Miłośnicy przyrody na wakacjach - otwarta lekcja języka angielskiego w kl. 6a

2023-06-08

Sprawozdanie z lekcji otwartej w kl. 6a

Dnia 6 czerwca 2023 roku odbyła się lekcja otwarta na lekcji języka angielskiego w klasie 6a, przeprowadzona przez p. Patrycję Rusin. Do udziału w obserwacji lekcji zaproszeni zostali chętni rodzice uczniów, nauczyciele (p. E. Kula-Fizia, p. M. Kuś, p. M. Zimny, p. K. Szczechowiak, p. W. Świąder oraz dyrektor szkoły (p. Krzysztof Zaik).

Lekcja otwarta została zrealizowana w ramach innowacji pedagogicznej „New Horizons”, której celem jest budzenie zainteresowania uczniów do nauki języka angielskiego w sposób kreatywny, niecodzienny i przyjemny, poprzez wprowadzenie na zajęciach scenariuszy dotyczących poszczególnych krajów anglojęzycznych.

Temat lekcji otwartej brzmiał: Nature lovers on holidays. Miłośnicy przyrody na wakacjach. Celem tej lekcji było zastosowanie poznanego słownictwa związanego z naturą, krajobrazem krajów anglojęzycznych w dialogach na temat wakacji, a także zastosowanie zdań warunkowych w dialogach. Podczas lekcji uczniowie pracowali w grupach i zaprezentowali przygotowane przez siebie scenki. Każda grupa wybrała sobie inny kraj anglojęzyczny, przygotowała odpowiedni dialog, rekwizyty. Dialogi dotyczyły takich krajów jak: Australia, USA, Kanada, Wielka Brytania i Irlandia oraz charakterystycznych dla nich zabytków przyrody. Każdy z dialogów rozgrywał się w innym miejscu np. na lotnisku, w biurze podróży, czy parku. Każdy dialog zawierał  także zdania warunkowe utrwalające wiedzę zdobytą na wcześniejszych lekcjach. Uczniowie pracując nad przygotowaniem scenek pogłębili wiedzę o otaczającym świecie, rozwijali swoją kreatywność, doskonalili umiejętności komunikacyjne, społeczne oraz cyfrowe.

Podczas lekcji zastosowano metody aktywizujące, wykorzystano zasoby internetowe i technologie informacyjno-komunikacyjne. Uczniowie oprócz prezentowania scenek wykonywali zadania z użyciem swoich telefonów, pracowali w grupie dopasowując pojęcia związane z krajobrazem do ich definicji oraz rozwiązywali także interaktywny quiz podsumowujący wiedzę z poznanego zakresu.

Lekcja przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze. Wszystkie cele lekcji zostały zrealizowane. Dyrekcja, nauczyciele i rodzice którzy byli obecni na zajęciach wyrazili swoją opinię o formach i metodach pracy oraz ciekawym pomyśle na lekcję. Pochwalili zaangażowanie i współpracę uczniów.