Klasa 7a poznaje zawód adwokata

2023-11-02

Dnia 25 października 2023 roku, w ramach realizacji tematyki z zakresu doradztwa zawodowego podczas lekcji wychowawczej, uczniowie klasy 7a mieli okazję poznać ścieżkę kariery do zawodu prawnika. Naszym gościem była Pani adwokat Monika Tlałka, która opowiedziała o pracy prawnika.

Pani adwokat zdradziła uczniom  tajniki pracy sądu, kancelarii adwokackiej - opowiedziała o swojej pracy oraz innych pracowników sądowych. Uczniowie poznali zadania sędziego, adwokata, prokuratora, radcy prawnego i komornika. Mieli także okazję zobaczyć  strój – czarną togę oraz charakterystyczny żabot - zielony dla adwokata, a nawet posłuchać fragmentów bajki o Misiu Adwokacie,  który w prosty sposób opowiada o zawiłych prawniczych sprawach, o tym na czym polega zawód adwokata i w jaki sposób adwokat daje poczucie bezpieczeństwa.

Podczas spotkania Pani Monika poruszyła również zagadnienia z zakresu prawa karnego i prawa cywilnego. Szczególną uwagę zwróciła na zagrożenia wynikające z nieznajomości prawa. Podkreśliła też przydatność wiedzy prawniczej ze względu na bliskie i coraz częstsze potrzeby korzystania z usług prawniczych w innych zawodach. Na przykładzie zawodu funkcjonariusza policji zwróciła uwagę na odpowiedzialność łączącą się  z wykonywaniem tego zawodu. Pani adwokat zapoznała uczniów z rodzajami wykroczeń najczęściej popełnianych przez nieletnich i wymiarami kar, jakie może za nie wymierzyć sąd. Poruszyła tematykę ochrony danych w internecie, hejtu, mowy nienawiści. Uświadomiła im, że konsekwencje nieznajomości prawa mogą być bardzo poważne.

Praca w sądzie niezupełnie wygląda tak, jak prezentują to filmy, czy seriale. Warto się o tym przekonać właśnie poprzez rozmowę z ludźmi bezpośrednio zaangażowanymi w tę pracę.

Dziękujemy Pani Monice za ogrom wiedzy przekazanej z dziedziny prawa,  za cenne wskazówki. To był pożyteczny i ważny dla uczniów czas. Kto wie, ilu z nich zdecyduje się na wybór takiego właśnie zawodu?