Zajęcia edukacyjne z udziałem psa

2022-06-19

Zajęcia edukacyjne z udziałem psa

Klasa 5a w maju 2022 roku wzięła udział w zajęciach edukacyjnych z udziałem psa – Niny, które przeprowadziła Pani Katarzyna Śliwińska – instruktor dogoterapii.

Zajęcia miały na celu przekazanie dzieciom wiedzy na temat bezpiecznego kontaktu z psem, kształtowanie empatii i poczucia odpowiedzialności, uwrażliwienie na świat psów, uczenie poprzez zabawę poprawnego traktowania zwierząt.

Podczas zajęć uczniowie uczyli się pozytywnego kontaktu z psem,  w których sytuacjach nie należy podchodzić do psa, jak traktować psa z szacunkiem, jak bezpiecznie bawić się z psem, jak prawidłowo nakarmić psa. Ponadto uczestnicy zajęć dowiedzieli się tego w jakich strefach pies nie lubi być głaskany, jakie są oznaki lęku u psa i jaka jest jego mowa ciała. Uczniowie sami też mogli spróbować krótkiej tresury psa z użyciem klikiera, gdzie pupil po dobrze wykonanym poleceniu otrzymuje pozytywny sygnał dźwiękowy z klikera i smakołyk. Jest to metoda tresury psów polegająca na pozytywnym wzmocnieniu, Zwierzak kojarzy dźwięk przedmiotu z określonym działaniem, a co za tym idzie - również z nagrodą. Zachęca go to do powtarzania prawidłowego zachowania.

Wszyscy uczniowie byli bardzo zainteresowani zajęciami, chętnie w nich uczestniczyli, zadawali pytania, obcując z psem nabierali pewności siebie i przełamywali swoje lęki. Uświadomili sobie jakie są potrzeby psa, które trzeba zaspokoić, jak go pielęgnować, bawić się aby zabawa przynosiła obustronną radość. Bardzo ciekawa była też praca ze słownikiem frazeologicznym i wyjaśnianie znaczenia różnych powiedzeń związanych z psem, np. żyć jak pies z kotem, zabierać się do czegoś jak pies do jeża, wieszać na kimś psy, pod psem, czy należy się jak psu zupa, a następnie przedstawienie danego powiedzenia w scence dramowej. Zajęcia były bardzo pouczające, kreatywne i na pewno warte kontynuacji. Bardzo dziękujemy Ninie za cierpliwość i Pani Kasi za poświęcony czas i fajne pomysły.