Festiwal Nauki w Zabytkowej Kopalni Ignacy

2022-05-05

Festiwal Nauki w Zabytkowej Kopalni Ignacy

Dnia 5 maja 2022 roku klasa 5a z naszej szkoły, razem z wieloma dziećmi z klas 4-6 z rybnickich szkół podstawowych wzięło udział w 9 edycji Festiwalu Nauki, który odbył się na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Niewiadomiu.

Impreza była okazją do przybliżenia dzieciom interesującego miejsca na mapie Rybnika, a także odkrycie nowego punktu Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności powstałej przy współpracy z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy.  Ale nie tylko...

Nasza grupa rozpoczęła swe zmagania na stanowisku Bricks4kidz i za pomocą uwielbianych klocków lego budowała modele quadów według podanych instrukcji. Następnie samodzielnie programowała i wprawiała je w ruch, zdobywając praktyczną wiedzę z zakresu inżynierii, mechaniki, a także ćwicząc swoje zdolności manualne i współpracę w grupie.

Po zabawie klockami lego uczniowie odwiedzili stanowisko Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis z Wrocławia, gdzie mogli obserwować ciekawe doświadczenia z wodą w postaci pary wodnej, czy lodu ukazujące unikatowość tej cennej substancji, z którą każdy ma kontakt na co dzień, ale nie każdy docenia jej istotę i rolę w otaczającym świecie. A przecież wszystko zaczyna się od wody….

Następnie nasi mali naukowcy odwiedzili Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności (SOWA), w której znajdowało się kilkanaście angażujących eksponatów, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dający uczniom możliwość samodzielnego eksperymentowania.

Uczniowie skorzystali również z oferty przygotowanej przez Uniwersytet Rozwoju z Chorzowa, który w mobilnym „Naukobusie” zaprezentował wystawę „Zmysły w ciemności” , gdzie można było przekonać się jakie tajemnice skrywa zmysł wzroku, węchu, słuchu i dotyku. Była też okazja by założyć okulary VR i przenieść się w świat wirtualnej rzeczywistości i poczuć „Żywioły - niebezpieczne siły natury".

Na koniec naszej naukowej przygody w Zabytkowej Kopalni Ignacy mogliśmy wejść na wieżę widokową i podziwiać nasze miasto z lotu ptaka.