Uroczyste otwarcie zielonej pracowni Boguszowicka Oaza w SP 36 Rybnik

2022-12-06
Obraz przedstawia uczniów wykonujących zadania laboratoryjne

5 grudnia odbyło się oficjalne otwarcie zielonej pracowni Boguszowicka Oaza w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 36 w Rybniku. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi:
Pan prezes WFOŚIGW – Adam Lewandowski
Poseł na Sejm – Mark Krząkała
Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury – Katarzyna Fojcik
Wizytator Kuratorium Oświaty – Grażyna Chachulska
Radni naszego miasta, dyrektorzy pobliskich placówek oświatowych i Rada Rodziców.
Goście zostali przywitani przez dyrektora Krzysztofa Zaika. Następnie przemawiał i symbolicznie przeciął wstęgę otwierając zieloną pracownię pan prezes WFOŚIGW wraz z Naczelnikiem Wydziału Edukacji i Kultury.
Uczniowie pokazali prezentację multimedialną ze slajdami naszej szkoły oraz wszystkimi działaniami ekologicznymi, następnie odbył się pokaz kilku doświadczeń biologicznych i chemicznych. Goście otrzymali również symboliczne podarunki związane z otwarciem pracowni.
Na początku tego roku przystąpiliśmy do konkursu organizowanego przez WFOŚIGW w Katowicach - Zielona Pracownia Projekt 2022, jako laureaci tego konkursu dostaliśmy 10 000zł i zielone światło do drugiego konkursu Zielona Pracownia 2022. W tym konkursie również zostaliśmy docenieni i otrzymaliśmy nagrodę 40 000 zł na realizację Zielonej Pracowni –Boguszowicka Oaza. W maju na zamku w Ogrodzieńcu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie Zielona Pracownia 2022. Znaleźliśmy się w gronie szkół laureatów, co nas niezmiernie ucieszyło, ponieważ dzięki temu udało nam się stworzyć pracownię przyrodniczo-ekologiczną, o której wcześnie można było tylko pomarzyć. Projekt i sama pracownia powstały dzięki staraniom nauczycielki biologii i przyrody pani Agnieszce Zaik.
Na bazie starej pracowni biologicznej powstała nowa zupełnie inna. Jest to pracownia przyrodnicza, w której znalazły się nowe stoliki i krzesła, nowy ekran multimedialny, komputer, mikroskopy i mnóstwo pomocy dydaktycznych do nauki przyrody, biologii, chemii, geografii. Sala uzyskała zupełnie nowy, typowo przyrodniczy wygląd. Jesteśmy dumni, że nasza młodzież może się uczyć w tak nowoczesnych warunkach.
Naszą zieloną pracownię nazwaliśmy Boguszowicką Oazą, ponieważ szkoła znajduje się w dzielnicy Rybnika - Boguszowice. Oaza ma być miejscem nie tylko nauki, ale również spotkań z naturą, odpoczynku oraz odkrywania talentów i pasji. Chcemy, aby uczniowie, samodzielnie i z pomocą naszych nauczycieli uczyli się badać, eksperymentować, planować, przewidywać, stać się młodymi naukowcami, którzy sami docierają do wiedzy, szukają odpowiedzi na nurtujące pytania. Pragniemy by poznawali przyrodę, jej prawa i tajemnice, uczyli się o niej, dbać o nią i ją chronić.

Więcej zdjęć tutaj