Klasa 7a historycznie i naukowo w Chorzowie

2023-10-22
Uczniowie klasy siódmej na schodach przed budynkiem Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

Klasa 7a historycznie i naukowo w Chorzowie

Dnia 17 października 2023 roku klasa 7a udała się na wycieczkę do Chorzowa. Pierwszym punktem programu wycieczki był Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. Tam uczniowie, zwiedzając ekspozycję terenową chorzowskiego skansenu mieli okazję  zapoznać się z wyglądem dawnej wsi, jej architekturą, kulturą materialną regionu Górnego Śląska, także m.in. rejonu pszczyńsko-rybnickiego. Zwiedzaniu obiektu towarzyszyły ciekawe opowieści pani przewodnik, dzięki którym w bardzo przystępny i ciekawy sposób młodzież dowiedziała się jak wyglądało życie codzienne w gospodarstwie dawnych przodków. A wszystko to w pięknej jesiennej scenerii.

Po zwiedzeniu skansenu grupa udała się do Planetarium Śląskiego. Tutaj zwiedzanie było podzielone na dwie części, najpierw w grupach oprowadzanie z przewodnikiem. Zwiedzanie ekspozycji stałej Astronomia, która poświęcona była sposobom pozyskiwania informacji o Wszechświecie. Na kolejnych stanowiskach uczniowie mogli dowiedzieć się dlaczego dla astronomów tak ważny jest wodór, jak zobaczyć niewidoczne, czy groźne jest dla człowieka promieniowanie kosmiczne i jak wystrzelić rakietę, żeby dotarła do celu. I wiele jeszcze innych ciekawych, choć niejednokrotnie trudnych rzeczy. Treści związane były z fizyką i chemią, czyli tymi dziedzinami, które uczniowie dopiero poznają.

Po przerwie w bufecie odbył się seans dydaktyczny, podczas którego w pierwszej części prezentowana była mapa nieba, a w drugiej części film edukacyjny dotyczący, min. praw Keplera, które pozwoliły na eksplorację kosmosu i lądowanie człowieka na Księżycu, które umożliwiły zbudowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wysłanie sond kosmicznych poza granice Układu Słonecznego. Pobyt w planetarium i wszystkie ciekawe i cenne naukowe informacje przydadzą się uczniom w dalszej edukacji, a tym samym wpisują się również w realizację projektu i popularyzację nauki  jako, że rok 2023 został ogłoszony Rokiem Nauki w Województwie Śląskim.