Wizyta na Cyprze w ramach projektu pt :"We are all different but we all smile in the same way"

2019-11-03

W ramach projektu pt :"We are all different but we all smile in the same way", Program Erasmus +, Akcja KA2 : partnerstwa Strategiczne rozpoczęła się kolejna, druga już wizyta w Szkole Specjalnej im. Apostoła Barnabasza w Liopetri na Cyprze. Celem wizyty w szkole koordynującej jest wymiana uczniów, poznanie tutejszej specyfiki pracy z dziećmi niepełnosprawnymi oraz uwrazliwienie na ich potrzeby i integracja uczestników projektu. W projekcie biorą udział szkoły z Cypru, Malty, Rumunii i Polski. Naszą szkołę reprezentują wicedyrektor szkoły Pani Zenona Szwałek, koordynator projektu Pani Marzena Kuś oraz nauczycielki Pani Martyna Zimny i Pani Agnieszka Zaik. W pierwszym dniu wizyty nauczyciele i uczniowie poznali szkolę i jej funkcjonowanie , wzięli udział w warsztatach decoupage oraz wykonali drzewo przyjaźni . Nasi uczniowie odwiedzili sale lekcyjne i poznali swoich rówieśników z Cypru, wymienili się pamiątkami i poczęstowali słodyczami z Polski. Następnie odwiedziliśmy muzeum marynistyczne w Ajia Napa oraz Muzeum Rzeźby. Wieczorem wszyscy wspólnie uczestniczyli w uroczystej kolacji z typowymi potrawami cypryjskimi, podczas której mieli okazję obejrzeć pokaz tradycyjnych tańców z tego kraju.

Drugi dzień wizyty na Cyprze w ramach programu Erasmus + projekt" We are all different but we all smile in the same way" był przeznaczony na wizytę kulturalną i wycieczki. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy była Ktima w Agglisides, kościół Angeloktisti w Kiti, plaża Mackenzie w Larnace i morze Phinikoudes. Wszyscy uczestnicy wymiany delektowali się lunchem nad brzegiem morza. Mieliśmy okazję skosztować przysmaków kuchni śródziemnomorskiej. Mieliśmy także trochę wolnego czasu na zwiedzenie zamku w Larnace, kościoła św. Łazarza i zrobienie zakupów. Był to bardzo udany dzień, nawet mieliśmy szczęście z pogodą i uniknęlismy deszczu.

W trzecim dniu wizyty naszej delegacji na Cyprze odbyła się paraolimpiada dla niepełnosprawnych uczniów szkół z Malty i Cypru, a uczniowie szkół z Polski i Rumunii rozegrali mecz w unihokeja. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a rozgrywki sportowe zakończyliśmy wspólną zumbą. Po południu pojechaliśmy na warsztaty pieczenia chleba do Młyna i Muzeum Chleba. Tam dowiedzieliśmy jak dawniej na Cyprze uprawiano zboże, jak wyglądały żniwa, jak mielono mąkę i wypiekano chleb. Wszyscy wyrabiania ciasto i piekli chleb, po czym każdy z uczestników mógł skosztować swojego wypieku. Dzień zakończyliśmy kolacją w tawernie rybnej w porcie rybackim.

Kolejny dzień wizyty na z Cyprze w ramach projektu pt :"We are all different but we all smile in the same way", Program Erasmus+ poświęcony był na wspólne gry i zabawy. Najpierw braliśmy udzial w zabawach z Cypru, później przedstawiliśmy nasze rodzime zabawy i uczyliśmy ich zasad dzieci i nauczycieli z krajów partnerskich. Nasza gra w szczurka zrobiła tam furorę. Te cześć zakończylo wręczenie certyfikatów i pamiątkowe zdjęcie. Po południu mieliśmy wycieczkę do morskich grot i Agoi Anargiroi. Wieczór zakończyła uroczysta kolacja w japońskiej restauracji, ktora była prawdziwym spektaklem kulinarnym. Wtedy też pożegnaliśmy się z naszymi przyjaciółmi z innych krajów i zaprosiliśmy ich do Polski.

M. Kuś