Uczniowie naszej szkoły w szkole angielskiego na Malcie!

2023-04-03
Uczestnicy kursu językowego na Malcie wraz z opiekunami

Uczniowie naszej szkoły w szkole angielskiego na Malcie!

W dniach 12-19 marca 2023 roku uczniowie naszej szkoły przebywali na Malcie w celu doskonalenia swoich umiejętności z języka angielskiego. Nauka odbywała się w grupach międzynarodowych, wspólnie z młodzieżą z Włoch i Hiszpanii. Zajęcia były prowadzone przez native speakerów i skupiały się głównie na doskonaleniu umiejętności komunikacyjnych. Malta słynie z dobrych szkół językowych i dlatego właśnie na tę wyspę pani Marzena Kuś zorganizowała wyjazd dla uczniów. Wraz z panią Kuś opiekę nad uczniami sprawowała pani Ewa Kula - Fizia. Oprócz doskonalenia językowego uczniowie poznawali topografię wyspy, jej wyjątkowy charakter oraz specjalności kuchni maltańskiej. W pierwszych dwóch dniach pobytu nasi uczniowie poznali najbliższą okolicę dzielnicy St Julians. W kolejnych dniach zwiedzili stolicę wyspy, Valettę. W piątek, po zakończeniu zajęć szkolnych uczniowie otrzymali certyfikaty poświadczające uczestnictwo w kursie. W tym dniu również mieli okazję poznać południową część wyspy, a mianowicie odwiedzili uroczą wioskę rybacką Marsaxlokk. Tam właśnie mieli okazję skosztować wspaniałości kulinarnych wyspy, to jest pysznych świeżych ryb i owoców morza. Następnie pojechali w okolice Blue Grotto, skąd podziwiali surowy klimat skalistych wybrzeży wyspy. W tym dniu na uczniów czekała kolejna niespodzianka, którą byla możliwość uczestnictwa w maltańskich obchodach Dnia Świętego Patryka. Było to niesamowite przeżycie dla uczniów, gdyż nigdy dotąd nie widzieli takiej fiesty na ulicach. W sobotę, czyli w ostatni dzień pobytu miała miejsce wycieczka na wyspy Gozo oraz Comino wraz ze zwiedzaniem Błękitnej Laguny. Był to niestety ostatni punkt bogatego programu wycieczki. Wyjazd ten nie był zwykłą wycieczką, wręcz przeciwnie - był wyjątkowy ze względu na możliwość nauki w szkole angielskiego. Do tej pory niewielu szkołom udało się zrealizować podobne przedsięwzięcia.

A o tym, że pobyt był wyjątkowo udany świadczą takie komentarze uczniów:

"Bardzo podobał mi się wyjazd na Maltę, ponieważ wszystko było bardzo fajne i pomysłowe. Chodziliśmy na jedzenie do różnych restauracji, między innymi na chińskie lub japońskie. W szkole angielskiego byli bardzo mili nauczyciele, pracowaliśmy w grupach, w których byli bardzo przyjaźni uczniowie. Wychodziliśmy na przeróżne wycieczki, które zorganizowały nasze Kochane Nauczycielki :). Cały wyjazd moim zdaniem był bardzo fajny, zostało po nim bardzo dużo fajnych pamiątek oraz wspomnień.
DZIĘKUJĘ!"-Iga

Adam i Lila piszą tak:
"Przylecieliśmy na Maltę samolotem skąd od razu przesiedliśmy się na autobus i pojechaliśmy do miasta gdzie mieliśmy przebywać. Miasto nosiło nazwę Saint Julian i było naprawdę zjawiskowe, większość budynków była ogromna. Nazwa miasta pochodzi od jego patrona - jak sama nazwa wskazuje świętego Juliana. Było widocznych wiele różnic pomiędzy maltańskim i polskim stylem zabudowy. Przede wszystkim praktycznie cała okolica była remontowana lub budowana na nowo, a ruiny starszych budynków i dróg mieszały się kontrastowo z nowymi. Hotel, w którym się zatrzymaliśmy był przytulny, miał bogate wyposażenie takie jak stołówka, siłownia, a nawet basen. Od następnego dnia zaczęliśmy chodzić do szkoły, w której w różnych grupach uczyliśmy się z uczniami m.in z Włoch. Komunikacja z nimi była nieco skomplikowana, jednak dzięki językowi angielskiemu umieliśmy się porozumieć. Podczas wycieczek podziwialiśmy architekturę i krajobrazy Malty. Cały wyjazd był na pewno warty długiej podróży, miło było poznać okolicę oraz kulturę takiego kraju jak Malta."

Wrażenia Mileny i Kasi są następujące:

"Nasz pobyt na Malcie był świetną przygodą i doświadczeniem, gdzie nie tylko zwiedzaliśmy piękne miejsca, ale także szkoliliśmy nasz angielski. Mieliśmy nauczyciela, który starał się zaangażować wszystkich uczniów oraz ciekawie prowadził zajęcia. Nauka tutaj była przyjemnością. Najbardziej podobała nam się wycieczka na Gozo - tam dopłynęliśmy statkiem. Poza tym w naszym hotelu, po całym dniu można było zrelaksować się w basenie. Przez ten tydzień zawarliśmy nowe przyjaźnie i spędziliśmy czas w miłej atmosferze."

Matylda i Maja tak wspominają wyjazd:
"Malta to piękny kraj, pełen krajobrazów. Jednym z naszych ulubionych miejsc było nasze miasto, w którym mieszkaliśmy o nazwie San Julian. A naszą ulubioną atrakcją było chodzenie nad morze i codzienne lekcje z naszą grupą. Na tych lekcjach było zabawnie, ale również nauczyliśmy się ciekawych rzeczy. Nie byliśmy sami, byli z nami Włosi, którzy byli bardzo mili i chętni do pomocy. Wszystko było wspaniałe, ale te wymienione rzeczy były najlepsze. Dziękujemy naszym kochanym nauczycielkom i rodzicom za ten cudowny wyjazd."

Z kolei Hania tak ocenia wyjazd:
"Bardzo mi się podobał wyjazd na Maltę ponieważ nasze kochane panie o nas dbały i upewniały się czy niczego nam nie brakuje. Było bardzo dobre jedzenie, które zawdzięczamy pomysłowości naszych pań. Podczas całego wyjazdu towarzyszyła nam miła atmosfera i ładna pogoda. W szkole były bardzo miłe i uprzejme grupy, wyrozumiali nauczyciele oraz ładne i komfortowe sale. Jestem wdzięczna rodzicom i nauczycielkom, które zorganizowały ten wyjazd oraz pilnowały nas wszystkich podczas wycieczki.
Dziękuję"

Opinie dzieci mówią same za siebie, dlatego być może warto pomyśleć o wpisaniu takich wyjazdów w tradycję szkolną, gdyż jak widać przynoszą uczniom olbrzymie korzyści.