PROJEKT “NATIVE SPEAKER W KAŻDEJ SZKOLE”

2023-11-05

Przełamywanie barier językowych na lekcji z native speakerem ze szkoły Tutlo

Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Native speaker w każdej szkole”, którego organizatorem jest szkoła językowa Tutlo. Uczestnictwo w Projekcie jest dobrowolne i bezpłatne. Działania skierowane są do uczniów szkół podstawowych lub ponadpodstawowych. Celem Projektu jest przełamywanie bariery językowej uczniów oraz kontakt z żywym językiem angielskim.

Projekt obejmuje zajęcia grupowe z nauki języka angielskiego w szkole - interaktywne i inspirujące zajęcia online, które odbywają się w szkolnych salach lekcyjnych oraz dostęp do lekcji indywidualnych, podczas których uczniowie mają możliwość korzystania z indywidualnych lekcji. Zespół doświadczonych metodyków Tutlo służy wsparciem i pomocą w rozwoju językowym uczniów.

W naszej szkole w projekcie wzięli udział uczniowie klas 7. Dnia 23 października 2023 roku, w ramach lekcji języka angielskiego, przy użyciu telefonów połączyliśmy się na lekcję online z native speakerem.

Naszym prowadzącym był nauczyciel szkoły Tutlo native speaker Mzwandile Denel Nyoni, który w bardzo przyjazny sposób zapoznał się z każdym uczniem prosząc aby się przedstawić i powiedzieć kilka słów o sobie. W ten sposób uczniowie mieli okazję prowadzić konwersację, reagować i odpowiadać w języku angielskim na pytania prowadzącego. Podczas zajęć z dwoma grupami poruszana była tematyka związana z pracą, zawodami. Uczniowie poznali nazwy takich zawodów jak weterynarz, sędzia, ratownik medyczny czy reporter i dowiedzieli się na czym każdy z zawodów polega. Opowiadali także o swoim wymarzonym zawodzie w przyszłości. Inna grupa uczniów podczas konwersacji podjęła tematykę zainteresowań, czynności w czasie wolnym. Uczniowie wypowiadali się na temat swojego hobby i tego jak spędzają czas z przyjaciółmi.

Głównym celem akcji było wspieranie uczniów w procesie rozwoju kompetencji językowych, przełamywanie ich barier w przypadku posługiwania się językiem obcym czy rozwijania pasji do nauki języków poprzez interakcje z przedstawicielami wielu kultur.

Projekt jest atrakcyjny i może przynieść uczniom korzyści, zwłaszcza tym, którzy nie tremują się przed rówieśnikami, są chętni do współpracy i rozmowy. Cieszymy się, że nasza szkoła do tego projektu przystąpiła i nasi uczniowie mogli podjąć się takiego wyzwania i ćwiczyć umiejętności mówienia po angielsku, pod okiem native speakera.