Stypendium szkolne 2023/2024 - termin składania dokumentów u pedagogów do 13 września

2023-09-05

Kryterium dochodowe uprawniające do ubiegania się o stypendium w tym roku szkolnym to 600,00 zł

Kwota przyznanego stypendium jest zależna od wysokości dochodu na członka rodziny:

- dochód od 0 zł do 130,00 zł - stypendium w wysokości 124,00 zł/m-c;

- dochód od 130,01 zł do 600,00 zł - stypendium w wysokości 99,20 zł/m-c

Wnioski wraz z innymi obowiązującymi dokumentami do odbioru u pedagogów szkolnych w godzinach pracy. Poza godzinami pracy w przedsionku szkoły na stoliku.

Wnioski wraz z pozostałymi oświadczeniami należy złożyć w terminie do 13 września 2023 r. (środa) w gabinecie pedagogów szkolnych bądź sekretariacie szkoły, w godzinach pracy szkoły.

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń zamieszkujący na terenie Miasta Rybnika, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Ważne: rodzina ucznia musi jednocześnie spełniać oba kryteria – czyli w rodzinie muszą występować wyżej wymienione bezrobocie, niepełnosprawność, wielodzietność itd. oraz musi spełniać kryterium dochodowe 600 zł na osobę.

Za dochód uważa się sumę wszystkich miesięcznych przychodów (np. z tytułu zatrudnienia, z działalności gospodarczej, z gospodarstwa rolnego wg posiadanych hektarów przeliczeniowych, alimenty, renta, emerytura, stypendium socjalne, naukowe, świadczenia rodzinne, dodatek mieszkaniowy, energetyczny i inne) z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, pomniejszoną o: miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach, kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób. do dochodu nie wlicza się także tzw. 500+ oraz 300+.

Stypendium szkolne dla uczniów pochodzących z Ukrainy, będzie przyznawane na identycznych zasadach jak dla uczniów z Polski - w formie refundacji poniesionych kosztów na cele edukacyjne. Osoby które spełnią kryteria przyznania stypendium muszą zbierać stosowne faktury lub rachunki imienne za zakup materiałów edukacyjnych, strojów na wychowanie fizyczne, itp., ponieważ będą one podstawą do wypłaty stypendium.

Refundacji kosztów poniesionych przez ucznia na cele edukacyjne dokonuje się na podstawie następujących dokumentów: faktur VAT, imiennych rachunków, imiennych biletów miesięcznych, dowodów wpłaty, potwierdzeń wystawionych przez szkołę. W ostateczności, jeżeli wnioskodawca nie jest w stanie udokumentować zakupu może napisać stosowne oświadczenie z klauzulą „Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Nie ma możliwości refundacji kosztów zakupu używanych komputerów PC/laptopów, tabletów, drukarek, monitorów oraz części komputerowych. Na podstawie umowy kupna sprzedaży mogą zostać zrefundowane tylko i wyłącznie używane podręczniki szkolne (nie dowolne książki), sprzęt sportowy potrzebny w ramach uprawianej dyscypliny sportu oraz instrumenty muzyczne w przypadku uczniów, którzy uczą się grać na instrumentach.

Wszystkie informacje, załączniki i telefon do kontaktu są zamieszczone również na stronie edukacja.rybnik.eu w zakładce stypendia.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu - pedagodzy szkolni.