Dziecko To Nasz Skarb - "Nasze uczucia i emocje....."

2022-03-20

Nasze emocje……, w piątek odbyły się zajęcia z uczniami z klasy II, temat przewodni to: „Uczucia i emocje”. Każdy z nas odczuwa wachlarz emocji, nie wszyscy jednak potrafimy je nazwać. Umiejętne nazywanie swoich uczuć i emocji jest kluczem do dobrej komunikacji z innymi. Dzisiaj wspólnie z uczniami nazywaliśmy emocje, pokazywaliśmy je. Za pomocą pacynek dzieci odegrały scenkę sytuacyjną, na podstawie której omówiliśmy odczucia i emocje. Uczniowie tworzyli w swoich sercach, uczuciowe skarby: „miłość”, „radość”, „szczęście”, entuzjazm”, „współczucie”, „wdzięczność, „przyjaźń". Zachęcam wszystkich rodziców do rozmowy z dziećmi na temat tego co czują, wzmacniania ich poczucia bezpieczeństwa, a przede wszystkim przytulania. Przypomnijmy sobie, jak często przytulaliśmy swoje dzieci, kiedy były niemowlakami, one nadal tego potrzebują. Bliskość i przytulanie jest zdrowe, daje sygnał o poczuciu bezpieczeństwa. W momencie przytulania uwalnia się oksytocyna, która niesie ze sobą informację: „JESTEŚ BEZBIECZNA/BEZPIECZNY”, to dzięki niej, odczuwamy bliskość z druga osobą.
Zachęcam wszystkich rodziców, do bycia uważnym na swoje dziecko, okazywania uczuć przez dorosłych. Dzieci uczą się przez obserwację, naśladowanie. Dlatego MAMO,TATO, MÓJ OPIEKUNIE, PRZYTUL MNIE KIEDY TEGO POTRZEBUJĘ, rodzicu, nie wstydź się swoich emocji.
Serdeczności, Dbajmy o Siebie i Naszych Bliskich
Agnieszka Majewska