Konferencja naukowa o tematyce edukacji włączającej uczniów w spektrum autyzmu

2022-05-12

6 maja 2022 roku gościliśmy w naszej szkole panią Sylwię Kowalską z Fundacji Autism Team i jej 16-letniego syna, Janka Gawrońskiego, który angażuje się w działania Klubu Świadomej Młodzieży. Zaproszeni goście spotkali się z rodzicami i nauczycielami, aby opowiedzieć o swoich doświadczeniach związanych z edukacją włączającą uczniów w spektrum autyzmu. Dla uczestników konferencji szczególnie cenne były przykłady konkretnych pomysłów, rozwiązań, postaw dotyczących edukacji inkluzyjnej. Podkreślono, że edukacja to proces oparty na dobrych relacjach, otwartości na potrzeby drugiego człowieka, szacunku i ciągłej ewaluacji.
            Ciekawe i niezwykle budujące było wystąpienie Janka, nastolatka w spektrum autyzmu, który szczerze przedstawił swoje spojrzenie na współczesną szkołę, pokazał swą wrażliwość i odwagę, ale także problemy, z jakimi boryka się na co dzień. Opowiedział o działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnością, w jakie się angażuje. Zaapelował też o czujność i wrażliwość nauczycieli, od których bardzo zależy, czy szkoła jest gotowa na neuroróżnorodność.
Jednym z haseł, jakie padły podczas spotkania, były słowa: „Dobra edukacja to edukacja bez barier”. W SP 36 staramy się to hasło realizować codziennie, zapewniając każdemu uczniowi jak najlepsze środowisko do nauki.