Klasa 5a na wycieczce w Rudach

2022-04-26

Klasa 5a wybrała się na wycieczkę do Rud, a inspiracją do niej stała się lekcja historii…

Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Pocysterskiego Zespołu Klasztorno – Pałacowego w Rudach. Dzięki opowieściom ks. Jana, który był naszym przewodnikiem po opactwie uczniowie mogli dowiedzieć się tego, że pierwszych zakonników sprowadzono do Rud w XIII wieku, a fundatorem opactwa był książę Władysław III Opolski. Ponadto, uczniowie dowiedzieli się czym zajmowali się cystersi, jakie pomieszczenia znajdują się na terenie opactwa, jakie były losy klasztoru, pałacu i jaką funkcję pełniły dawniej.  Obecnie odbudowany zespół klasztorno-pałacowy pełni funkcję Ośrodka Formacyjno-Edukacyjnego Diecezji Gliwickiej, mieści się w nim również ekspozycja muzealna i wystawiennicza. Otoczenie klasztorne służy jako teren rekreacyjny dla okolicznych mieszkańców i zwiedzających, pełni również funkcje ośrodka duchowego, artystycznego, czy edukacyjnego i co ważne znajduje się na Europejskim Szlaku Cysterskim.

Drugim celem naszej wycieczki była Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach.  Czar dawnych parowozów i wagonów nie przemija wraz z czasem, o czym i my mogliśmy się przekonać. Na uczniów czekało tam kilka atrakcji. Przejazd kolejką wąskotorową, która zyskała nowe życie i została udostępniona dla zwiedzających. Poza tym zajęcia z kowalstwa, których celem było przybliżenie dawnego rzemiosła kowalskiego. Uczniowie mogli poczuć klimat i realia pracy kowala, który wprowadził uczestników w świat kutej stali. Pokaz ten poprzedzony był krótkim rysem historycznym, w zabytkowej kuźni, wśród zgromadzonych eksponatów, przy użyciu tradycyjnych metod i narzędzi. Wszyscy chętni, odważni śmiałkowie mogli sami spróbować tego fachu wykuwając ozdobę z rozgrzanej stali. Dużo emocji i frajdy wszystkim uczestnikom sprawił przejazd drezynami po terenie stacji, który dał okazję do potrenowania sprawności fizycznej. Na koniec, po wysiłku fizycznym było ognisko z kiełbaskami.

Ciekawe opowieści przewodników na temat kolejki wąskotorowej w Rudach, pracy w maszynowni czy w kuźni, bardzo miła obsługa organizatorów sprawiły, że wszyscy miło i pożytecznie spędziliśmy czas. To miejsce wprost idealne dla podróżników, którzy doceniają industrialne klimaty. Polecamy takie lokalne perełki turystyczne.