.
 8.        Oceny prac konkursowych dokona Komisja Konkursowa powołana przez Organizatora.
 9.        Ocenie będzie podlegać:
  • pomysłowość w ujęciu tematu,
  • walory artystyczne,
  • wykorzystanie różnorodnych technik plastycznych.
 10.   Ocena prac i rozstrzygnięcie konkursu  nastąpi na początku listopada 2020 r.

 

Plakat na Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 

I. Cele konkursu:
a)wybór projektu plakatu promującego Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych,
b)promocja biblioteki szkolnej i jej roli w nowoczesnej szkole,
c)rozwijanie i promowanie uzdolnień uczniów.

II. Konkurs ma charakter indywidualny i przeznaczony jest dla uczniów z klas 1-7.

III. Projekt plakatu powinien również zawierać następujące treści:
– nazwę Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych,
– czas trwania (październik),

IV. Na odwrocie pracę należy opisać:
Imię i nazwisko autora
Klasa

V. Każdy autor może zgłosić na konkurs nie więcej niż 1 projekt plakatu, wykonany dowolną techniką w formie papierowej w formacie A3.
Liczy się pomysłowość, estetyka wykonania, oryginalność.

VI. Prace należy składać do 20 października w szkolnej bibliotece.
Plakaty oceniane będą w dwóch kategoriach:
klasy 1-3
klasy 4–7.

VII. Wyniki zostaną ogłoszone 30 października. Na zwycięzców czekają nagrody.


 

PAŻDZIERNIK

MIĘDZYNARODOWYM MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

ZACHĘCAMY DO WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK Z NASZEJ BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych


 

PAŹDZIERNIK Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa

 

https://bezpiecznymiesiac.pl

 

Grafika wektorowa - dwóch mężczyzn i kobieta. Jeden z nich i kobieta trzymają w rękach laptopy. Drugi mężczyzna - na środku dotyka dłonią ekranu, na którym widoczny jest symbol kłódki (bezpieczeństwa). Wokół nich inne symbole związane z bezpieczeństwem w sieci - klucz, hasła i loginy, symbole wi-fi.


 

 

29 września DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

 

                           


 

ROK SZKOLNY 2020/21


 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

22.06.2020

--------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------

DBAJMY O SIEBIE – KLUCZOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ -2 metry  odległości między pieszymi

ZASŁANIANIE UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

--------------------------------------------------------------

18.06.2020

ZACHĘCAM DO PRZECZYTANIA BARDZO CIEKAWYCH KSIĄŻEK DOSTĘPNYCH ON-LINE

--------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------

17.06.2020

 

"Żyjemy w szczególnym okresie, o którym kolejne pokolenia będą się uczyć z podręczników historii. Niezwykle ważne jest zachowanie jego świadectw, dlatego cieszę się, że archiwa państwowe zainicjowały akcję wspólnego tworzenia społecznej kolekcji dokumentów pandemii – mówi wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. – Teraz każdy z nas ma szansę przyczynić się do powstania niepowtarzalnej kolekcji, która będzie służyła następnym pokoleniom jako unikatowe źródło historyczne."

Szczegóły na

https://www.gov.pl/web/kultura/stworz-z-archiwami-panstwowymi-archiwum-pandemii-ad-2020

 

--------------------------------------------------------------

16,06,2020

W CO SIĘ BAWIĆ?

W co się bawić? W retro zabawy! Na wolne chwile Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało karty z propozycjami rodzinnego spędzania czasu. Wyjątkowe pomysły zaczerpnięto z oryginalnych poradników z okresu międzywojennego 

https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/karty-retro-zabaw-gry-i-zabawy-dla-dzieci-sprzed-stu-lat/

 

------------------------------------------------------------

15.06.2020

LISTA KSIĄZEK POLECANYCH 

https://calapolskaczytadzieciom.pl/zlota-lista/lista-ksiazek-polecanych-przez-fundacje-abcxxi-cala-polska-czyta-dzieciom/

 

--------------------------------------------------------------

10.06.2020

CO WARTO CZYTAĆ?

https://calapolskaczytadzieciom.pl/polecamy/konkurs-im-a-lindgren/

 

------------------------------------------------------------

9.06.2020

 

DZIEŃ PRZYJACIELA

W DNIU PRZYJACIELA POZDRAWIAM WSZYSTKICH PRZYJACIÓŁ

 

--------------------------------------------------------------

8.06.2020

Od kilku lat w czerwcu organizowaliśmy ogólnopolską akcję czytelniczą JAK CZYTAM, JAK NIE CZYTAM..., która miała na celu pobicie rekordu w jednoczesnym dobrowolnym czytaniu książek przez uczniów w calej Polsce.

W związku z sytuacją, zachęcam do czytania książek w domu i w dogodnej chwili.

 

-------------------------------------------------------------

5.06.2020

Trwa XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem: „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”, po raz pierwszy zorganizowany w przestrzeni wirtualnej.
Gośćmi tegorocznego Tygodnia są popularni autorzy i artyści, a także przyrodnicy, miłośnicy zwierząt i weterynarze. Nie braknie poczytanek, pogadanek i konkursów!

PROGRAM dostępny na stronie

https://calapolskaczytadzieciom.pl/aktualnosci/program-xix-ogolnopolskiego-tygodnia-czytania-dzieciom/

 

--------------------------------------------------------------

5.06.2020

Inspirujący świat młodych okiem Justyny Sucheckiej

Poznaj 30 historii o młodych, którzy swoją pomysłowością zadziwiają dorosłych. Zobacz, jak to się robi! Młodzi, odważni, zaangażowani, wytrwali! Książka Young power!, udowadnia, że nie trzeba czekać, żeby zmienić świat. Justyna Suchecka – dziennikarka, specjalistka od spraw młodzieży. Kibicuje dzieciakom w spełnianiu marzeń, uczy się od nich myślenia wbrew schematom i razem z nimi robi hałas.

Bohaterowie książki Young power! 30 historii o tym jak młodzi zmieniają świat

Piotrek narysował robota z tyłu zeszytu do polskiego. Chyba każdy tak czasem robi. Ale on zaszył się potem w garażu rodziców i wprowadził pomysł w życie. Po tygodniach stukania, wiercenia i skręcania - na podwórko wjechał podobny do marsjańskiego łazika robot: ALISA. Urządzenie potrafi wwiercić się w ziemię, pobrać próbkę i natychmiast ocenić jej skład. Dzięki niemu rolnicy w kilka minut mogą się dowiedzieć, jak najlepiej zadbać o glebę pod uprawy. Oto jedna z 30 historii o tym jak młodzi zmieniają świat.

Kira wpadła na pomysł „latającego plecaka", jadąc ze szkoły zatłoczonym metrem. Zobaczyła unoszący się pod sufitem balonik i pomyślała, że na pewno da się wykorzystać hel w produkcji plecaków. Stworzyła projekt takiego plecaka, który zdobył tysiące głosów i zwyciężył w konkursie na pomysły biznesowe. A to był dopiero początek!

To zaledwie dwie historie. W książce Young power Suchecka zapisała opowieści pełne młodzieńczej energii. Autorka przekonuje, że innowacyjne metody działania i nieszablonowe myślenie popłacają. Tak jak radził Timothy D. Walker w studium Fińskie dzieci uczą się najlepiej. Co możemy zrobić, by nasze dzieci były szczęśliwe, wierzyły w siebie i lubiły szkołę?.

 

PRZECZYTAJCIE FRAGMENT KSIĄŻKI NA STRONIE

https://issuu.com/znak/docs/suchecka_young_power_issuu/10

-------------------------------------------------------------

 

 

 

5.06.2020

Do 7 czerwca br. można przesyłać zgłoszenia do II Konkursu Dziecięcych Talentów. Inicjatywa jest skierowana do dzieci do 13. roku życia, które lubią śpiewać i recytować. Swój talent mogą one zaprezentować szerszej publiczności w jednej z trzech kategorii: piosenka polska, wiersz, dziecięca piosenka zagraniczna. Podsumowaniem konkursu będzie uroczysty koncert laureatów i nagranie płyty „Głosem Dziecka”. Organizatorem II Konkursu Dziecięcych Talentów jest Polskie Radio Dzieciom, a patronat nad inicjatywą objął Minister Edukacji Narodowej.

Szczegóły na stronie

https://www.gov.pl/web/edukacja/zapraszamy-do-udzialu-w-ii-konkursie-dzieciecych-talentow

 

-------------------------------------------------------------

4.06.2020

--------------------------------------------------------------

3.06.2020

Podczas wakacji w Bocianach Małych spotykają się Szymon, przyjeżdżający tu od lat do dziadków, i Lena, wysłana (za karę) do pensjonatu babci, gdzie – jak się okazuje – ma nie tylko odpoczywać, ale też… obsługiwać gości. Szymon też zabiera się do pracy, by ratować upadające po śmierci babci agroturystyczne gospodarstwo dziadka, który wyraźnie nie radzi sobie z życiem. Zapowiadają się pracowite i – według Leny – nudne wakacje.

Żadne z nich nie przeczuwa, jak mroczne tajemnice kryją ruiny spalonego szpitala psychicznego (i jak wiele osób chce je poznać); jak dramatycznie uwikłani są w nie ich bliscy… i jak oni sami robią podobne do nich błędy. Czy Szymon zdobędzie się na odwagę cywilną, czy nadal będzie żył w poczuciu winy? Czy Lena i Szymon zdołają pomóc dziadkom… nie tylko w pracy? I czy wakacyjna miłość nastolatków przetrwa naprawdę trudne próby?

Dorota Koman

Książka otrzymała III nagrodę w V Konkursie im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży (kategoria wiekowa 10-14 lat)

https://calapolskaczytadzieciom.pl/ksiazka/tam-gdzie-zawracaja-bociany/

 

 

--------------------------------------------------------------

„Moje geny zdecydowały, że będę inny, podobnie jak geny Tureta”

RODOS – i dwóch niezwykłych bohaterów: Turet i Porszak, który opowiada nam o swoich niezwykłych wakacjach. RODOS, a jednak Grecja tylko w cytatach o malowniczej wyspie na Morzu Egejskim (z Wikipedii, prospektów, przewodników, gazet), żeby podkreślić, jak inaczej jest w Dziczy na RODOS, czyli… Rodzinnych Ogródkach Działkowych (Ogrodzonych Siatką). Gdzie chłopiec z autyzmem może bez problemu pozostawać w swojej bańce, a z dziwactw Tureta nikt się nie śmieje. I nikt nie nazywa ich debilami – przynajmniej do chwili, gdy zachowają się bohatersko. Gdzie każdemu wolno być sobą: Wujowi Kukułce pędzącemu eliksir szczęścia, Pandzie, Gabarytowi, wzruszającej do łez Szmirabelli – „rodzinie z wyboru”. I gdzie zawędruje prześliczna Amelia, dla której Porszak przebije ściankę swej bańki. A gdy skończy opowiadać o niezapomnianym lecie na Rodos, przyjdzie nam zapytać: czym jest normalność? I gdzie przebiega granica?

Grand Prix i I nagroda w kategorii wiekowej 10-14 lat  w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży

 

https://calapolskaczytadzieciom.pl/ksiazka/lato-na-rodos/

 

--------------------------------------------------------------

Zuzia marzy o noskawerze. Oryginalnym, pachnącym, takim, jaki ma Jackson Beever. I połowa (ta fajniejsza połowa) dziewczyn z klasy. Kiedy dostaje go pod choinkę od babci – jest w siódmym niebie! Fajniejsza połowa wreszcie ją dostrzega! W międzyczasie Zuzia też coś dostrzega, coś zupełnie zaskakującego! I robi jej się bardzo wesoło, nawet kiedy okazuje się, że TERAZ najmodniejsze są lightmany, a swojego noskawera może spokojnie oddać babci. Zabawna historia o modzie i jej uleganiu.

Nota okładkowa

Książka otrzymała trzecią nagrodę w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży

Coraz więcej, coraz młodszych dziewczynek zostaje wciągniętych w sferę mody, wizerunków i takiego typu zachowań, które każą im być trendy. Zuzia, bohaterka Noskawery, też chciałaby mieć Kartę Członkowską Klubu Zapraszanych. Niestety wraca do domu bez różowej koperty, jaką została obdarowana ta „fajniejsza” połowa dziewczyn z klasy. Babcia Marta rosołkiem próbuje rozgrzać duszę wnuczki. Pomogło tylko na chwilkę, bo przecież babcia nie może sprawić, żeby Zuzia miała na nosie najmodniejsze noskawery i była zapraszana do Gośki.To pierwsze, jednak się babci udaje, wszak od zawsze była zaprzyjaźniona z maszyną do szycia. Nie są to jednak „te”, to znaczy markowe noskawery.W szkole Zuzia przeżywa prawdziwy dramat odrzuconej.W tym samym czasie, na innej szerokości geograficznej, za oceanem, obserwujemy Vittoria Benetiego, kreatora mody. Z rozmachem wkraczamy w świat nieziemsko bogatego, zepsutego i amoralnego Cesarza Mody. Przyglądamy się mechanizmom korporacyjnych zachowań i generowania zysków.

Czy możemy obronić się przed manipulacją?

Czy przed takim światem ma szansę obronić się sama nastolatka?

Wszyscy potrzebujemy zdrowej dawki sceptycyzmu i krytycznego dystansu wobec medialnych mitów. Paweł Beręsewicz obnaża czytelnikom schematy działania modowego i medialnego świata, któremu zależy tylko na tym, abyśmy się stali konsumentami różnych produktów. Cały ten interes by się zawalił, gdyby zaniechana została szalona praca napędzania potrzeb, wytwarzania pragnień i generowania lęków, którymi karmi się konsumpcyjny model życia. W ten oto sposób pytanie: „czy uważasz, że jestem trendy?” staje się powodem, dla którego wydajemy mnóstwo pieniędzy. Dziewczynki są na ten język szczególnie podatne. Bierze się to z potrzeby akceptacji i zachwytu, której w tym czasie szczególnie dużo potrzebują.

Dziękuję Autorowi, ojcu nastolatki, który uświadamiając czytelniczkom zasady rynku i reklamy, pomógł im uzyskać wiedzę. A w tych sprawach wiedza to władz – siła do sterowania własnym życiem.

Krystyna Adamczak

https://calapolskaczytadzieciom.pl/ksiazka/noskawery/

 

------------------------------------------------------------

 

 

2.06.2020

Dzieci i młodzież będą miały realny wpływ na proekologiczne decyzje administracji rządowej. W Dzień Dziecka Minister Środowiska Michał Woś i Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak podpisali porozumienie o powołaniu Młodzieżowej Rady Ekologicznej. Pierwsze posiedzenie rady już we wrześniu.

W skład rady wejdą 32 osoby w wieku od 13 lat, pochodzące z całej Polski. Nabór kandydatów na członków rady rusza 1 czerwca na oficjalnej stronie projektu mre.srodowisko.gov.pl.

– Rada będzie mieć realny wpływ na decyzje administracji rządowej dotyczące ochrony środowiska. Opinie rady będę firmował urzędem ministra środowiska i będę je przedstawiał na posiedzeniach rządu. Głos młodego pokolenia musi być wreszcie usłyszany, zwłaszcza jeśli chodzi o nasze dziedzictwo narodowe, jakim jest środowisko naturalne – zapewnił Minister Środowiska Michał Woś.

https://www.gov.pl/web/srodowisko/mlodziezowa-rada-ekologiczna2

 https://mre.srodowisko.gov.pl/dolacz-do-nas/

 

------------------------------------------------------------

2.06.2020

programowanie

--------------------------------------------------------------

1.06,2020

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W DNIU DZIECKA

Fantastyczne propozycje na Dzień Dziecka w sieci

--------------------------------------------------------------

29.05.2020

30 maja (sobota) rozpocznie się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (XIX OTCD), który potrwa do 7 czerwca. Tegoroczny Tydzień odbywa się pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.

Tematem przewodnim XIX OTCD są zwierzęta. Wydarzenie ma zachęcić rodziny i placówki oświatowo-wychowawcze do regularnego czytania dzieciom, promować wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, a także budować świadomość proekologiczną i uwrażliwić młode pokolenie na potrzeby zwierząt. Dlatego gośćmi Tygodnia Czytania będą w tym roku oprócz znanych pisarzy i artystów także przyrodnicy, miłośnicy zwierząt i weterynarze.

Z uwagi na sytuację epidemiczną tegoroczny Tydzień Czytania odbędzie się po raz pierwszy w przestrzeni wirtualnej, a materiały związane z nim zostaną udostępnione na stronie internetowej www.calapolskaczytadzieciom.pl oraz w mediach społecznościowych Fundacji.

"Co roku kampanię czytania staramy się powiązać z jakimś nośnym społecznie tematem. Hasło „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach” zostało wybrane po to, aby poprzez książki i opowieści o zwierzętach budować empatię dzieci wobec nich, a także zwrócić uwagę na to, że my, ludzie, w ogromnym stopniu zawłaszczyliśmy Ziemię i pozostawiamy coraz mniej przestrzeni dla innych żywych, wspaniałych stworzeń. W dodatku tymi, które są w naszym najbliższym otoczeniu, nie zawsze dobrze się opiekujemy… – mówi Irena Koźmińska, Prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

 

--------------------------------------------------------------

28.05.2020

Doktor Dolittle obchodzi właśnie swoje 100. urodziny!

W tym roku mija 100 lat od wydania pierwszej części przygód sławnego lekarza zwierząt! Z tej okazji wydawnictwo Jung-off-ska wydało audiobook Dr Dolittle i jego zwierzęta w nowym przekładzie Michała Kłobukowskiego, laureata wielu prestiżowych nagród za wybitne tłumaczenia.

John Dolittle to najsłynniejszy na świecie lekarz zwierząt! Największy ich przyjaciel i jedyny człowiek, który włada wszystkimi językami zwierzęcego świata. Tylko on przepisze koniowi okulary, zaplombuje krokodylowi ząb, a szczura wyleczy z żółtaczki. Teraz dzięki swoim przyjaciołom pokona wszelkie trudności, żeby dotrzeć do Afryki i ratować chore małpy.

Cykl powieści o przygodach Dr Dolittle od samego początku znajduje się na Złotej Liście książek polecanych do czytania dzieciom przez naszą Fundację.

Aby uczcić okrągłą rocznicę urodzin niezwykłego doktora wydawnictwo Jung-off-ska przygotowało audiobook Dr Dolittle i jego zwierzęta, który rozpoczyna nowy cykl audiobooków wydawnictwa o przygodach niezwykłego weterynarza i jego zwierzęcych przyjaciół.

Lektorką jest niezrównana Edyta Jungowska, a dodatkowym walorem wydawnictwa jest nowy przekład jednego z najwybitniejszych polskich współczesnych tłumaczy – Michała Kłobukowskiego, laureata wielu prestiżowych nagród za wybitne tłumaczenia (m. in. Wielkomiluda Roalda Dahla).

https://calapolskaczytadzieciom.pl/aktualnosci/nowy-audiobook-na-setne-urodziny-dr-dolittle/

 

-------------------------------------------------------------

 

 

27.05,2020

Premiera: „Zagadka ducha Szopena” Marta Guzowska

Piąty tom serii detektywistycznej o młodych śledczych z Tajemniczej 5!

Anka, Piotrek i Jaga (oczywiście razem ze szczurem Sherlockiem) są na wycieczce w Żelazowej Woli. Piotrek wcale się z tego nie cieszy – uważa, że nie ma nic ekscytującego w zwiedzaniu starego dworku pełnego zakurzonych pamiątek. Szybko jednak zmienia zdanie, gdy w tajemniczych okolicznościach ginie rękopis wielkiego kompozytora, a konserwatorka stwierdza, że list wykradł… duch Chopina.

„Detektywi z Tajemniczej 5” zostali wymyśleni na wyraźne życzenie dzieci Marty Guzowskiej – dotąd autorki powieści kryminalnych dla dorosłych. Seria książek o śledztwach Anki i Piotrka łączy przygodową fabułę, elementy wiedzy o nauce i sztuce oraz interaktywną formę, gdyż każdy tom wymaga od czytelnika logicznego myślenia i rozwiązywania zagadek.

Marta Guzowska planuje przeżyć dziewięć żyć – jak kot. Na razie ma na koncie trzy: jest archeolożką, pisarką i mamą. Za swoje powieści kryminalne i sensacyjne dla dorosłych otrzymała wiele prestiżowych wyróżnień – między innymi Złoty Pocisk, Czarny Kapelusz oraz Nagrodę Wielkiego Kalibru. „Detektywi z Tajemniczej 5” to jej pierwsza seria książek dla najmłodszych. Według samej autorki „dla dzieci pisze się o wiele trudniej, bo mają detektor ściemy”.

Agata Raczyńska jedną ręką głaszcze swoje alpaki, a drugą rysuje. Całe szczęście, że ma dwie ręce i nie musi wybierać… Spośród zilustrowanych przez nią książek z największym uznaniem spotkały się dotąd „Gry i zabawy z dawnych lat” Katarzyny Piętki (2016). Zdobyły wyróżnienie w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku, nominację do Pióra Fredry oraz nominację w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY.

-------------------------------------------------------------

26.05.2020

Interaktywny ogród inspirowany twórczością Krzysztofa Pendereckiego to nowy projekt realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza w wirtualnej przestrzeni. Ogród Pendereckiego rozkwitnie 23 listopada – w dzień urodzin kompozytora, ale już od 20 maja na stronie www.PendereckisGarden.pl dostępna jest zapowiedź projektu, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

Elżbieta Penderecka, żona zmarłego kompozytora, z radością przyjęła pomysł Instytutu Adama Mickiewicza mający na celu uhonorowanie dorobku jej męża.

"Jego muzyka jest wieczna, a poprzez Ogród Pendereckiego ludzie z różnych krajów wciąż będą mogli inspirować się jego wkładem dla świata" – podkreśliła. 

Odnosząc się do pomysłu projektu Barbara Schabowska, p.o. dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, przypomina, że ogród był jedną z największych pasji Krzysztofa Pendereckiego i tym projektem składamy mu hołd jako kompozytorowi i wielkiemu humaniście. Zaznacza również, że Ogród nie będzie kolejną bazą wiedzy.

"PendereckisGarden.pl ma być wirtualną przestrzenią spędzania czasu wolnego, w której odwiedzający Ogród nie tylko poszerzą swoją wiedzę o polskim kompozytorze, ale też będą mogli zagrać w muzyczne memory, skomponować własny mini-utwór, czy – siedząc pod wirtualnym drzewem – posłuchać koncertu muzyki na żywo" – mówi dyrektor IAM.

Ogród Pendereckiego – założenia projektu

Ogród Pendereckiego w pełni ukaże różnorodność spuścizny kompozytora. Nieoczywiste rozwiązania, których doświadczyć będzie można w Ogrodzie, podkreślą, jak inspirująca i wielowątkowa jest jego twórczość. Świadectwo dadzą temu sami artyści, tworząc na zamówienie IAM dzieła dedykowane pamięci mistrza. Nowe krótkie utwory – dźwiękowe, wizualne i audiowizualne – pokażą z jakim fenomenem kulturowym mamy do czynienia. Film, muzyka rockowa, jazzowa czy elektroniczna, to dziedziny, w których znaleźć można odwołania do twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Rozkwitający krajobraz uzupełnią dzieła współtworzone przez niego, te mniej znane, bo nienależące do głównego nurtu jego działalności artystycznej.

Tekst ze strony https://www.gov.pl/web/kultura/w-ogrodzie-krzysztofa-pendereckiego

 

--------------------------------------------------------------

25.05.2020

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO Z OKAZJI DNIA MATKI

 

--------------------------------------------------------------

24.05.2020

 Cykl zajęć składa się 10 spotkań, które odbywają się:

 

 • w każdy wtorek, w godz. 17.30-18.30, dla uczniów klas 1-3,
 • w każdą środę, w godz. 17.30-18.30, dla uczniów klas 4-6.

www.klubmlodegoprogramisty

--------------------------------------------------------------

21.05.2020

21 maja przypada ŚWIATOWY DZIEŃ KOSMOSU

 

Zachęcam do przeczytania artykułu http://moa.edu.pl/spojrzenie-w-majowe-niebo-2020/, a także do obejrzenia ciekawego filmiku "Kometa C/2020 F8 SWAN" dostępnego na stronie http://www.planetarium.torun.pl/787/on-line

 

--------------------------------------------------------------

20.05.2020

--------------------------------------------------------------

19.05.2020

--------------------------------------------------------------

18.09.2020

--------------------------------------------------------------

15.05.2020

Rok 2020 został ogłoszony Rokiem św. Jana Pawła II. 

18 maja będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin papieża.

Dzięki Ci, Panie, za Jana Pawła II

„ Niektórzy mogliby odnieść wrażenie, że Jan Paweł II był człowiekiem poważnym. I tu się mylą. Papież był pełny życia. Czynnie uprawiał sport, bardzo lubił ruch i przyrodę. Pływał, grał w ping-ponga, chodził po górach, jeździł na nartach, lubił oglądać mecze. Miał też nowe hobby, był zafascynowany internetem. Twierdził, że „internet jest cudownym narzędziem, by szerzyć słowo Boże i wspierać pokój na świecie”. Lubił zupę jarzynową, spaghetti, sernik i kremówki. Tryskał zwariowanym poczuciem humoru.(…)

W szkole Karol dał się poznać jako bardzo żywy, zdolny, bystry uczeń. „Świadectwa Lolka (bo tak go nazywano) były nudne, same piątki” – mówili koledzy ze szkoły. Jako chłopak był jednym z najlepszych wadowickich bramkarzy. Koledzy wspominają, że strzelenie mu gola było trudne: „Chłop był fest, a ręce miał długie”. Ułożyli też o nim dwuwiersz: „Poznajcie Lolka Wojtyłę, wnet poruszy ziemi bryłę”.(...)

Podczas powitania w Monachium Ojciec Święty spytał licznie obecne dzieci: „Dano wam dziś wolne w szkole?”. „Tak!” – wrzasnęły z radością dzieci. „To znaczy – skomentował Jan Paweł II – że papież powinien częściej tu przyjeżdżać”.(...)

Jeden z watykańskich prałatów chciał się nauczyć polskiego, więc sprowadził sobie nasz elementarz. Nauka była jednak pospieszna. Kiedy chciał pochwalić się Ojcu Świętemu nową umiejętnością, pomylił się i zamiast: „Jak się czuje papież?”, rzekł: „Jak się czuje piesek?”. Jan Paweł II spojrzał na niego zdumiony, po czym odpowiedział: „Hau, hau”.(...)

Kiedyś siostra zakonna – kucharka, gdy nie wiedziała, co ugotować na obiad, zmartwiona powiedziała: „Ileż ja mam kłopotu z Waszą Świątobliwością”. Papież odpowiedział: „Siostro, a ile kłopotów mam ja z moją świątobliwością”.

Zabawne sytuacje nie peszyły Karola Wojtyły, nawet jeśli zdarzały się za sprawą kobiet. Kiedyś Karol Wojtyła przyjechał z wizytacją do jednej z podhalańskich parafii. W progu kościoła przywitała go jakaś góralka: „Eminencyjo, najprzystojniejszy księże kardynale”. A on na to: „No, coś w tym jest”.(...)

Jeden z najbardziej rozpowszechnionych żartów Jana Pawła II pochodzi z czasów, kiedy był chory. Na pytanie, jak się czuje, odpowiadał: „Nie wiem, jeszcze nie czytałem gazet”. Powtórzył ten żart także podczas swojego ostatniego pobytu w klinice.(...)"

Alicja Majewska "Biblioteka w Szkole'

 

                                                                                              

--------------------------------------------------------------

14.05.2020

--------------------------------------------------------------

13.05.2020

--------------------------------------------------------------

13.05.2020

BAJKA TERAPEUTYCZNA

--------------------------------------------------------------

12.05.2020

Kluby Młodego Programisty wracają w nowej odsłonie!

 

 

Już 19 i 20 maja ruszają cykle spotkań online, w których – za darmo! - będzie mógł wziąć udział każdy uczeń szkoły podstawowej z klas 1-6. Wystarczy dostęp do internetu i chęć poświęcenia chwili czasu na naukę podstaw programowania

 

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/klub-mlodego-programisty-teraz-w-twoim-domu

 

--------------------------------------------------------------

12.05.2020

11.05.2020

"Ludzie są stworzeni do radości.

Słuszne jest zatem wasze pragnienie szczęścia."

                                                                                         Jan Paweł II

 

--------------------------------------------------------------

 

WYOBRAŻ SOBIE...

Na dziś proponuję zabawę twórczą - napisz sopowiadanie...

--------------------------------------------------------------

8.05.2020

--------------------------------------------------------------

8.05.2020

"JAKA TO ROZKOSZ, JAKA SŁODYCZ ŻYCIA

- siedzieć w chłodnym domu, pić herbatę, pogryzać ciasto i czytać. Przeżuwać długie zdania, smakować ich sens, odkrywać nagle w mgnieniu sens głębszy, zdumiewać się nim i pozwalać sobie zastygać z oczami klejonymi w prostokąt szyby. Herbata stygnie w delikatnej filiżance, nad jej powierzchnią unosi się koronkowy dymek, który znika w powietrzu, zostawiając ledwie uchwytny zapach. Sznureczki liter na białej stronie książki dają schronienie oczom, rozumowi, całemu człowiekowi. Świat jest przez to odkryty i bezpieczny. Okruszki ciasta wysypują się na serwetę, ślina, bo mądrość jest apetyczna jak drożdżowe ciasto, ożywiające jak herbata."

Olga Tokarczuk, „Dom dzienny, dom nocny”

--------------------------------------------------------------

7.05.2020

--------------------------------------------------------------

7.05.2020

153. ROCZNICA URODZIN WŁADYSŁAWA REYMONTA

ZACHĘCAM DO PRZECZYTANIA FRAGMENTU NOWELI Władysława Stanisław Reymonta „DWIE WIOSNY"

"(…) Polska

Uciekałem z Włoch, gnany niepokonaną tęsknotą za krajem. Jechałem dnie i noce, aż pewnego wczesnego dnia czerwcowego, przed wschodem słońca, o świcie, pociąg wyrzucił mnie na małej, pustej stacyjce w okolicach Piotrkowa — i odleciał z hukiem. Byłem jakby wyrzucony z chaosu na samo dno ciszy. Przejście było tak gwałtowne, że długą chwilę nie wiedziałem, co się ze mną stało, byłem jeszcze przeniknięty krzykiem pociągów, hałasem i ruchem tylodniowej jazdy szalonej; oglądałem się bezradnie, a przez mózg przewalały się słoneczne krajobrazy, góry, morza, rozwrzeszczane miasta, tysiące twarzy, tysiące przedmiotów, tysiące głosów — majaczyło we mnie…Szaro było i tak pusto, i tak cicho, że oprzytomniałem. Poszedłem w ten przedświtowy mrok, w pola, na przełaj.Mgły jakby runami wełny pokrywały łąki, zboża jeszcze czarne stały cicho pochylone, w rosach całe, senne; szarozielonawa kurzawa świtu przysłaniała śpiącą ziemię; pierwsze zorze rozsączyły się na wschodzie i mżyły opalowymi pyłami. Wszystko spało jeszcze.

Usiadłem na piaszczystej, wilgotnej wydmie pod lasem, nie mogłem iść, bałem się mącić tej świętej ciszy zórz pierwszych, nie śmiałem budzić majestatu snu wiosennego… Ogromny las stał za mną w niezgłębionej ciszy, słychać było tylko monotonne kapanie rosy        i coś jak oddech tych pni olbrzymich, zbitych w gęstwę, stłoczonych, jakby się wspierających w tym słodkim odpocznieniu. A przede mną nieobjęta równia szarozielonawa; chaos nieuchwytnych jeszcze zarysów drzew, wsi, pól i lasów, przez który snuły się jak wizja senna ledwo odczute zarysy rzeki — niby pas mgieł szklistych. Ale świt już nadchodził. Niebo zaczęło się oddzielać na wschodzie od ziemi wąskim pasem opali, przechodziło w róż i żarzyło się coraz bardziej, rozlewało, stawało się płynną purpurą, a potem olbrzymimi płomieniami rozlało się na horyzoncie. I na ziemi uczyniło się jaśniej, z głębin szarych zaczynały wyrzynać się zarysy jakichś kościołów, wież, drzew, to aleja jakaś zarysowała się potężnym konturem, to wsie odrywały się czarnymi plamami z głębin, to strumień wybłysnął nagle z szarości lub szyba stawów zamigotała — cienie ustępowały jakby opony ściągane z ziemi zorzanymi palcami świtu, że coraz nowe wsie, domy, drzewa, drogi, pola wychylały się z próżni, stawały się, zaludniały ziemię — a horyzont wciąż się rozjaśniał, rósł, rozszerzał, rozpurpurzał i cofał, aż zginął w blaskach dnia, bo spod zórz wychyliła się rozpalona obręcz i po chwili krwawe, bezrzęse oko słońca zawisło w przestrzeniach.

Budziła się ziemia.Las drgnął, zaszemrał i pochylił korony ku słońcu, a z łąk i oparzelisk zaczęły bić mgły w górę jak dymy z trybularzy. Stawy podnosiły powieki mgieł i sennym jeszcze, zorzanym spojrzeniem patrzyły w niebo; zboża zachrzęściły źdźbłami, poruszyły się sennie, że rosa jak grad różowymi perłami posypała się na ziemię. Strumienie zabulgotały szybciej, radośniej. Nad mokradłami czajki już chybotały białymi podbrzuszami, kołowały i kwiliły, bocian zaklekotał nad stodołą jakąś i ciężkim lotem płynął na żer, jaskółki świegotały pod strzechami, dzikie kaczki krzyczały na oparzeliskach, a od wsi jakiejś jeszcze niewidzialnej płynęło po rosach rżenie koni.

Słońce szło w górę, dzień się zrobił zupełny, bo skowronki ze wszystkich pól zrywały się ku niebu i drżał w powietrzu ich hymn porankowy, a potem głos sygnaturki leciał po rosach, dzwonił, budził, radował. Szedłem zahipnotyzowany czarem tego wiosennego poranku. Zapomniałem już o Włochach, zapomniałem o sobie, zapomniałem o wszystkim — żyłem cudem tej ziemi, miałem wiosnę      w sercu i wszystkie te barwy, drgnienia, śpiewy, zapachy, całe to przepotężne życie przyrody tętniło we mnie, było mną i ja byłem nim…A ten wiośniany cud trwał i potężniał jeszcze. Zaszumiały grusze na rozłogach i deszcz kwietnych listków sypał się na trawy i chwiał na źdźbłach jak motyle. A słońce podniosło się wysoko — było już na dwa, już na pięć chłopów  i rozświetliło, rozzłociło świat cały. Zapachniały sady podobne do kwietnych obłoków, zapachniały pola zielone, zapachniały łąki całe w kwiatów przepychu, zapachniała ziemia wczoraj zorana — i rozdzwonił, i rozśpiewał się naraz świat barwami, życiem, radością, uniesieniem.

Wiosna śpiewała swój hymn triumfu milionami głosów i szła przez ziemię barwna, radosna, dobroczynna i święta. „O Święta!” — śpiewał chaos splątanych głosów polnych. „Święta!” — dzwoniły strumienie kryniczne, śpiewały niezabudki, niebieskimi oczami zapatrzone w toń migotliwą. „Święta!” — śpiewały żyta już w kłosach i szły całymi polami jakby ku słońcu, i kłaniały się rytmicznie jakby w dziękczynnej modlitwie. „Święta!” — śpiewały kwiaty łąk, wiśniowe gaje, skowronkowe głosy, szumy borów, zapachy ziemi, brzęki pszczół. „Święta! Święta! Święta!” — dyszał cicho wietrzyk poranny i jak gospodarz tych pól nieobjętych przebiegał je wzdłuż i wszerz, i gasił rosy, podnosił źdźbła ociężałe, rozdmuchiwał grzywy zbóż, otrząsał kwiaty, targał miękkimi, kochającymi ruchami maćkowe grusze po miedzach, gonił się z potokami, zwiewał z kwiatów motyle — to tarzał się po drogach, wysuszał kałuże, to biegł w pola do uznojonych pracą ludzi, osuszał im czoła i świstał im w uszy: „Święta! Święta!”

A potem przyszło południe upajające, potężne żarem — i obezwładniło życie na chwilę. A potem słońce opadało z wolna ogromne, ciężarne jutrem, i kładło się tam, za bory, za ziemie dalekie. A ziemia rozszalała w potędze istnienia, wezbrana sokami, nabrzmiała krzykiem radości — przycichać zaczynała, sennić… I szło wszystko ku odpocznieniu, ku ciszy wieczornych godzin, bo słońce zapadło zupełnie — świeciły tylko zorze ostatnie i oczy stawów błyskały gdzieniegdzie, a od wiosek ostatnie gwary drżały, beczenia owiec, gęganie gęsi zgubionych na pastwiskach, to śpiew pastuchów na łąkach leciał po rosach. A potem mrok, cisza i senność. Tylko bzy zaczęły mocniej pachnieć i słowiki po gąszczach śpiewały czarowny hymn nocy wiosennej — hymn miłości."

 

--------------------------------------------------------------

6.05.2020

--------------------------------------------------------------

6.05.2020

KONTYNUUJEMY ŚWIĘTOWANIE URODZIN "ŚWIERSZCZYKA"

Dziś kolejna część zabawy

--------------------------------------------------------------

5.05.2020

174. ROCZNICA URODZIN HENRYKA SIENKIEWICZA 

 

Z tej okazji zapraszam na wirtualną wycieczkę https://muzeumhs.pl/ oraz zachęcam do przeczytania artykułu na https://culture.pl/pl/tworca/henryk-sienkiewicz

--------------------------------------------------------------

5.05.2020

201. URODZINY STANISŁAWA MONIUSZKI ŚWIĘTUJEMY oneline!

"5 maja przypadają 201. urodziny Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie.Zapraszamy do świętowania urodzin twórcy polskiej opery narodowej w wirtualnej przestrzeni, dzięki bogatej ofercie online przygotowanej na tę specjalną okazję przez opery, filharmonie, orkiestry, teatry, a nawet galerie". Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

https://www.gov.pl/web/kultura/201-urodziny-stanislawa-moniuszki--swietujmy-online

--------------------------------------------------------------

30.04.2020

--------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------

30.04.2020

--------------------------------------------------------------

29.04.2020

--------------------------------------------------------------

29.04.2020

 

 

--------------------------------------------------------------

28.04.2020

--------------------------------------------------------------

28.04.2020

--------------------------------------------------------------

27.04.2020

Młodzieży polecam na dziś fragment opowiadania o życzliwości Pawla Beręsiewicza

Całość opowiadania zamieszczona na stronie w dniu 29.04.2020

 

--------------------------------------------------------------

27.04.2020

Młodszym uczniom polecam zabawę prawda czy fałsz ...

--------------------------------------------------------------

24.04.2020

W niedzielę 26 kwietnia o godz. 15:00 Wrocławski Teatr Lalek udostępni nagranie spektaklu ZIEMIANIE w reżyserii Leny Frankiewicz – przedstawienia dla dzieci od 6 roku życia

 

--------------------------------------------------------------

24.04.2020

--------------------------------------------------------------

24.04.2020

PISARZE O KSIĄŻKACH

--------------------------------------------------------------

22.04.2020

 

WYJĄTKOWE ŚWIĘTO WSZYSTKICH CZYTELNIKÓW

23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Wyjątkowe święto dla wszystkich miłośników książek i bibliofilów. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 r. UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Dlaczego akurat 23 kwietnia? Poszukajcie odpowiedzi...

 

--------------------------------------------------------------

 

22.04.2020

SPÓJRZ W NIEBO...

Od kilku dni na polskim niebie można zaobserwować ciekawe zjawisko -  "pociąg satelit". Należą one do systemu Starlink stworzonego przez firmę SpaceX, której twórcą jest Elon Musk. W przyszłości mają zapewnić szybki dostęp do internetu na całym świecie. Dzięki odpowiedniej porze przelotu, satelity te odbijają światło słoneczne i są dobrze widoczne na nieboskłonie. W dniu dzisiejszym będzie można obserwować je od godziny 21:01 przez okolo 15-20 minut.

https://www.starlink.com/

https://www.satflare.com/track.asp?q=starlinklaunch&sck=1&fbclid=IwAR0eNUHY6nfUQg7y0cjjCD9w4WU1JKsSvJxuAyVf5RTmwNdnDpPEfPvBfUg#TOP

https://www.facebook.com/ZGlowaWGwiazdach/videos/513993339272425/?v=513993339272425  

 

--------------------------------------------------------------

22.04.2020

 

DZIEŃ ZIEMI

Co można zrobić, by uczcić ten dzień mimo pandemii koronawirusa? 

Przyślijcie wiadomość, jakie działanie proekologiczne dziś podjęliście :)

 

--------------------------------------------------------------

 

22.04.2020

Czy wiecie, że

Pszczela pasieka został otwarta na terenie przykopalnianym Ruchu Borynia w sierpniu 2019r. To projekt realizowany przez Zespół CSR Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz JSW Innowacje. Pasieka ma chronić pożyteczne owady - pszczoły. Zakłada również kompleksowe działania edukacyjne i praktyczne skierowane głównie do dzieci. 

Najmłodszych namawiam do zapoznania się z krótką książeczką o pszczołach, którą załączyłam w formie zdjęć, ale można ją pobrać ze strony

https://kopalniawiedzyjsw.pl/materialy-do-pobrania/

--------------------------------------------------------------

21.04.2020

MEN zachęca do korzystania z zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA).

Instytucja posiada w swoich zbiorach niezwykle szeroką ofertę, którą można zastosować w kształceniu na odległość na wszystkich etapach edukacyjnych. Do dyspozycji uczniów i nauczycieli są materiały oraz pomoce dydaktyczne dostępne m.in. na portalach:

 

https://ninateka.pl/

http://filmotekaszkolna.pl/

http://muzykotekaszkolna.pl/

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracowało zestawienie oferty kulturalnej w sieci w ramach akcji #Zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie!

 

https://www.gov.pl/web/kultura/zostan-w-domu--sztuka-przyjdzie-do-ciebie

https://www.gov.pl/web/kultura/zostanwdomu--sztuka-przyjdzie-do-ciebie-cz2

https://www.gov.pl/web/kultura/zostanwdomu--sztuka-przyjdzie-do-ciebie-cz3

 

--------------------------------------------------------------

21.04.2020

Magazyn dla dzieci "Świerszczyk" 

" (...) Zazwyczaj proponujemy zabawy dla grupy dzieci. Tym razem, z powodu epidemii koronawirusa i zakazu spotkań, przygotowaliśmy zajęcia, które można przeprowadzić w domu. I to z pożytkiem dla zdrowia! ..."

--------------------------------------------------------------

20.04.2020

Obecnie wszyscy uważniej śledzą informacje

Zachęcam do zapoznania się z  prezentacją poświęcona fake newsom. Prezentacja wyjaśnia w prosty i precyzyjny sposób zasady weryfikacji źródeł informacji i pochodzi ze strony czasopisma dla nauczycieli bibliotekarzy BIBLIOTEKA W SZKOLE.

"(...) Wagę kwestii fake newsów w dobie wszechobecnych informacji na temat koronawirusa pokazuje m.in. polityka największych portali internetowych. Np. YouTube wyłączył płatności dla autorów filmów w jakikolwiek sposób powiązanych z wirusem. Allegro blokuje możliwość sprzedawania produktów pod nazwą koronawirusa. Inne serwisy wyłączają widoczność fałszywych materiałów na ten temat. Jednak nie da się zapanować nad całym internetem, szczególnie nad komunikatorami, poprzez które rozmawiają i przesyłają sobie linki uczniowie. Nic nie zastąpi wiedzy i zdrowego rozsądku." ( BwSZ)

--------------------------------------------------------------

20.04.2020

 

AKTUALIZACJA  - darmowe książki w internecie

http://wlaczpolske.pl/ 

http://chmuraczytania.pl 

https://wielkaliga.pl/kwarantannik

 

--------------------------------------------------------------

 

17.04.2020

LEKCJA NA PRZYSZŁOŚĆ 

"Sytuacja, w jakiej obecnie się znajdujemy, wymusza konieczność pozostania w domach oraz ograniczenie bezpośrednich kontaktów. Pędzący do tej pory świat zatrzymał się i zmusił nas do tego samego. (...) zachęcamy Państwa do chwili refleksji nad tym, co dzieje się na świecie. Warto do tego samego zachęcić uczniów. Epidemia i związane z nią lęki oraz niepewność powinny być lekcją na przyszłość dla nas wszystkich. To dobry temat do dyskusji..." W ten sposób Wydawnictwo OPERON zachęca do zapoznania się z artykułem EFEKT BUMERANGU – EPIDEMIE SĄ KONSEKWENCJĄ NASZYCH DZIAŁAŃ zamieszczonym na stronie wwf.pl

 

--------------------------------------------------------------

 

17.04.2020

Trwa wielkie świętowanie 75. urodzin magazynu dla dzieci „Świerszczyk”. Z tej okazji otrzymałam kolejne propozycje ciekawych zajęć dla dzieci i zachęcam do spotkania ze świerszczykowymi tekstami i aktywnościami.

Czy umiesz dobrze umyć ręce? Zabawa sensoryczna

Dziecko pod opieką Rodzica przygotowuje domową „farbę” (2 łyżeczki mąki ziemniaczanej, 2 łyżeczki ciepłej wody, łyżeczka oleju jadalnego, łyżeczka ciemnego kakao lub kawy zbożowej - składniki należy wymieszać w miseczce lub filiżance). Następnie „farbą” smaruje ręce, podobnie jak rozprowadza na nich mydło podczas mycia. Co trzeba zrobić, by całe ręce i nadgarstki były pokryte równą warstwą „farby”? Czy miejsca między palcami, u nasady kciuka, przy paznokciach – są „pomalowane”?

Po eksperymencie pora dokładnie zmyć farbę z rąk. Na które miejsca trzeba zwrócić uwagę?

 

--------------------------------------------------------------

 

16.04.2020

SZANOWNI RODZICE

Na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Dziś zachęcam Państwa do czytania dzieciom, a gdy są starsze, do czytania razem z nimi. Czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności. Wspólne czytanie jest  naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne i ważne. Czytanie daje wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo rozwija umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, poszerza wiedzę, kształci umiejętności, a gdy dziecko jest starsze wzmacnia poczucie watrości i pewność siebie. Wystarczy czytać codziennie, by zbudować nawyk i mieć proste narzędzie do samodzielności, lepszego rozwoju i zadowolenia z życia.

Wśród sposobów na przetrwanie trudnego czasu kwarantanny społecznej polecam WSPÓLNE CZYTANIE :)

 

--------------------------------------------------------------

15.04.2020

ZDROWY STYL ŻYCIA

Proponuję poszerzenie wiedzy na temat zdrowego życia  

https://www.trzymajforme.pl/strona-glowna-1?lang_id=1

 

--------------------------------------------------------------

8.04.2020

ZDROWYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

 

--------------------------------------------------------------

8.04.2020

ZABAWA CZYTELNICZA

Odkąd uczniowie pozostają w domu przeczytali następujące książki:

Orły nad Londynem - Wojciech Widłak ,  Wiersze dla dzieci - Jan Brzechwa, Skrzynia władcy piorunów - Marcin Kozioł, Pajączek na rowerze - Ewa Nowak, Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet - E. Favilli. Cavallo,Tajemnica diamentów. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai- M. Widmark cdn...

 

--------------------------------------------------------------

06.04.2020

ZACHĘCAM DO WSPÓLNEJ ZABAWY

Proszę jutro przeczytać ogłoszenie w Librusie.

Ciąg dalszy nastąpi…

 

--------------------------------------------------------------

2.04.2020

--------------------------------------------------------------

2.04.2020

Darmowa książka elektroniczna o koronawirusie dla dzieci

 

Jak wyjaśnić dzieciom, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać jego rozprzestrzenianiu? Wydawnictwo Olesiejuk opublikowało świetnego, darmowego ebooka.

 

https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wiadomosci/czytaj/darmowa-ksiazka-elektroniczna-o-koronawirusie-dla-dzieci

--------------------------------------------------------------

1.04.2020

6.04.2020

AKTUALIZACJA  - darmowe książki w internecie

 

http://chmuraczytania.pl 

inne

https://wielkaliga.pl/kwarantannik

 

 

--------------------------------------------------------------

 

31.03.2020

ZACHĘCAM DO PRZECZYTANIA

magazynu "Świerszczyk" i "National Geographic Odkrywca"  dostępnych na stronie  https://www.nowaera.pl/naukazdalna

 

--------------------------------------------------------------

31.03.2020

Codziennie od poniedziałku do piątku

Od wczoraj, każdego dnia od poniedziałku do piątku, o 11:05 na antenie TVP2 pojawiać się będzie nowy cykl edukacyjny. Jest on skierowany do przedszkolaków i dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, a także ich rodziców i nauczycieli.

--------------------------------------------------------------

30.03.2020

WARTO ZOBACZYĆ LEKCJE W TELEWIZJI

informacja pochodzi ze strony https://rzeszow.tvp.pl/47325348/szkola-z-tvp-nowy-program-na-antenie-telewizji-polskiej-plan-lekcji

--------------------------------------------------------------

27.03.2020  - 14 rocznica śmierci Stanisława Lema 

 

 

Fantastyka, cybernetyka czy filozofia to najsławniejsze, ale nie jedyne tematy, w jakich poruszał się pisarz. Dzięki swojej wszechstronnej wiedzy Stanisław Lem koncentrował swoje książki wokół podróży kosmicznych, rozwoju cywilizacji, także tych wymyślonych przez siebie, odkryć naukowych, czy nawet - sztucznej inteligencji. Nie brak jednak u niego także rozmyślań na temat wizji społeczeństwa, utopii i antyutopii, krytyki totalitaryzmu czy powieści realistycznych. Jego przemyślenia poznać możemy chociażby ze zbioru felietonów pt. Planeta LEMa.
Tematyka książek Stanisława Lema oraz same zainteresowania autora sprawiły, że jego nazwiskiem została nazwana odkryta we wrześniu 1970 roku planetoida, a także pierwszy, zbudowany w całości w Polsce, satelita naukowy. W 1996 roku został on także nominowany do Nagrody Nobla, której ostatecznie, niestety, nie otrzymał.

Warto zapoznać się z:

https://lem.pl/

https://iteatr.tvp.pl/38225415/bajki-robotow

https://culture.pl/pl/artykul/13-przepowiedni-lema-ktore-sie-sprawdzily

--------------------------------------------------------------

26.03.2020

DARMOWE KSIĄŻKI W INTERNECIE

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej

 

--------------------------------------------------------------

25.03.2020

"Cukrowe miasteczko" Danuta Gellnerowa

Książka wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Przepięknie ilustrowany przez Agnieszkę Żelewską zbiór wierszy i wierszyków dla dzieci autorstwa Danuty Gellnerowej  –  nieżyjącej już poetki, niegdyś doskonale znanej rodzicom i dziadkom z „Misia”, „Świerszczyka” czy „Płomyczka”. Lekkie pióro, wielka fantazja, ogromna wrażliwość, humor, umiłowanie przyrody połączone z baczną obserwacją.  Niewątpliwy skarb polskiej literatury dla dzieci podarowany nowym czytelnikom przez wydawnictwo Bajka.

 

 

--------------------------------------------------------------

16.03.2020

 

 

--------------------------------------------------------------

 

                                                         Godziny pracy biblioteki

Poniedziałek

7.30 - 9.50  oraz 10.35 - 14.30

Wtorek

7.30 - 14.30

Środa

7.30 - 14.30

Czwartek

7.30 - 11.40 oraz 12.25 - 12.45

Piątek

7.30 - 12.45 

 

--------------------------------------------------------------

21 lutego

obchodziliśmy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, aby wspierać ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Uczniowie  mieli sposobność do zabawy z językiem polskim, poszerzania wiedzy, przyjaznego współzawodnictwa, rozwijania umiejętności wyboru właściwej strategii pracy w grupie i wykazania się pomysłowością. Świętowanie było też okazją do bliższego zapoznania się z nowościami zakupionymi do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz ich wypożyczenia do domu.

 

 

--------------------------------------------------------------

 MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY 

Mój ulubiony bohater literacki”  dla uczniów szkół podstawowych

Organizator: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rybniku, ul. Chrobrego 27

Regulamin oraz wszelkie informacje o konkursie dostępne na stronie www.wom.edu.pl/rybnik

Chętni uczniowie odbierają w bibliotece Kartę zgłoszenia i oddają prace do 31 marca w bibliotece szkolnej

 

--------------------------------------------------------------

CZYTANIE JEST SUPER! W Światowym Dniu Kota

 

Lubimy koty. W dniu ich święta, dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej czytały fragmenty książek wybranych ze zbiorów biblioteki szkolnej. Akcja czytelnicza zachęciła  uczniów do wypożyczenia książeczek nie tylko o kotkach.

--------------------------------------------------------------

IMPREZA CZYTELNICZA 

- spotkanie z poezją dla dzieci w 100 rocznicę 

                                                          urodzin Danuty Gellnerowej

W 100 rocznicę urodzin Danuty Gellnerowej dzieci klasy 1b i 1d spotkały się w bibliotece na urodzinowym czytaniu wierszyków autorki.  W ramach akcji Czytam sobie w bibliotece... dzieci popisały się swoimi umiejętnościami: czytania, śpiewania, rysowania i właściwego zachowania w czytelni biblioteki szkolnej. Zabrały do domu wiersze p. Gellnerowej  i obiecały przeczytać rodzicom.

 

--------------------------------------------------------------

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

W ramach akcji w bibliotece szkolnej odbyła się impreza czytelnicza dla klas 2a, 2b, 2c, a także pogadanki z klasą 3c i 3b. Ponadto bibliotekarz był gościem na lekcji w klasie 1c i 1a. Do akcji dołączyli nauczyciele informatyki oraz wychowawcy świetlicy, którzy poświęcili część zajęć tematowi. Celem głównym obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu było przypomnienie zasad bezpiecznego korzystania przez dzieci z Internetu. Dzieci wiedzą, między innymi, że zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić zdrowiu oraz relacjom z bliskimi czy kontaktom z koleżankami i kolegami. Akcja była również promocją nowych książek zakupionych do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  i zachętą do spędzania wolnego czasu z ciekawą książką.

 

--------------------------------------------------------------

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 11 luty 2020

Jutro społeczność międzynarodowa obchodzi szczególny dzień. BEZPIECZEŃSTWO jest podstawą naszego życia. Jutro przypomnimy sobie zasady bezpieczeństwa w sieci i nie tylko... Relacja wkrótce.

 

 

--------------------------------------------------------------

CZYTANIE JEST SUER!

Prezentujemy kilka prac uczniów, które mogliśmy podziwiać na szkolnej wystawie.

 

 

--------------------------------------------------------------

 

CZYTAM SOBIE W BIBLIOTECE…

Bieżący rok  szkolny jest wyjątkowy. Realizujemy innowację pedagogiczną Czytanie jest super! oraz ogólnopolski program Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. W minionym tygodniu uczniowie klasy 7a oraz klas 3a, 3b i 3c zrealizowali projekt edukacyjny Czytam sobie w bibliotece… poświęcony twórczości poetyckiej Ignacego Krasickiego w 285 rocznicę urodzin. W trakcie prezentacji wybranych utworów uczniowie wykazali się wieloma umiejętnościami. Wśród nich na uwagę zasługiwała umiejętność interpretacji czytanych wierszy. Realizacja projektu pozwoliła na poszerzenie wiedzy uczniów, rozbudzenie ciekawości poetyckiej oraz popularyzację nowych i starych zbiorów biblioteki.

 

--------------------------------------------------------------

POLSKA  W STAREJ FOTOGRAFII

Po feriach zimowych uczniowie oglądali wystawę starych fotografii  z lat 60/70  XX wiekuprezentujących piękno naszej Ojczyzny.Fotografie Bronisława  Stapińskiego (1913-1995) pochodziły z kolekcji prywatnej. Artysta uprawiał fotografię artystyczną od 1939, specjalizował się w fotografii teatralnej i pejzażowej.Od 1944 był fotografem Teatru Podziemnego, a od 1945 Teatru Polskiego we Lwowie. Od1946 działał w Katowicach, gdzie m.in. do 1966 współpracował z Teatrem im. Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie mogli również zapoznać się z innymi fotografiami artysty.  

 

 

--------------------------------------------------------------

CZYTANIE JEST SUPER!

Bibliotekarz szkolny zachęca do wypożyczenia książek na czas ferii zimowych.

 

--------------------------------------------------------------

AKCJA CZYTELNICZA

                           - Czytamy z Mikołajem w bibliotece szkolnej

 

W piątek rano uczniowie klasy 6a zorganizowali dla uczniów klasy 1c akcję czytelniczą pt. Czytamy z Mikołajem w bibliotece szkolnej. Przeczytali fragmenty książeczki o Mikolaju, przedstawili rysunki najważniejszych postaci, zadali pytania do tekstu i nagrodzili dzieci poprawnie odpowiadające. Spotkanie umilił Mikołaj odwiedzający naszą szkołę.

 

 

--------------------------------------------------------------

WYSTAWA 

W mijającym tygodniu w bibliotece szkolnej prezentowano prace projektowe z techniki uczniów klasy 5a i 5b. Uczniowie zrealizowali projekt edukacyjny pt. JUŻ POTRAFIĘ WYKONAĆ...papier, włokno, drewno, metal. 

 

--------------------------------------------------------------

Ruszyła WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW - akcja czytania książek

Uczniowie, którzy oddali zgody na udział w konkursie mogą wypożyczać wybrane książki wraz z testami do rozwiązania.

Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników” to ponad 100 tysięcy przeczytanych książek i przeszło 50 tysięcy aktywnych, młodych czytelników w całym kraju! Celem konkursu jest zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz skupienia wokół wspólnego czytania dzieci wraz z rodzicami. Misją wydarzenia jest promowanie czytelnictwa jako ciekaweji rozwijającej formy spędzania wolnego czasu, a także wyłonienie najlepszych czytelników.

--------------------------------------------------------------

WYKAZ KSIĄŻEK - WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

KLASY 5-7

1. B002 - Tajemniczy ogród, Frances Hodgson Burnett, tł. J. Włodarkiewicz lub A. Staniewska    

2. B004 - Sposób na Alcybiadesa, Edmund Niziurski          

3. B005 - Pan Samochodzik i Templariusze, Zbigniew Nienacki      

4. B006 - Za minutę pierwsza miłość, Hanna Ożogowska    

5. B007 - Ucho od śledzia, Hanna Ożogowska         

6. B011 - Kłamczucha, Małgorzata Musierowicz      

7. B012 - Kwiat kalafiora, Małgorzata Musierowicz 

8. B014 - Lassie wróć!, Eric Knight, tł. Czesław Dembiński lub Zbigniew Batko    

9. B017 - Alicja w Krainie Czarów, Lewis Carroll, tł. Andrzej Marianowicz lub Maciej Słomczyński

10. B030 - Księga strachów, Zbigniew Nienacki       

11. B043 - Noelka, Małgorzata Musierowicz

12. B053 - Wyspa mojej siostry, K. Ryrych  

13. B056 - Chłopcy z Placu Broni, F. Molnar, tł. Janina Mortkowiczowa    

14. B057 - Pinokio, Carlo Collodi, tł. Halina Kozioł lub Zofia Jachimecka 

15. B062 - Książę i żebrak, Mark Twain, tł. Marceli Tarnowski       

16. B067 - Mały Książę, Antoine de Saint- Exupéry, tł. Jan Szwykowski    

17. B087 - Cud chłopak, R. J. Palacio, tł. Maria Olejniczak – Skarsgard      

18. B089 - Stowarzyszenie umarłych poetów, N. H. Kleinbaum, tł. Paweł Laskowicz        

19. B102 - Pan Samochodzik i Wyspa Złoczyńców, Zbigniew Nienacki     

20. B103 - Quo vadis, Henryk Sienkiewicz

Klasy 1-4

1. A004 - Najmilsi, Ewa Szelburg-Zarembina, tł. -    

2. A005 - Baśnie, W. J. Grimm, tł. Marceli Tarnowski         

3. A022 - Jak Wojtek został strażakiem, Czesław Janczarski, tł. -    

4. A023 - Pilot i ja, Adam Bahdaj, tł. -          

5. A024 - Nie płacz, Koziołku, Siergiej Michałkow, tł. M. Górska   

6. A027 - Anaruk, chłopiec z Grenlandii, Czesław Centkiewicz, tł. -           

7. A029 - Dziecię elfów, Hans Christian Andersen, tł. Cecylia Niewiadomska        

8. A030 - Oto jest Kasia, Mira Jaworczakowa, tł. -   

9. A035 - Detektyw Pozytywka, Grzegorz Kasdepke, tł. -    

10. A038 - O psie, który jeździł koleją, Roman Pisarski, tł. -

11. A050 - Nasza mama czarodziejka, Joanna Papuzińska, tł. -       

12. A052 - Kubuś Puchatek, A.A. Milne, tł. Irena Tuwim    

13. A056 - Karolcia, Maria Krüger, tł. -        

14. A063 - Gdzie jesteś, Cukierku, Waldemar Cichoń, tł. -  

15. A069 - Dzieci z Bullerbyn, Astrid Lindgren, tł. Irena Szuch-Wyszomirska        

16. A073 - Kapelusz Pani Wrony, Danuta Parlak, tł. -          

17. A074 - Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych, Justyna Bednarek, tł. -  

18. A086 - Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą, Agnieszka Frączek, tł. -     

19. A093 - Sposób na Elfa, Marcin Pałasz    

20. A099 - Pamiętnik Czarnego Noska, Janina Porazińska

--------------------------------------------------------------

    DZIEŃ     PLUSZOWEGO     MISIA

          - AKCJA CZYTELNICZA W  BIBLIOTECE  SP36  W  RYBNIKU

 

25 listopada w Światowym Dniu Pluszowego Misia w bibliotece przeprowadziliśmy akcję czytelniczą. Dzień rozpoczęliśmy spotkaniem klasy 1b i 5a, na którym starsi uczniowie przeczytali fragment książeczki bliskej dzieciom i dorosłym - Kubuś Puchatek. Później na przerwach uczniowie klas młodszych spotykali się w czytelni, aby razem ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi w ciszy i skupieniu czytać dziecięce książeczki. Starsi uczniowie korzystali z czytelni podejmując towarzystwo pluszaków na stałe mieszkających w naszej bibliotece szkolnej...

Świętując Dzień Pluszowego Misia, przeczytajmy w domu razem z najbliższymi fragment dowolnej książeczki, której bohaterem jest MIŚ...

--------------------------------------------------------------

SPEKTAKL " STAŚ I ZŁA NOGA" 

 

Uczniowie klasy 7 oraz ich opiekunowie zobaczyli spektakl „Staś i Zła Noga”była to opowieść o kilkunastoletnim chłopcu z niepełnosprawnością i jego mamie,o ich zmaganiach z rzeczywistością, o przezwyciężaniu przeciwności i poszukiwaniu przyjaciół. Spektakl na podstawie komiksu Tomasza SPELLA Grządzieli „Przygody Stasia i Złej Nogi” przedstawili aktorzy Teatru Śląskiego w koprodukcji ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach. Spektaklowi towarzyszyły warsztaty, których celem była rozmowa związana z problematyką przedstawienia.Spektakl w najbliższym czasie będzie grany na deskach  Teatru Śląskiego 11 grudnia.

POLECAMY!

 

 

--------------------------------------------------------------

BILIOTEKA SZKOLNA, KOORDYNATOR PROJEKTU e-TWINNING oraz NAUCZYCIELE JĘZYKA ANGIELSKIEGO ogłaszają:

SZKOLNY KONKURS NA NAJBARDZIEJ ORYGINALNĄ KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

z dołączonymi życzeniami w języku angielskim w ramach projektu e- Twinning

R E G U L A M I N

1. Organizatorzy: M. Zimny, E. Kula –Fizia, I. Gucwa, M. Kuś

2. Cele konkursu:

- rozwijanie kompetencji językowych dzieci i młodzieży,

- rozwijanie wrażliwości estetycznej,

- promowanie świątecznych tradycji,

- rozwijanie zdolności plastyczno - manualnych,

- promowanie współpracy z innymi szkołami w ramach projektu e-Twinning.

3. Uczestnicy:

- uczniowie klas I-III

- uczniowie klas V-VII

4. Warunki Konkursu:

Bożonarodzeniowa kartka może być wykonana dowolną techniką, przy użyciu dowolnych materiałów. Rozmiar otwartej kartki A5, tj. wielkość kartki z zeszytu, należy zgiąć na pół, (można włożyć do standardowej koperty). Do środka należy włożyć odrębną kartkę z życzeniami świątecznymi w języku angielskim. Kartka z życzeniami musi schować się wewnątrz ozdobnej kartki świątecznej. Nie można jej przyklejać. Prace należy wykonać samodzielnie. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę. Prace konkursowe muszą być opatrzone dodatkową karteczką z imieniem i nazwiskiem wykonawcy oraz klasą, wszystko należy połączyć spinaczem.

5. Termin:

Bożonarodzeniową kartkę należy oddać w bibliotece szkolnej w terminie do 6 grudnia br.

 6. Jury oceniać będzie prace według następujących kryteriów:

- poprawność językowa życzeń,

- pomysłowość i oryginalność kartki,

- samodzielność i estetyka wykonania.

7. Nagrody: Zwycięskie prace będą wysłane w imieniu społeczności naszej szkoły do współpracujących w ramach e- Twinning szkół poza granicami naszego kraju.

8. Rozstrzygnięcie konkursu: 10 grudnia. Wyniki udostępnione będą w LIBRUSIE.

ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU!

-------------------------------------------------------------

 

Projekt

V OGÓLNOPOLSKI KONKURS "WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW" Edycja 2019/2020. MISTRZOSTWA LOKALNE

Od dziś w bibliotece szkolnej uczniowie klas 5, 6 i 7 mogą odbierać zgłoszenia uczestnictwa w projekcie. Uczniowie klas 1-3 odbiorą zgłoszenia u wychowawców klas.

 

--------------------------------------------------------------

 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - realizacja projektu edukacyjnego Legendy polskie 

 

Biblioteka i świetlica szkolna znowu połączyły siły, o czym informowaliśmy w aktualnościach na stronie szkoły. Tym razem wspólnie zakończyliśmy realizację projektu edukacyjnego POLSKIE LEGENDY w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Spotkanie z żywym słowem było jednym z elementów projektu, który współtworzyliśmy w ramach bloku tematycznego świetliczaków Moja Ojczyzna. Celem działań było rozbudzenie  zamiłowania do Ojczyzny, między innymi poprzez kontakt z literaturą. Dzieci poznały lub przypomniały sobie wybrane legendy polskie. W bibliotece szkolnej miały niepowtarzalną okazję do zapoznania się z nowymi książkami zakupionymi w ramach programu NPRCZ. Przeprowadzona ewaluacja potwierdziła, że dzieci uwielbiają legendy, baśnie, bajki, szczególnie kiedy mogą je czytać z nowych, kolorowych książeczek. Dzieci czuły się usatysfakcjonowane i wyraziły chęć udziału w tego typu projektach, a także wypożyczyły sobie książeczki na długie listopadowe wieczory.

-------------------------------------------------------------

AKCJA SZKOŁA DO HYMNU

 Nasza szkoła przystąpiła do akcji Szkoła do hymnu. W związku z tym w piątek 8 listopadao godzinie 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Odbyła się również uroczysta akademia, a w bibliotece szkolnej, udekorowanej kokardami wykonanymi przez uczniów klas szóstych, wystawa książek patriotycznych.

-------------------------------------------------------------

Warsztat z tworzenia mikro-lasu w szkle

 

W pierwszych dniach listopada dzieci z klasy 1d, świetliczaki oraz uczniowie klas 5 i 6 wyróżnieni w ramach lekcji techniki uczestniczyli w warsztatach z tworzenia mikro - lasu w szkle.To już 3 edycja warsztatów, które pozwalają poznć tajniki tworzenia mini - upraw w szklanych naczyniach. Uczniowie pod okiem fachowca - florysty przygotowali właściwe podłoże. Posadzili w nim ciekawe roślinki, a następnie zadbali, aby sadzonki otoczone leśnym mchem, liśćmi, igielkami stworzyły dla siebie odpowiedni mikroklimat.Czas warsztatów to chwila z przyrodą w zminiaturyzowanej postaci. Przygoda z mikro - lasem będzie trwała nadal, ponieważ świetliczaki będą dbać o wzrost roślin, między innymi przez systematyczne podlewanie. Finalnie uczniowie klas starszych i pierwszych wspaniale się zintegrowali. Wszyscy stworzyli życzliwą atmosferę warsztatów, a także nawiązali pozytywne relacje w przydzielonych grupach zadaniowych. Umiejętności uczniów oraz efekt współpracy utrwaliliśmy na zdjęciach.

Zainteresowani tematyką warsztatu mogą poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą korzystając z książek dostępnych w bibliotece szkolnej.

--------------------------------------------------------------

 

PAŹDZIERNIK

MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 

 

Miesiąc Bibliotek Szkolnych jest dobrą okazją do zaprezentowania zdolności i kreatywności uczniów. W tym roku szkolnym młodzież z  klas 5 i 6 wykonała plakaty. Zdjęcia niektórych zamieszczono poniżej. Wystawa plakatów znajduje się w holu głównym szkoły. Najmłodsi uczniowie świętują korzystając w czasie przerw z czytelni, w której konsekwentnie poznają nowe treści pięknych książeczek dla dzieci.

 

 

---------------------------------------------------------

PASOWANIE UCZNIÓW KLAS 1 NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

Na początku października w bibliotece odbyła się bardzo ważna uroczystość szkolna -PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ SP36 w RYBNIKU. Uczniowie klas pierwszych udowodnili, że znakomicie orientują się w zasadach poszanowania i dbania o książki. Zapoznali się z regulaminem biblioteki i czytelni szkolnej oraz wykazali się umiejętnośćią szybkiego zastosownia w praktyce pozyskanej wiedzy. Po uroczystym pasowaniu na czytelnika i otrzymaniu karty czytelnika z radością przystąpili do poszukiwania książeczek, które wypożyczyli do domu. Ponadto niektórzy uczniowie rozpoczęli nową przygodę z książkami w czytelni biblioteki szkolnej.

------------------------------------------------------- 

SPOTKANIE Z BAJKOWĄ POSTACIĄ W BIBLIOTECE SZKOLNEJ - projekt edukacyjny

W tym tygodniu zrealizowaliśmy projekt edukacyjny dla klas pierwszych pt. Spotkanie z bajkową postacią w bibliotece szkolnej w ramach realizacji założeń Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczniowie klasy 1b i 1d spotkali się z Franklinem, zaś dzieci klasy 1a i 1c z Kubusiem Puchatkiem. Postacie z bajek wprowadziły  dzieci do zaczarowanej krainy wspólnego czytania i wspaniałej zabawy.  Dzieci z radością wyraziły chęć ponownego spotkania z cudownym światem bajek w czytelni szkolnej.

-------------------------------------------------------

27 września obchodziliśmy w naszej szkole

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Imprezy czytelnicze odbyły się w bibliotece szkolnej oraz na auli. Czytaliśmy głośno również w klasach. Tematem przewodnim imprezy w bibliotece była ekologia i zdrowy styl życia. Uczniowie klasy 6a przeczytali dzieciom świetlicowym oraz klasie 1b opowiadanie "Wycieczka rowerowa". Następnie rozmawialiśmy o codziennych sposobach na ochronę środowiska i zdrowy sposób życia. Kluczową częścią imprezy był pokaz EKO - MODY, na którym uczniowie klas 5 i 6 przedstawili autorską modę - wynik  projektu edukacyjnego z techniki pt. EKO - MODA. Modelami w pokazie byli głównie uczniowie klas młodszych,  którzy ujawnili niezwykłe umiejętności współpracy, zaprezentowania się oraz  wspólnej zabawy. Atmosfera tego spotkania była wspaniała. 

-------------------------------------------------------

29 września przypada OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Imprezy czytelncze w naszej szkole odbędą się w piątek 27 września. Relacje wkrótce...Zachęcamy uczniów i ich rodziców do wspólnego, głośnego  czytania w domu w niedzielę 29 września br.

 

--------------------------------------------------------

CZYTAM SOBIE W BIBLIOTECE... - projekt edukacyjny

W ubiegłym tygodniu, tj. do 20 września 2019 zrealizowaliśmy projekt edukacyjny dla klas drugich Czytam sobie w bibliotece... Uczniowie klasy 2a, 2b i 2c samodzielnie czytali w czytelni biblioteki szkolnej książeczki z serii Czytam sobie..., które zakupiono w ramach Narodowego Programu  Rozwoju Czytelnictwa. Dzieci w czasie zajęć były samodzielne i kreatywne. Ponadto zaprezentowały  umiejętność czytania ze zrozumieniem, pisania oraz współpracy w grupie. Najbliżsi dzieci mogli zapoznać się z innymi umiejętnościami swoich pociech, ponieważ te obiecały opowiedzieć w domu o czym przeczytały na zajęciach w bibliotece szkolnej.

 

---------------------------------------------------------

DZIEŃ KROPKI w bibliotece szkolnej

Wspaniały dzień w bibliotece szkolnej - dziś odbyła się impreza czytelnicza z udziałem "Świetliczaków". 15 września przypada Międzynarodowy Dzień Kropki z tej okazji dzieci ze świetlicy szkolnej poznały piękne opowiadanie o kropce i ujawniły swoje talenty plastyczne, co widać na powyższym zdjęciu...Wszystkim życzymy udanej zabawy z kropką  w niedzielę w jej międzynarodowym dniu...

 


 

NARODOWE CZYTANIE w bibliotece szkolnej

         

W piątek 6 września w bibliotece szkolnej odbyła się impreza czytelnicza w ramach NARODOWEGO CZYTANIA LEKTUR. Uczniowie zobaczyli zaproszenie Pary Prezydenckiejna 8 Narodowe Czytanie nowel polskich, a następnie wysłuchali fragmentu Katarynki czytanej przez p. Niwelt. 


 

 

NARODOWE CZYTANIE

W ramach akcji NARODOWE CZYTANIE w piątek 6 września w bibliotece szkolnej odbędzie się impreza czytelnicza. Do udziału zaproszono reprezentacje wszystkich klas. Pozostałych uczniów i rodziców zachęcamy do wspólnego czytania nowel polskich zaproponowanych przez Parę Prezydencką RP. Szczegóły na stronie Kancelarii Prezydenta. Relacja z naszej akcji wkrótce

 


Rok szkolny 2019/2010 rozpoczęty...

Biblioteka szkolna  w pierwszym tygodniu nauki udostępnia podręczniki i wybrane ćwiczenia


NOWY ROK SZKOLNY 2019/2020

 


Życzymy bezpiecznych i udanych wakacji z książką 


 

Cieszymy się, że szkoła dzięki swoim uczniom otrzymała CERTYFIKAT szkoły promującej czytelnictwo.

 


 

Wszystkim uczestnikom akcji  "Jak nie czytam, jak czytam..." dziękujemy i gratulujemy - było nas więcej niż w ubiegłym roku!

 

IV ogólnopolska akcja czytelnicza JAK NIE CZTAM, JAK CZYTAM

zachęcamy uczniów naszej szkoły do dobrowolnego udziału w akcji czytelniczej, której symbolem jest  rekord  w liczbie osób czytających w jednym momencie.

7 czerwca o godz. 10.00 uczniowie z całej Polski będą czytać - bez przymusu każdy to, na co ma ochotę


 

TYDZIEŃ REGIONALNY W SZKOLE I BIBLIOTECE

W związku z odbywającym się w naszej szkole w dniach 20 - 24 maj Tygodniem Regionalnym  zachęcamy czytelnikow do zapoznania się ze zbiorami biblioteki szkolnej zgromadzonymi w dziale REGIONALIA


 

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

W związku z rozstrzygnięciem naboru wniosków o udzielenie wsparcia finansowego w ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wsparcie z budżetu państwa otrzymała również nasza szkoła. Zakup nowości wydawniczych pomoże w rozwijaniu zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży.


 

WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

Uczennice naszej szkoły Agata klasa 2c, Nina klasa 2c, Sonia klasa 4b. brały udział w etapie wojewódzkim WIELKIEJ LIGI CZYTELNIKÓW. dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły!

.........................................................................................................................................................................................

CZYTELNICZY SUKCES NASZYCH UCZNIÓW

Uczniowie naszej szkoły brali udział w powiatowym etapie konkursu WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW. Drużyna  w składzie Agata kl. 2c, Nina kl. 2c, Sonia 4b zdobyła 1 miejsce  i tym samym zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego. Natomiast drużyna starsza w składzie Natalia kl. 5a, Martyna kl. 6a i Dawid 6a zajęła 2 miejsce. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

........................................................................................................................................................................................

Zachęcamy

do wypożyczenia z biblioteki szkolnej ciekawych książek na czas ferii zimowych.

Życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku.

.........................................................................................................................................................................................

Mikołajkowy Konkurs Savoir-Vivre

W dniu 6 grudnia br. w bibliotece szkolnej odbył się Mikołajkowy Konkurs Savoir-Vivre dla klas IV-VI "Obycie umila życie". Zmagania konkursowe polegały na rozwiązaniu testu oraz wykonaniu praktycznych zadań. Udział w konkursie wzięły trzy osobowe reprezentacje klas. Wyłonienie zwycięzców odbyło się w drodze dogrywki, w której decydującą rolę odegrał czas. Zwycięzcami zostali uczniowie klasy 4a, drugie miejsce zajęli uczniowie klasy 5b, zaś trzecie miejsce uczniowie klasy 5a. Gratulujemy zwycięzcom.

..........................................................................................................................................................................................

 KONKURS POEZJI PATRIOTYCZNEJ

W dniu 7 drudnia odbył się w naszej szkole Konkurs Poezji Patriotycznej. Jednym z jego celów była prezentacja wartościowych utworów poetyckich poruszających temat ojczyzny, jej historii, narodu, przywiązania do tradycji itd. Uczestnicy recytowali między innymi wiersze       C. Norwida, T. Różewicza, A. Mickiewicza, J. Słowackiego, M. Konopnickiej. Jury  w składzie: p. M. Basista oraz p. K. Gumulak oceniało w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie młodsi z klas IV - VI SP, uczniowie starsi z klas VIII SP oraz III gimnazjum. W młodszej grupie wiekowej I miejsce zajęła  Julia Cnota z kl. 5a, II miejsce Nicole Kubiak z kl. Va, III miejsce Martyna Flak z klasy 5a i Aleksandra Nowacka  z klasy 6b. Specjalne wyróżnienie otrzymał Maksymilian Pandera z klasy 4b .

W starszej grupie I miejsce przyznano Julii Rusin z klasy 8b, II miejsce Oliwii Jankowiak i Aleksandrze Dudek z klasy 8a. Uczestnikom dziękujemy za chęć podzielenia się swoim talentem i wrażliwością, a zwycięzcom gratulujemy.    

........................................................................................................................................................................................

WSZYSTKIM DARCZYŃCOM DZIĘKUJEMY!

.........................................................................................................................................................................................

........................................................................................................................................................................................

Konkurs "PRZEKONAJ DO CZYTANIA"

Chcesz wygrać półkę z książkami dla swojej szkoły, a dla siebie zestaw książek? Masz taką szansę, jeśli weźmiesz udział w konkursie "Przekonaj koleżankę/ kolegę do czytania" zorganizowanym przez czasopismo "Victor" wspólnie z Instytutem Książki.

Twoim zadaniem jest napisanie, zilustrowanie, sfotografowanie lub nagranie wypowiedzi, która zachęci Twojego rówieśnika do sięgniecia po książkę. Wykonanie tego zadania konkursowego zależy tylko od Twojej wyobraźni! Możesz napisac to w formie hasła reklamowego, motywujących do działania punktów, możesz stworzyć niepowtarzalny wiersz, superzdjęcie albo oryginalny filmik.

W tym konkursie możesz wziąć udzial indywidualnie, możesz też namówić do tego całą klasę!

Prace konkursowe należy oddawać bibliotekarzom szkolnym do końca listopada.

Jury wybierze 5 zwyciężców,którzy otrzymają zestawy książek, a ponadto wygrają dla swojej szkolnej biblioteki "półkę z książkami".

Więcej informacji można uzyskać w numerze 22/480 "Victora" oraz u bibliotekarzy szkolnych.

Zapraszamy do udziału w konkursie.

........................................................................................................................................................................................

KONKURS FOTOGRAFICZNY

Zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie fotograficznym pt. "Nasza biblioteka w Twoim obiektywie". Prace należy wywołać w formacie minimum 15x20 i oddać do 13 listopada biblbiotekarzom szkolnym. Każdy uczeń może oddać maksymalnie 2 fotografie. Ogłoszenie wyników następi 15 listopada br.

 

 

Gratulujemy Markowi z klasy 1b i Maurycemu z klasy 4b za zajęcie ex aequo 1 miejsca w szkolnym konkursie fotograficznym "Nasza biblioteka w twoim obiektywie"

.......................................................................................................................................................................................

KONKURS TYSIĄC POWODÓW BY CZYTAĆ

Pomóż nam zdobyć nagrodę w konkursie empiku "Tysiąc powodów by czytać". Nasza szkoła może wygrać TYSIĄC książek do biblioteki. Wystarczy, że od 1 do 21.10.br. codziennie zagłosujesz na: empik.com/biblioteki, wybierzesz naszą szkołe i oddasz swój głos. Dziękujemy!!!

Dziękujemy wszystkim za oddanie głosów na naszą szkołę. Niestety tym razem nie zwyciężyliśmy, ale mamy nadzieje, że kolejna edycja okaże się dla nas zwycięska!

........................................................................................................................................................................................

KSIĄŻKA TO PRZYSZŁOŚĆ

"Książka to przyszłość" oto tegoroczne hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji bibliotekarze szkolni ogłosili dwa konkursy plastyczne:

1. na najbardziej oryginalną zakładkę do książki. Technika i format dowolny .

2. Projekt okładki swojej ulubionej książki. Format A4, technika dowolna.

Termin oddawania prac - 29 październia br.

Do biblioteki szkolnej spłynęła duża ilość prac. Komisja w składzie: Pani Irena Gucwa, Pani Żaneta Rarot-Szweda, Pani Martyna Zimny i Pani Ewa Filar miała bardzo trudny wybór. Oto wyniki konkursu:

Konkurs na najbardziej oryginalną zakładkę do książki

Kategoria klas I-III SP

I miejsce - Natalia z kl.2B

II miejsce - Wojtek z kl. 2B

III miejsce - Karol z kl. 2B

Wyróżnienie otrzymali Szymon, Franciszek i Sebastian z kl. 2B.

Kategoria klas IV-VI SP

I miejsce - Martyna z kl. 6A

II miejsce - Patryk z kl. 6A

III miejsce - Dawid z kl. 6A

Wyróżnienie otrzymali: Kacper z kl. 6A i Piotrek z kl. 4B

 

Konkurs na projekt okładki do ulubionej książki

Wyróżnienie otrzymali: Kaja z 3C Gim, Martyna z kl. 8B SP, Tymoteusz z kl. 2b SP oraz Dawid z kl. 6A SP

 

Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!!!

 

 

.........................................................................................................................................................................................

 Dzień Głośnego Czytania

W roku 2018 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września (sobota). W naszej szkole obchodzić go będziemy 28 września (piątek). Klasy I-II na auli, klasy starsze w bibliotece szkolnej. Najważniejszymi beneficjentami tego święta są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

......................................................................................................................................................................................

Godło Polski Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach