"Ekologiczne szkoły dla zrównoważonej przyszłości " - szkolenie nauczycieli w Islandii w Reykjaviku.

2024-05-04

Od 20 do 27 kwietnia 2024 roku Dyrektor oraz nauczycielka biologii i przyrody naszej szkoły biali udział w szkoleniu Erasmus + "Ekologiczne szkoły dla zrównoważonej przyszłości " odbywającym się w Islandii w Reykjaviku.

Dwa pierwsze dni szkolenia zostały przeznaczone na integrację całej międzynarodowej grupy. W tym szkoleniu brało udział aż 10 zespołów z 7 europejskich krajów. Szkolenie miało na celu przygotowanie szkół do realizacji wielu nowych zadań uświadamiających młodzież jak ważna jest dzisiaj ochrona naszej planety. Na kursie dyskutowano o zmianach klimatu, śladzie węglowym, efekcie cieplarnianym, odnawialnych i nieodnawialnych źródłach energii. Wypracowano także narzędzia, dzięki którym będzie można skutecznie przekonywać i wdrażać uczniów do zachowań proekologicznych. Uczestnicy szkolenia dzielili się doświadczeniami ze swoich krajów  i szkół związanymi z działaniami ekologicznymi i  z szeroko pojętą edukacją na rzecz zrównoważonego rozwoju.

W dwóch następnych dniach szkolenia "Ekologiczne szkoły dla zrównoważonej przyszłości " odbywającym się w Reykjaviku islandczycy pokazali uczestnikom praktyczne wykorzystanie wszechobecnej tu geotermii podczas wycieczek tematycznych. W elektrowni geotermalnej dzięki wykorzystaniu gorącej lawy i wody z lodowców i oceanu produkują energię elektryczną i gorącą wodę dla stolicy kraju. W czasie wycieczki uczestnicy obejrzeli również praktyczne wykorzystanie geotermii w ogrodnictwie. W ogromnych szklarniach ogrzewanych energią geotermalną uprawiane są pomidory. Pracownicy wytłumaczyli zasady uprawy i pielęgnacji tak hodowanych roślin. Bezpośrednio w tej szklarni znajduje się restauracja, w której można spróbować pysznej zupy pomidorowej. W następnym dniu kursanci obejrzeli Geopark Krysuvik, w którym można było na żywo obejrzeć siłę gorących źródeł i gejzerów, na koniec w centrum parku  poznano cele prowadzenia tego ośrodka  i uprawnienia  rośliny ogrzewanych energią geotermalną,  uczestnicy mieli również możliwość przygotowania gleby pod sadzenie drzew w tym geoparku.

W ostatnim dniu szkolenia nadszedł czas na podsumowanie szkolenia, omówienie rzeczy, które uczestnicy nauczyli się i co będą umieli wykorzystać w swojej pracy. Szkolenie zakończyło się rozdaniem certyfikatów wszystkim uczestnikom.

Godło Polski Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach