Seminarium eTwinning w Rydze 2023

2023-11-12
Nauczyciele biorący udział w międzynarodowym seminarium szkół eTwinning w Rydze

Seminarium eTwinning Ryga 6-8.11.2023

W dniach od 6 do 8 listopada 2023 roku nauczycielki naszej szkoły p. Katarzyna Szczechowiak i p. Patrycja Rusin uczestniczyły w międzynarodowym seminarium dla zespołów ze szkół eTwinning w Rydze. Podczas szkolenia miały okazję pracować w zespołach z nauczycielami z Łotwy, Litwy, Estonii, Rumunii i Polski.

Pierwszego dnia przedstawione zostały cele, misja projektów eTwinning oraz korzyści wynikające z otrzymania nagrody Szkoły eTwinning, a taką udało się naszej zdobyć dzięki realizacji projektów przez p. Katarzynę Szczechowiak w roku szkolnym 2022/2023. Nauczycielki brały udział w warsztatowych zajęciach współpracy szkół prowadzonych przez edukatorów z różnych dziedzin i ambasadorów eTwinning z poszczególnych krajów. Kolejnego dnia nauczyciele zostali podzieleni na grupę na doświadczonych eTwinnerów i tych którzy poznają zasady tworzenia projektów, pracy na platformach eTwinning. Nauczycielki pracując w niewielkich grupach tworzyły szkice nowych projektów, które będą wcielać w życie po powrocie do szkoły. Instruktorzy zadbali o to aby praca przy komputerach była przerywana różnymi niekonwencjonalnymi aktywnościami na świeżym powietrzu lub w sali konferencyjnej. Po pracowitym dniu nauczycielki miały okazję zwiedzić stare miasto i poznać lokalną łotewską kuchnię podczas międzynarodowej kolacji.

Ostatni dzień seminarium poświęcony był debacie jak wspierać uczniów w różnych typach edukacji. Przedstawione były praktyczne aspekty projektów oraz nowoczesne i ciekawe formy pracy. Ważnym elementem warsztatów była wymiana doświadczeń eTwinnerów z różnych państw. Na koniec rozdano certyfikaty, a uczestnicy wymienili się kontaktami i obiecali przyszłą współpracę. Trzy dni szkolenia minęły błyskawicznie, były to niezwykle motywujące i angażujące chwile.