Obóz edukacyjny EuroWeek 2023

2023-03-27

Uczestnicy warsztataów EuroWeek

Obóz edukacyjny EuroWeek 2023

Spotkania z wolontariuszami z całego świata, poznawanie innych kultur i przełamywanie komunikacyjnych barier - takie są zalety warsztatów EuroWeek Szkoła Liderów. EuroWeek to program edukacyjny dla dzieci i młodzieży, którego celem jest doskonalenie języka angielskiego, nauka wielokulturowości, komunikacji społecznej oraz rozwój kreatywności. Zajęcia prowadzone są w języku angielskim przez wykwalifikowanych animatorów z różnych stron świata, które pozwalają młodym ludziom rozwinąć najbardziej cenione w chwili obecnej umiejętności: przewodzenia, autoprezentacji oraz pracy w zespole.

Uczniowie naszej szkoły, w dniach od 23 do 27 marca 2023 roku wzięli udział w obozie edukacyjnym Fundacji EuroWeek w Międzygórzu na Ziemi Kłodzkiej. Razem z naszymi uczniami w warsztatach uczestniczyli uczniowie zarówno ze szkoły podstawowej z Wałcza, Zabrza, jak i średniej z Kostrzyna, Gliwic i z podwarszawskich Błoni. Program obozu obejmował pracę w grupie, budowanie zespołu, kierowanie zespołem, kultury świata oraz przemówienia publiczne.  Zajęcia prowadzone były w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i ćwiczeń praktycznych.

Oto relacja uczniów….

Pierwszego dnia po długiej i męczącej podróży dotarliśmy do naszego ośrodka i doczekaliśmy się cennego odpoczynku. Wieczorem po kolacji, odbyła się ceremonia otwarcia i przywitanie z wolontariuszami i uczestnikami obozu z innych szkół.

Drugi dzień zaczęliśmy od energizującej zabawy z wolontariuszem z Meksyku - Fernandem „Avocado”. Następnie podzielono nas na 5-osobowe grupy, w których wspólnie pracowaliśmy i tworzyliśmy plakat związany z naszymi zainteresowaniami, rzeczami które chcemy zrobić, krajami które chcemy zwiedzić oraz naszą motywacją. Graliśmy także w „żywe” kółko krzyżyk. Następnie wolontariuszka z Gruzji - Salome „Sally” - pokazała nam piękną prezentację o swoim ojczystym kraju oraz jego kulturze. Pod koniec tego, jak i każdego następnego dnia odbywał się Night Show, w którym wszyscy uczestnicy byli podzieleni na grupy, a następnie występowali razem. Ten dzień zakończyliśmy naszymi własnymi interpretacjami filmów takich jak „Titanic”, „Hotel Transylvania”, „Romeo i Julia” czy „Shrek”. Nawiązaliśmy również pierwsze kontakty z osobami z innych szkół. Atmosfera była bardzo przyjazna i doprowadziło to do ułatwienia integracji między uczestnikami Euroweeku.

Trzeci dzień obozu, sobotę zaczęliśmy od stworzenia, wraz z uczniami liceum naszej własnej stacji radiowej. Musieliśmy wymyślić własne wiadomości, wywiady czy nawet prognozę pogody. Po zakończeniu naszej pracy przy stacjach radiowych wolontariusz z Indii - Abhishek „Abhi” - zaprezentował nam swój język, kulturę i krajobrazy swojej ojczyzny. Następnie przydzielono nam po jednym kanale telewizyjnym, który mieliśmy zaprojektować i przedstawić. Nasze programy obejmowały m.in. reality show w salonie fryzjerskim, program sportowy, kulinarny, kryminalny, czy konkurs piosenki Eurowizja. Wszystkim grupom świetnie poszło i tym zabawnym akcentem zakończyliśmy zajęcia trzeciego dnia.

Czwartego dnia nadarzyła nam się okazja porozmawiania w języku angielskim z każdym wolontariuszem i zadania im nawet trochę bardziej osobistych pytań. Później wolontariuszka z Turcji przeprowadziła ciekawą prezentację swojego rodzimego kraju. Zajęcia przerwaliśmy krótkim spacerem do drewnianego kościółka. Gdy wróciliśmy ponownie podzielono nas na grupy 5-osobowe i przydzielono nam kraj, który mieliśmy zaprezentować. Przygotowaliśmy między innymi dialog po francusku czy zabawne ciekawostki o Francji, a także Turcji, Hiszpanii i Japonii. Niefortunnie to zadanie było już ostatnim na naszym wyjeździe. Na zakończenie obozu odbyło się wręczenie certyfikatów wszystkim uczestnikom i opiekunom, wspólnie pożegnaliśmy się z wolontariuszami i nowymi kolegami czy koleżankami i ostatni raz bawiliśmy się wszyscy razem.

Ponadto trzeba jeszcze wspomnieć, że codziennie dostawaliśmy 3 posiłki - śniadanie, obiad i kolację, które były bardzo smaczne. Codziennie także wyruszaliśmy na około 30-40 minutowy spacer. Podczas tych spacerów można było wstąpić do sklepu po jedzenie, wodę lub pamiątki Podczas warsztatów Euroweek poznaliśmy wspaniałych ludzi, a rozrywki organizowane przez wolontariuszy umilały nam czas. Bardzo trudno było nam się rozstać z osobami, które poznaliśmy. Nie żałujemy tego wyjazdu i polecamy każdemu. Energia wolontariuszy, dobry humor, pomysłowe zajęcia, nowe przyjaźnie, możliwość doskonalenia języka angielskiego i przełamania bariery językowej to wartości, które ten wyjazd nam zapewnił. Warto uczyć się języka i być uczestnikiem „EuroWeeka”.

Wrażenia uczestników:

Jagoda
Bardzo mi się podobał EuroWeek. Lubię te zabawy i prezentacje zrobione przez wolontariuszy, są bardzo mili.
Igor
Na EuroWeeku poznałam 6 nowych znajomych. Zajęcia były ciekawe i interesujące.
Prowadzący byli mili, pomocni i fajni. Bardzo mi się podobało.
Alicja
Dni spędzone na tym wyjeździe były jedne z lepszych dni spędzonych w moim życiu.
Atmosfera była bardzo przyjemna. Śpiewaliśmy, tańczyliśmy i robiliśmy zadania w grupach.
Wrażenia z tych pięknych 5 dni były niesamowite.
Poznałam wielu ludzi i nauczyłam się wielu nowych rzeczy.
Natalia K.
Te 5 dni, spędzone z osobami mówiącymi po angielsku, dało mi sposobność poznania lepiej języka angielskiego.
Nauczyłam się również lepiej pracować w grupie, czytać i mówić po angielsku.
Te zajęcia pozwoliły mi utrwalić wiele wiadomości z klasy 4 i 5.
Uważam, że ten czas spędzony z wolontariuszami, kolegami i koleżankami był bardzo miły,zabawny i pełen nowych wyzwań.
Natalia Z.