Projekt „Uratuj Życie Zostań Bohaterem”

2023-06-22
Ratownik medyczny pokazuje sztuczne oddychanie

W dniu 19 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji profilaktycznej pt: „Uratuj życie zostań bohaterem”. Projekt powstał przy współpracy służb ratowniczych takich jak Policja, Straż Pożarna, WOPR oraz Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Rybniku.
     Uczniowie przysłuchiwali się mini wykładom, po czym pod czujnym okiem instruktora samodzielnie wykonywali resuscytację, uczyli się obsługiwać defibrylator medyczny. Nasi uczniowie pozyskali wiedze teoretyczną jak i praktyczną. Panie z Sanepidu, zajmujące się promocją zdrowia pokazywały, jak w fachowy sposób należy usunąć kleszcza, a nawet niedojrzałego osobnika tzw. nimfę kleszcza. Uczniowie z klas starszych zakładając alkogogle lub narkogole, służące do demonstracji upośledzenia zmysłów występujących po spożyciu alkoholu lub narkotyków, takich jak: pole widzenia, koordynacji, czasu reakcji, mogli osobiście przekonać się w ćwiczeniu profilaktycznym jak ich zmysły są zaburzone. Ćwiczenie polegało na rzutach piłeczkami do pojemnika z małej odległości. Proste wrzucenie piłeczek do pojemnika okazało się dużym wyzwaniem.
Uczniowie naszej szkoły z zaangażowaniem podchodzili do ćwiczeń praktycznych wykorzystując fantom i defibrylator medyczny.

Życzmy wszystkim udanych wakacji, szczęśliwych i zdrowych podróży.
Grono Pedagogiczne SP nr 36 w Rybniku