2023-02-03
Kadr z obchodzonego w szkole Dnia Australijskiego.

Plażowanie i grilowanie w SP36 z okazji Dnia Australii.

3 lutego w naszej szkole nauczyciele języka angielskiego we współpracy z pracownikami biblioteki szkolnej zorganizowali pierwszy w historii naszej szkoły Dzień Australijski. Impreza ta została zrealizowana w ramach innowacji pedagogicznej pt. New Horizons. Celem tego wydarzenia było przybliżenie uczniom życia i kultury mieszkańców Australii, spotkanie z gościem specjalnym - rodowitym Australijczykiem panem Scottem Tattam oraz podniesienie motywacji do nauki języka angielskiego. Pani Małgorzata Chmielewska pokazała prezentację i opowiedziała uczniom o geografii, faunie i florze tego najmniejszego kontynentu. Z kolei pani Grażyna Budziarska opowiedziała o swoich wspomnieniach z podróży po Australii oraz pokazała zdjęcia z tej podróży. Kolejnym, kulminacyjnym punktem programu była prezentacja naszego gościa specjalnego z Australii pana Scotta Tattam, który opowiedział o ciekawostkach z życia rodowitych Australijczyków. Uczniowie klasy 4b i 2a opowiedzieli, czym jest to święto Australia Day, jak się je celebruje oraz jakie wydarzenia upamiętnia. Prezentacji tej towarzyszył pokaz zimnych ogni, które miały symbolizować hucznei kolorowe fajerwerki. Po prezentacjach nauczycieli odbył się quiz Kahoot, podczas którego uczniowie mogli sami sprawdzić ile wiadomości zapamiętali.
Całej imprezie towarzyszyło grilowanie kiełbasek na specjalnie przygotowanej plaży. Plaża z prawdziwym piaskiem i muszlami była miłą odmianą od śnieżnej aury za oknem. Oprócz degustacji potraw z grilla, uczniowie mogli skosztować innych potraw i smakołyków australijskich takich jak: beza pavlova, wafelki Tim Tam, orzechy macadamia, lamingtons, Anzac biscuits, fairy bread oraz lemoniady imbirowej i owoców. Przed degustacją nagrodzono uczestników konkursów. Po degustacji uczniowie mieli możliwość zrobienia sobie zdjęć pamiątkowych z naszym australijskim gościem na plaży, w buszu oraz przy fladze aborygeńskiej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie, aktywny udział i wspólną zabawę. Dziękujemy także wszystkim organizatorom za ilość ogromnej pracy włożonej w przygotowanie tej wyjątkowej uroczystości. Cieszymy się, że uczestnicy byli aż tak aktywni i zainteresowani tematem oraz naszym gościem. Myślimy, że panująca podczas tego naszego święta atmosfera była równie przyjemna i ciepła jak ta panująca na australijskiej plaży ...