Sukces w I edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy Ogólnej „Szczęśliwa 13”

2024-03-16
Uczeń klasy 7a Laureat I Powiatowego Konkursu Wiedzy Ogólnej "Szczęśliwa 13"

Sukces w I edycji Powiatowego Konkursu „Szczęśliwa 13”

Dnia 14.03.2024 roku uczeń klasy 7a Franciszek Kwiendacz wziął udział w I Powiatowym Konkursie Wiedzy Ogólnej „Szczęśliwa 13”, w którym zajął III miejsce.

Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 13 z Oddziałami Sportowymi  i Mistrzostwa Sportowego im. Polskich Olimpijczyków w Żorach. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas VII szkoły podstawowej z powiatu żorskiego oraz szkół położonych w gminach sąsiadujących z powiatem. W konkursie wzięli udział uczniowie z Orzesza, Jastrzębia, Żor i Rybnika. Szkoła mogła zgłosić 1 uczestnika i 2 uczniów jako kibiców. Frankowi w konkursie towarzyszyli koledzy: Szymon Cymler i Daniel Milejski.

Konkurs został przeprowadzony w formie quizu na wzór popularnego teleturnieju „1 z 10”. W eliminacjach uczestnicy otrzymali dwie „szanse”, a następnie odpowiadali na pytania prowadzącego z dziedziny biologii, geografii, historii i języka polskiego. Uczestnicy, którzy zachowali co najmniej jedną „szansę” przeszli do II etapu konkursu i mając kolejne trzy „szanse” odpowiadali na kolejne pytania aby zgromadzić jak największą liczbę punktów. Frankowi trafiały się pytania z różnych dziedzin, z historii m.in. o przyczyny I wojny światowej, z geografii o dopływy Wisły, z języka polskiego o utwór literacki jakim jest nowela, czy z biologii o rodzaje leukocytów. Pytania były dosyć trudne, zwłaszcza w finale i niełatwo było obronić swoje „szanse”. Tym bardziej gratulujemy Frankowi wiedzy, odwagi i sukcesu w konkursie.

Konkurs miał bardzo ciekawą formę, jego organizacja była na wysokim poziomie, gospodarze bardzo gościnni i serdeczni. Uczestnicy i ich opiekunowie zostali oprowadzeni po szkole,  która w tym roku obchodziła jubileusz 40-lecia. Była to pierwsza edycja konkursu, a nasza szkoła, jako jedyna z Rybnika „przetarła szlaki” i mamy nadzieję, że w przyszłym roku znajdzie się kolejny śmiałek, który  spróbuje swoich sił w konkursie.