Discover America - klasa 6a w American Corner w Katowicach

2023-02-13
Kadr przedstawia grupę uczniów na warsztatach językowych w American Corner w Katowicach

Warsztaty językowe w American Corner w Katowicach

Dnia 13 lutego 2023 roku klasa 6a odwiedziła Centrum Kultury i Informacji Amerykańskiej American Corner w Katowicach, które we współpracy z Ambasadą i Konsulatem USA, organizuje szereg wydarzeń, takich jak publiczne prelekcje i wykłady, pokazy filmów, zajęcia warsztatowe, spotkania i wystawy.

Nasi uczniowie skorzystali z oferty warsztatowej w modelu Problem-Based Learning (PBL), jak również bogatego księgozbioru w języku angielskim. Problem-Based Learning jest metodą uczenia się opartą zarówno na współpracy w zespole, jak i na pracy indywidualnej. Jest metodą, która stymuluje poszukiwanie informacji i jej przetwarzanie. Zmusza do refleksji, pomaga w krytycznej ocenie, uczy w naturalny sposób wartościowania zdobytych elementów wiedzy pod kątem ich efektywności i przydatności do rozwiązania problemu. Jest zatem metodą skoncentrowaną na uczniu, któremu oddaje się odpowiedzialność za proces uczenia się. Uczniowie pracują w zespołach nad rozwiązaniem praktycznego zagadnienia odzwierciedlającego pewne elementy rzeczywistości. Podejmują indywidualnie i w grupie decyzję, w jaki sposób będą rozwiązywali problem, jak podzielą się zadaniami, jaką obiorą strategię pracy. Wiedza jest ukryta w problemie, który jest formą zadania i proces uczenia się zachodzi podczas prac nad jego rozwiązaniem.

Uczniowie, w grupach opracowywali dowolnie wybrany przez siebie temat związany ze Stanami Zjednoczonymi. Zagadnienia jakie grupy wybrały do zgłębienia były różnorodne, od odkrywania poszczególnych stanów takich jak Kalifornia czy Hawaje, poprzez amerykańskie potrawy, wielkie miasta USA aż do słynnych celebrytów, przedstawicieli sztuki filmowej. Swoje prace uczniowie zaprezentowali w formie plakatu korzystając z dostępnych zasobów biblioteki. Po wykonaniu plakatów uczniowie wymieniali się swoją wiedzą. Grupy samodzielnie zapoznawały się z propozycjami pozostałych grup. Warsztaty zakończyły się quizem Kahoot  przygotowanym przez uczniów – każda grupa przygotowała swoje pytania dla całej grupy i dzięki temu mogli sprawdzić ile się nauczyli podczas zajęć. Warto podkreślić, że całe zajęcia i praca uczniów odbywała się w języku angielskim. Wszyscy mobilizowali się do tego aby nie tylko uważnie słuchać, ale używać języka angielskiego przy pracy z rówieśnikami nad wybranym projektem.

W przyszłości uczniowie mogą również skorzystać z oferty programów wymiany lub wyjazdów edukacyjnych do Stanów Zjednoczonych, poznać język, nabyć ciekawe doświadczenia i osobiście sprawdzić jak żyje się w Ameryce.